Middelburg zet in op verzoening Rijbewijs kwijt na racepartij 7 LAATSTE CONCERT ADRI KARMAN Amateurmusicus Adri Karman geeft zondag (9 september) zijn laatste concert. De 86-jarige Middelburger vindt dat het tijd is om te stoppen na 72 jaar aan openbare optredens. „Alles heeft zijn tijd. Ik wil niet dat ze zeggen, daar heb je hem weer'." The Ufnll Si/mphom/ Karman speelde niet al leen tijdens kerkdien sten; hij gaf ook heel veel concerten. De gratis miniconcerten in de Koorkerk in Middelburg bij voorbeeld. „Die heb ik opgezet. Het is gewoon leuk dat mensen even die kerk in kunnen lopen om mooie muziek te horen." Karman blijft spelen, want dat is nu eenmaal zijn passie. In zijn ap partement aan de Piet Heinstraat staat een mooi instrument: een kopie van een klavecimbel uit 1652. Het maken van één klavecimbel duurt zo'n vier maanden, vertelt Karman. Dit exemplaar is ge bouwd door zijn zoon Geert, die actiefis als klavecimbel- en clavi- chordbouwer in Portugal. Zijn in strumenten worden, aldus zijn va der, bespeeld door gerenom meerde klavecinisten als Gustav Leonhardt, Jos van Immerseel en Pieter-Jan Beider. „De top van de wereld. Hij heeft nu al voor zeven jaar opdrachten uitstaan, zo veel vraag is er naar zijn instrumen ten." 150 orgels Tijdens vakanties en op reis ging Karman altijd op zoek naar orgels om te bespelen. „Dan stapte ik een VVV binnen, vroeg om informatie over orgels en organisten, en nam contact op." Volgens eigen bereke ningen speelde hij op zo'n 150 or gels. „Van Helsinki tot Lissabon. Het mooiste? Een orgel in een Het mooiste? Een orgel in een kerkje in het Sauerland. Het speelde geweldig kerkje in het Sauerland. Ik mocht daar ergens spelen en de vaste or ganist wist nog een ander mooi orgel. Hij nam mij mee naar dat kerkje en daar was zo'n mooi in strument. Niet groot, vijftien re gisters, maar het speelde en klonk geweldig." Karman begeleidde op dat instrument enkele dagen later ook een koor. „De koorleden zon gen als lijsters." Dat Karman wat met muziek zou doen, lag volgens hem al vast bij zijn geboorte. „Mijn vader was dirigent van de fanfare van Colijnsplaat en mijn moeder was ook zeer muzikaal." Hij vertelt glimlachend dat hij op z'n vijfde nog nauwelijks bij de trappers van het harmonium kon. Vanaf dat moment is er bijna geen dag voor bij gegaan zonder dat hij muziek speelde. Ook nu nog, op z'n 86ste, zit de muzikant elke dag minstens een uur achter zijn klavecimbel. „Het blijft gewoon mooi om dat te doen." Een werkgroep die bespreekt hoe de verhoudingen hersteld kunnen worden. Dat stond de LPM voor ogen en fractievoorzitter Piet Kraan vroeg de andere Middel burgse partijen dinsdagavond om steun. Hun reactie was aarzelend. Ja, het wordt tijd de samenwerking weer te verbeteren. Maar nee, niet via een werkgroep. En al zeker niet als die door Middelburg wordt op- Laten we dat dan wel op een charmante manier vragen gezet. Dat, waarschuwde Wille mien Treurniet van de CU, zou al leen maar nieuwe irritatie kunnen opwekken. Alsof Middelburg wel weer even komt vertellen hoe het moet. Ze herinnerde eraan dat het geruzie juist is ontstaan, of ten minste verergerd, door het eenzij dige besluit van Middelburg om de samenwerking in het zorgloket Porthos te veranderen. En dus, stelde Treurniet voor, is het beter om de collega's in Veere en Vlissingen gewoon eens te vra gen of zij ook weer toe zijn aan een betere samenwerking, en hoe ze dat dan voor elkaar willen krijgen. „Gewoon, heel charmant, vragen." De relatiebemiddeling kan be ginnen in een vergadering die de drie gemeenten toch al regelmatig gezamenlijk houden: de regionale commissie. Piet Kraan liet zich daardoor overtuigen. En dus zal de LPM daarin met een vriendelijk geformuleerde vraag komen. Het is wel wachten op een datum, want dag en tijd voor de eerstvol gende regionale commissie zijn nog niet bekend. CLINGE Een 18-jarige Belg en een 20-jarige Hongaar mochten gister middag hun rijbewijs inleveren bij de politie. De mannen reden kort na elkaar met een buitensporig hoge snelheid over de Woestijne straat. Op de weg tussen Nieuw- Namen en Clinge geldt een maxi mumsnelheid van 80. Daar hadden de heren lak aan. De Hongaar racete met 134 over de weg. De Belg deed er nog een schepje bovenop en tikte de 147 kilometer per uur aan. De officier van justitie bepaalt welke straf de jonge snelheidsdui vels krijgen. Geïnspireerd op Pink PLoi/d KAART3BS: zeeuiusorkBst.nl donderdag 6 september 2018 WA Organist van Lissabon tot Helsinki Emile Calon Middelburg -Adri Karman Zondag 9 september om 15:00 uur geeft Karman zijn laatste concert. Dat doet hij op het klave cimbel in de Doopsgezinde kerk aan de Lange Noordstraat samen met Bert Geleijnse (kistorgel). Op het programma staan werken van Bach, diens zoon Carl Philipp en Georg Friedrich Handel. Het geruzie tussen de Wal- cherse gemeenten van de laat ste anderhalve jaar is vooral veroorzaakt door Middelburg. Tijd voor verzoening, vindt de Lokale Partij Middelburg, die de samenwerking wil verbeteren. Prima, vindt de Christenunie. „Maar laten we dat dan wel op een charmante manier vragen." Maurits Sep Middelburg - Willemien Treurniet, Christenunie Adri Karman blijft spelen op het klavecimbel dat zijn zoon voor hem bouwde, foto ruben oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 35