g-3 Geen verbod op mobieltjes Kans op Zeeuws succes bij Gouden Kalveren Meer geld voor muziekonderwijs Werkweigering 2 ZEELAND KUSTTOERISMEA De stacaravan is op zijn retour aan de Zeeuwse kust. Toeristen willen meer luxe én het toeristisch kamperen zit weer in de lift. Daardoor verhuizen de jaarplaatsen met stacaravans naar het binnenland. Commentaar De Franse wet verbiedt kinderen op school hun telefoon te gebruiken. Tot en met het voortgezet onderwijs mag het personeel mobieltjes in beslag nemen. Zo probeert de Franse regering de communicatiedrift te beteugelen. Want leerlingen moeten zich concentreren. Is het Franse voorbeeld iets voor Nederland? De voorstanders gebruiken vreemde argumenten. Een Franse politica vindt dat kinderen het recht hebben offline te zijn. Daar gaat het niet om. Ook de stelling dat leerlingen alleen zonder hun telefoon geconcentreerd kunnen werken, gaat niet op. Want er zijn al veel educatieve apps die prima werken. Voorstanders vinden dat de school het goede voorbeeld moet geven aan ouders. Weer mis. Het moet juist andersom. Het stellen van regels moet thuis beginnen, zo jong mogelijk. Wél steekhoudend: het voortdurende getuur op dat schermpje leidt behoorlijk af. Maar een verbod lost dat waarschijnlijk niet op. Het kan leerlingen onrustig maken, bang dat ze iets missen. In Nederland bemoeit de wetgever zich gelukkig niet zo di rect met de schoolregels. Sommige scholen geven hun leerlin gen bewust alle vrijheid. Andere hebben kluisjes of telefoonver- zamelzakken. Het juiste beleid is een combinatie van het terug dringen van overmatig gebruik van mobieltjes en het stimuleren van nuttig online zijn. Een totaalverbod op mobieltjes is kinder achtig. Met selectief gebruik leert de school kinderen volwas sen te communiceren. In Nederland bemoeit de regering zich gelukkig niet zo direct met de schoolregels VLISSINGEN De uit Zeeland af komstige cineaste Digna Sinke maakt kans op een Gouden Kalf. Zij is met Bewaren - of hoe te leven geno mineerd in de categorie Beste Lange Documentaire. In de film onderzoekt Sinke wat mensen beweegt om te bewaren en waarom anderen juist met zo min mogelijk spullen willen leven. Ze praat hierover onder anderen met haar 92-jarige moeder, die een pro minente rol speelt in de film. Weg van jou Het is niet de eerste keer dat Sinke kans maakt op een Gouden Kalf. Twee jaar geleden was zij kandidaat met de documentaire Onder de op pervlakte. Haar speelfilm Belle van Zuylen - Madame de Charrière was zelfs drie keer genomineerd voor de belangrijkste Nederlandse filmprij zen. Ook de succesvolle speelfilm Weg van jou, opgenomen in Digna Sinke dingt met haar film 'Bewaren - of hoe te leven' mee naar een Gouden Kalf Zeeuws-Vlaanderen, dingt mee naar een Gouden Kalf. Hoofdrol speelster Katja Herbers is kandi daat. Haar concurrenten zijn Rifka Lodeizen (La Holandesaen Maria Kraakman (In blue, vorig jaar de openingsfilm van Film by the Sea). ALMANAK 'Waarom beknopt zijn, als je er ook gezellig over kan kletsen', is haar motto. Aan de andere kant maakt ze als razende reporter zo efficiënt mogelijk gebruik van haar tijd. „Siri, maak notitie", sprak ze tegen haar iPhone, richting Yerseke scheurend over de A58. „Vervoer. Elektrische auto. Waterstof. Tweedehand sje..." Zo ging het nog even door. Tot Siri plotseling het woord nam. „Kun je dit ook in minder woorden zeggen?" Ze heeft er een wel zeer beknopte notitie aan overgehouden: 'Nee'. Bus blijft Othene voorbij rijden Afscheidsreceptie wethouder Kleppe LEWEDORP Auto's rijden over pallets op A58 Op Schouwen-Duiveland is het aantal stacaravans op jaarplaatsen de afgelopen tien jaar met een derde gedaald, schrijft het Kennis centrum Kusttoerisme in de dit jaar verschenen studie 'Vaste gasten in Zeeland'. Voor de hele provincie zijn nog te weinig cijfers beschik baar, maar wel blijkt 'dat het markt segment stacaravans op jaarplaat sen ook in delen van Zeeland in omvang afneemt'. Volgens het rapport telt Zeeland nu 16.630 jaarplaatsen voor stacara vans en chalets op campings. Vooral aan de kust staan die onder druk, omdat ze vervangen worden door huisjes van vastgoedondernemers of - met name op Walcheren en Schouwen - door plekken voor re creatieve kampeerders. „Ondernemers richten zich op andere doelgroepen", bevestigt re giomanager Arthur van Disseldorp van Recron. „Mensen willen graag in bungalows verblijven. Verder is er heel veel behoefte aan plekken voor campers, dat is echt de snelst groeiende markt. En het toeristisch kamperen zit weer in de lift, zeker in deze prachtige zomer." Het lijkt een simpel rekensom metje. Een jaarplaats kost gemid deld ruim 3700 euro. Een camping houder kan veel meer verdienen als hij van dat vaste bedrag afziet en die plek verhuurt aan toeristische kam peerders. „In theorie is het lucratie ver", beaamt Van Disseldorp, „maar dan moet die plek wel het hele jaar door bezet zijn. Dat zal in Domburg gemakkelijker zijn dan in Sint-Phi- lipsland. Hoe dichter een toeristi sche standplaats bij de kust ligt, hoe hoger de bezettingsgraad en hoe minder interessant om er een vaste standplaats van te maken." Waarbij bedacht moet worden dat een ondernemer bij een toeris tische kampeerplek aanzienlijk meer kosten maakt aan sanitaire voorzieningen en personeel. Vroeger kochten mensen een sta caravan en huurden ze een plek Het toeristisch kamperen zit weer in de lift, zeker in deze prachtige zomer Nog eens 44 Zeeuwse basisscholen krijgen dit jaar subsidie voor mu ziekonderwijs. Daarmee komt het totaal op 80 scholen en u.552 leer lingen sinds het landelijke Fonds voor Cultuurparticipatie drie jaar geleden werd opgericht. Het fonds begon, in opdracht van het ministerie van OCW, met de Impuls muziekonderwijs om scho len de kans te geven te investeren in meer en beter muziekonderwijs. Dat gebeurt door een samenwer king aan te gaan met een muzikale partner en de kennis van de leer krachten te vergroten. Vanwege het succes van de drie subsidierondes werd het budget door de minister verhoogd. Uiteindelijk kwam daar mee het totale budget van de drie rondes samen op ongeveer 27 mil joen euro. Ruim 1,1 miljoen daarvan ging naar Zeeland. Enthousiasme „Deze regeling heeft ons laten zien hoeveel enthousiasme en motivatie er leeft voor muziek bij scholen in het hele land. Samen met al deze basisscholen en de pabo's zijn we hiermee goed op weg naar meer, beter en structureel muziekonder wijs", aldus Jan Jaap Knol, direc teur-bestuurder van het Fonds voor Cultuurparticipatie. voor het leven, die vaak ook nog aan hun kinderen werd overgedaan. Die generatie stopt er nu mee. In de plaats daar van komen vakantie gangers die flexibeler willen zijn, zegt Van Disseldorp. „De trend is van bezit naar ge bruik gegaan. De huidige toerist be taalt liever meer aan iets wat hij huurt. Een goede onder nemer speelt daar op in." donderdag 6 september 2018 Tip? redactie@pzc.nl TERNEUZEN Nieuwbouwwijk Othene in Terneuzen blijft voorlo pig verstoken van open baar vervoer. Het Terneuzense college van B en W ziet geen reden om bij de provincie te pleiten voor een bus verbinding in de wijk. CDA-raadslid Jos van Ginneken had daarom gevraagd. Het aantal rei zigers is te klein. B en W bieden nog wel wat hoop. Als de hoofdweg door de wijk, de Laan van Othene, eind dit jaar of begin 2019 wordt doorgetrok ken naar de provinciale weg richting Zaamslag, wordt de mogelijkheid opnieuw bekeken. KAPELLE Marco Kleppe, oud-wet houder van Kapelle, neemt op donderdag 13 september afscheid. De SGP'er doet dat tij dens een receptie van 16.00 tot 18.00 uur in de binnentuin van verzor gingshuis Cederhof. Kleppe was vier jaar wet houder in Kapelle, waarin hij zich sterk maakte voor het sociaal domein. Na de verkiezingen in maart van dit jaar keerde hij aanvan kelijk terug in het college. De SGP trok zich echter terug uit de coalitie VVD/SGP/CDA vanwege de verruiming van de zon dagsopenstelling voor winkels. Daarmee kwam een einde aan het wet houderschap van Kleppe. Op de A58 bij Lewedorp zijn gisteren zeker vier auto's beschadigd door dat er pallets op de weg lagen. Een hovenier reed volgens de politie rond 16.30 uur met een be stelbus met aanhangwa gen over de snelweg richting Goes. Bij het Mallardviaduct vielen en kele pallets van de aan hanger. Diverse auto's reden er overheen, vier personenauto's liepen schade op. Drie auto's raakten zo ernstig be schadigd dat ze moesten worden weggetakeld. Tij dens het afhandelen van de schade botsten rond 17.15 uur nog eens twee auto's op elkaar. Aan zee is Ernst Jan Rozendaal Vlissingen LucOggel Vlissingen -Arthur van Disseldorp, Recron

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 30