ee b 20 MEE ANGELA KIJKT TV Twitteriseen handjevol mensen. 16,5 miljoen mensen zitten niet op Die horen we niet en daar luisteren we niet naar. Quote van de dag Het wordt zonder twijfel hét spektakelstuk van het jaar. Culturele Hoofdstad Leeuwarden beleeft vanavond de eerste voorstelling van De Stormruiter. Hoofdrolspeler Jelle de Jong over het Friese totaaltheater: „Dit is de rol van mijn leven." Iet torenhoge verwachtingen vooraf kon Beter Laat Dan Nooit eigenlijk alleen maar tegenvallen. Maar ik moet zeggen: het pro gramma waarin krasse knarren Willibrord Fre- quin, Peter Faber, Barrie Stevens en Gerard Cox op reis gaan door Azië, was nog beter dan gedacht. Het is het leukste dat RTL in lange tijd heeft uitge zonden. Zelfs brutaaltje Olcay Gulsen is als 'reis leider' een gouden greep, ook al was ze formeel een noodgreep omdat eerste keuze Jamai wegens ziekte moest afhaken. En zo kan ik nog wel even doorgaan met rare tegenstellingen. Want het programma - geba seerd op een Amerikaanse variant op een Koreaans format - is zo leuk omdat het oprecht is, terwijl bijna alles nep is. Van het rare toneelstukje aan het begin waarin de vier elkaar opbelden om met va kantie te gaan, tot het 'spontane' idee om door de straten van Tokio te gaan karten en de 'spontane' uitnodiging van een stel verklede passanten om naar een bepaalde bar te gaan, waar Cox en Stevens vervolgens meedoen met een dansje op een po dium in taartvorm. Jansen bekroond Ziggo Sport even gratis Ook in de 'dagboekfragmenten' - een beproefd tv-trucje waarin deelnemers in interviewvorm commentaar geven op gebeurtenissen, hun eigen optreden en elkaar - worden wij kijkers bedot tot en met. De kleren en setting verraden dat alles in één keer is opgenomen. Maar Cox en consorten doen aandoenlijk hun best om te acteren dat ze zich verheugen op een lekker luxe hotelbed, ter wijl ze al donders goed weten waar welke 'var kensstal' (citaat Frequin) wacht. Want de heren zelf zijn alle schaamte voorbij. Ja, het zijn notoire aandachtsjunks die graag een dansje maken op straat of alle aandacht naar zich toetrekken door zelfbedacht Japans te gaan schreeuwen tegen een stel doodsbange school meisjes. Dat weten ze zelf ook. Dus daar doen ze niet moeilijk over. Ze geven het beste dat ze in huis hebben en genieten er met volle teugen van dat er weer een camera op hen gericht staat. Daarvoor hijsen ze met genoegen de stramme lijven in een verkleedpakje of een Japans bedje in een capsule hotel als het script dat voorschrijft. Maar de onderlinge chemie is echt, het plezier is echt, net als de zelfspot en de ontroering die regel matig de kop opsteekt bij hoofdrolspelers én reis leider. Het is tv waar je letterlijk en figuurlijk heel blij van wordt. Het is alsof de geest van de Amerikaanse regis seur Cecil B. DeMille, de man achter spekta kelfilms als The Ten Commandments en Cle- opatra, rondwaart in Leeuwarden. Want de Friese hoofdstad, in 2018 Cul turele Hoofdstad van Europa, bereidt zich voor op een schouwspel dat in Ne derland qua omvang nog niet vertoond is. Ruim zestig acteurs en musici, 108 paarden en hun ruiters en verzorgers, getrainde levende have als ganzen, ade laars (twee stuks) en een meeuw, hon derden historische kostuums, een kerk op ware grootte, een reusachtige dijk, waterkanonnen, zandgrond gestort door zestig vrachtwagens... Leeuwarden is vanaf vandaag het toneel van een thea traal epos. De Stormruiter, onder regie van Jos Thie, vertelt het verhaal van Frieslands strijd tegen het water anno 1750. Acteur Jelle de Jong (31) vertolkt naast onder an deren Ellen ten Damme de hoofdrol in het stuk. Dat is mede gebaseerd op de no velle Der Schimmelreiter (1888) van de Duitse schrijver Theodor Storm en kent een voorname rol voor het oudste in landse raspaard in Nederland, het Friese paard. De Jong, voormalig acteur bij Het Na tionale Toneel en bekend van onder meer de tv-serie Dokter Deen (in de rol van zoon Robbert), is in De Stormruiter de jonge dijkgraaf Hauke Haien en dat heeft hij geweten. „Het is het vermoeiendste, maar tegelijk opwindendste jaar uit mijn bestaan. Dit is de rol van mijn leven." Het is bepaald geen promotionele praat van de acteur. Reclame hoeft hij trou wens niet te maken: de 22 voorstellingen in WTC Expo te Leeuwarden, die per op voering 5000 toeschouwers kunnen her bergen, waren binnen een week nage noeg uitverkocht. Hoewel de (nationale) vraag naar kaarten het aanbod ruim over treft, blijft De Stormruiter een exclusief Friese aangelegenheid. Jelle de Jong heeft er inmiddels een in tensief trainingsprogramma opzitten. Hij moest zich het Bildts eigen maken (de streektaal in Noord-Friesland, volgens De Jong voor andere Nederlanders 'prima te volgen'), maar zich bovenal be kwamen in het ruiterschap. „Ik verzorgde als jongetje twee pony's op een manege en op vrije dagen tijdens de opnamen van Dokter Deen maakte ik soms een strandrit, maar mijn rol in De Stormruiter vergt een enorme beheer sing en routine." Die deed hij op in Marseille, waar hij les kreeg van het Théatre du Centaure. „Dat wordt geleid door twee mensen die leven als centauren en zich beschouwen als half mens, half paard. Zij trainen paar den zeven jaar op unieke wijze: met een ragfijn touwtje dat van hun navel naar de mond van het dier loopt, controleren zij elke beweging van het paard. Inderdaad, ruiter en paard gaan volkomen in elkaar op." Tevens werd hem het stunt- en thea traal rijden onderwezen. „Ik heb in de voorstelling vijf paarden: twee schim mels en drie Friezen. Ik rijd zonder zadel, MUZIEK De Johannes Vermeer Prijs is dit jaar voor violiste Janine Jansen. De jury noemt haar een rolmodel voor jonge musici. „Haar muzikale interpretaties raken aan het geniale en oog sten unaniem bewondering en respect." TELEVISIE donderdag 6 september 2018 GO Ziggo Sport Totaal biedt de sportwedstrij den van donder dag 13 tot en met maandag 17 september gra tis aan. Ook klanten van an dere aanbieders kunnen dan op de zes (digitale) kanalen kijken naar Formule 1, golf en voetbal. —Jan Slagter van Omroep MAX in Panorama En juist die knipoog maakt het zo amusant. Arno Gelder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 20