Brech in Nederland - wat nu? 15 ZAAKNICKY VERSTAPPEN UITLEVERING Krijgen de ouders van Nicky Verstappen antwoorden? Aan de recherche de taak om Brech aan de praat te krijgen. Het advies van experts: niet intimideren, maar samenwerken. Exclusieve Lezersreizen €89,50 Voordelig en compleet genieten Wat is er gebeurd met Nicky Ver stappen op die tode augustus in 1998? Dat is de grote vraag voor de familie, politie en justitie. Als verdachte Jos Brech vanmiddag in Nederland landt, zal hij door rechercheurs snel aan de tand worden gevoeld En bij dat verhoor lijkt de in politieseries populaire methode van intimidatie en agressie wei nig effectief. „Met de verdachte in de zaak-Verstappen moet je niet een klein kamertje in gaan", zegt hoogleraar rechtspsycholo gie Peter van Koppen (Vrije Uni versiteit Amsterdam). „Deze man leeft het liefste in de vrije natuur, dus ga samen het bos in, naar buiten. Bouw een beetje een goede verstandhouding op." Dat is ook de opvatting van cri minoloog Willem-Jan Verhoe ven: met humor, openheid en positiviteit krijgt de politie betere verklaringen dan met vijandigheid en manipulatie, concludeerden Verhoeven en collega's vorig jaar in een studie waarbij ze 85 uur aan verhoren in zware misdaadzaken onder de loep namen. „Agent en verdachte moeten samenwerken", zegt Verhoeven. Dus vooral good cop en geen bad cop. „Een verhoor gaat beter met open vragen, niet te veel psychologische beïnvloe ding, schreeuwen of doordruk ken. Als je de druk te veel op voert, riskeer je verklaringen die niet kloppen." Het verhoor van Brech kan cruciaal zijn voor het verdere verloop van de zaak. Hoewel er een 100 procent-dna-treffer is en justitie schermt met meer bewijs, zijn er vooralsnog geen andere verklaringen bekend die Brech onomstotelijk koppelen aan de dood van Nicky Ver stappen. En een veroordeling op basis van alleen het dna-spoor en een zedenverleden is niet moge lijk, volgens verschillende advo caten. Houding Voor vader Peter en moeder Berthie staat de achtbaan van emoties nog heel even stil, tot duidelijk wordt of en hoe de ver dachte gaat verklaren. „Ze zijn nu even aan het bijkomen", zegt Peter R. De Vries, die hen afgelo pen weekeinde nog sprak. „Ze zijn in afwachting en erg benieuwd naar de houding van deze man." Gezien de afgelopen twintig jaar moet de familie van Nicky rekening houden met een zwijg zame verdachte. Maar een stil verleden zegt niet alles, zo bleek wel bij de zaak- Vaatstra in 2012. Dertien jaar lang hield dader Jasper S. zijn mond. Tot hij bij het grootschalige dna- verwantschapsonderzoek tegen de lamp liep en vrijwel meteen de moord op Marianne Vaatstra bekende. 3VRAGEN Jos Brech (55) zal in de loop van de middag landen in Nederland. Onbekend is naar welk vliegveld hij wordt vervoerd. Het Openbaar Ministerie in Nederland wil geen mededelingen doen over de datum van Brechs uitlevering. Eerder meldden Spaanse media nog dat Brech gisteren naar Neder land zou komen. Volgens hen zou hij vanmiddag om 25.00 uur in Barcelona op het vliegtuig worden gezet. Op Nederlandse bodem zal hij opnieuw worden aangehouden. De recherche zal hem zo snel mogelijk willen verhoren. Tot die tijd mag hij waarschijnlijk geen contact met de buitenwereld hebben. vanaf Topacties voor een stuntprijs! op Terschelling en in Burgh Haamstede Brech kwam in juni in beeld als hoofdverdachte in de zaak-Nicky Verstappen, toen zijn dna volledig bleek te matchen met de sporen op de kleding van Nicky. De rr-jarige jongen verdween in de nacht van 9 op 10 augustus 1998 tijdens een zomerkamp op de Bruns- summerheide in Zuid-Lim burg. Nicky's lichaam werd de volgende avond in een sparrenbos vlak bij het kamp gevonden. Vorige week zijn in Polen eventuele slachtoffers van Jos Brech en hun ouders opgeroepen zich bij de autoritei ten te melden. Brech verbleef geregeld bij verschillende scou- tingclubs in de regio rond Krakau, nadat hij was weggestuurd bij de scouting in Nederland. Na de oproep zijn geen nieuwe aangiften binnengekomen. „Er is geen in formatie die erop wijst dat hij hier een misdrijf gepleegd heeft, er zijn geen zorgwekkende signalen", zegt een woordvoerder van de Poolse politie. Ook in Nederland zijn geen nieuwe aangiften tegen Jos Brech binnengekomen. Boek nu deze reis op reiskatern.nl/pzc reiskatern.nl donderdag 6 september 2018 PC Afwachten of Brech gaat praten Niels Klaassen Amsterdam Kijk op de site bij /video Voor een uitleg over de zaak-Brech. 1 Brech is in Nederland. Wat nu? Hij wordt opnieuw aan gehouden. Begin augustus is al een voorlopige hechtenis toegewezen. Als hij zelf geen advocaat heeft, krijgt hij er een toegewezen. 2 Waarvan wordt hij ver dacht? Van een levensde lict (moord/doodslag), een ze dendelict en vrijheidsberoving. 3 Kan hij vrijuit gaan? Er moet 'wettig en overtuigend bewijs' zijn voor een veroorde ling. Beroept Brech zich op zijn zwijgrecht, dan zit justitie met een dna-spoor en veel vragen. Maar Brech heeft de schijn tegen. Advocaat Jan-Hein Kuij- pers: „Zijn dna zit op de kle ding, en hij heeft de avond na de vondst bij de plaats delict niets gezegd over Nicky." Na oproep geen nieuwe aangiften Jos Brech, die wordt verdacht van betrokkenheid bij de dood van Nicky Verstappen, wordt vandaag aan Nederland uitgele verd. Dat bevestigen bronnen binnen de Spaanse politie. Edwin Winkels Barcelona II Vertrek: t/m december 2018 en maart 2019 V Wegens groot succes herhaald September is bijna volgeboekt wees er snel bij voor oktober! Paal 8 Hotel aan Zee: September: Oktober t/m maart: Toeslag op vrijdag- en zaterdagnacht: €119,00 p.p. 109,00 p.p. 5,00 p.p.p.n. 5,00 p.p.p.n. Upgrade Suite: Geldig t/m maart 2019, m.u.v. feestdagen en 20 dec. t/m 15 feb. Hotel Paal 8 aan Zee (4*) is een zeer Luxe hotel, uniek gelegen in de duinen aan het Terschellinger Noordzeestrand. Het hotel beschikt over ruime kamers, restaurant, lounge, bar, binnenzwembad, sauna, stoomcabine en solarium. Najaarsactie Paal 8 Hotel aan Zee Welkomstdrankje 2 x overnachting Deluxe kamer 2 x uitgebreid ontbijtbuffet 1 x 3-gangen diner Gebruik van zwembad en WiFi 20% korting op de overtocht met Rederij Doeksen (m.u.v. feestdagen, evenementen en vakanties, zie marrea.nl voor alle voorwaarden) Grand Hotel Ter Duin (4*) is een zeer Luxe hotel in Burg Haamstede tegenover duinen, bossen en het Noordzee strand.Het hotel beschikt over een uitstekend restaurant, grand Café, fi tnessruimte en een luxe uitgebreide wellness. Zilte zeelucht in Zeeland: WeLkomstdrankje 2 of 3 x overnachting comfort suite 2 of 3 x uitgebreid ontbijtbuffet 1 x culinair 3-gangen diner Gebruik van Turks stoombad, Finse sauna, zwembad en fitnessruimte WandeLroutes door boswachterij Westenschouwen Grand Hotel Ter Duin: 3-daags: September: 104,50 p.p. Oktober: 99,50 p.p. November en december: 89,50 p.p. 154,00 p.p. 144,00 p.p. 4-daags: September: Oktober: November en december: 124,00 p.p. Toeslag aankomst op vrijdag of zaterdag: 10,00 p.p. Upgrade Luxe Suite: 20,00 p.k.p.n. Geldig t/m december 2018, m.u.v. feestdagen Prijzen p.p. o.b.v. 2 personen per kamer. Toeslag alleengebruik verschilt per hotel. Exclusief toeristenbelasting. Meer informatie en boeken: Ga voor Terschelling naar onze website reiskatern.nl/pzc/MAR1853 en ga voor v /V 9 f 6 9 y hotelar Burgh Haamstede naar reiskatern.nl/pzc/MAR1856 of bel Marrea Hotelarrangement 0571-277744. hotelarrangementen Jos Brech. tekeninganp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 15