'Verplicht minimale bijdrage lokale omroep' m 13 Frankrijk verbiedt mobieltjes op school De krant vertelt u het complete verhaal krant In Frankrijk is het sinds dit schooljaar per wet verboden om op school een mobiele telefoon te gebruiken. „Ze konden in de klas gewoon porno kijken." de nieuwe wet geldt het verbod op alle scholen, niet alleen in de klas, maar ook daarbuiten, en in de pauzes. Scholen moeten zelf bedenken hoe ze het verbod gaan toepassen. Op de ene school zijn honderden kluisjes neergezet, op de andere school wordt in de pauzes bij de toiletten intensief gecontroleerd. Op de meeste scholen zal de kinde ren simpelweg worden gevraagd om hun telefoon uit te zetten en in hun tas te stoppen, is de verwachting. Maar wie gaat dat controleren en af dwingen? „Het kan toch niet zo zijn dat leraren zich moeten gedragen als een soort 'telefoonpolitie', terwijl ze al nauwelijks de tijd en middelen hebben om goed onderwijs te ge ven?" aldus Claire Krepper van de onderwijzersvakbond SE-Unsa. „We kunnen kinderen beter leren hoe ze goed moeten omgaan met hun mo bieltje." In je tas Ook ouders hebben twijfels over de uitvoerbaarheid. Scholen krijgen geen extra geld voor bijvoorbeeld het neerzetten van kluisjes, zegt de Fede ratie van Ouderverenigingen PEEP. „Maar het idee achter de wet juichen we wel toe", aldus bestuurder Samuel Cywie. „Ouders hebben nu al moeite regels voor het gebruik van mobieltjes te handhaven. Met het wettelijk verbod op scholen zullen kinderen beter begrijpen dat hun ouders ook regels willen stellen." Op de school van Kylie, het katho lieke Collége Bossuet Notre-Dame, gold al een mobieltjesverbod. „Als je binnenkomt, moet je 'm uitzetten en in je tas stoppen. Als ze je zien met je telefoon, moet je 'm opbergen." Lamine gaat dit schooljaar voor het eerst naar het voortgezet onderwijs, naar het openbare Collége Louise Michel in Parijs. En hij weet wat er gaat veranderen. „De telefoon mag niet meer, hè? Dat heeft Macron verboden, toch?" Hij vindt het geen probleem. „Op mijn vorige school gebruikte ik m'n telefoon weieens in de pauzes. Maar ik snap het wel. Je zit niet op school om op je telefoon te spelen, toch?" Hij pakt zijn skateboard, wil weg lopen, stopt, en denkt even na. „Maar als er nou straks iets gebeurt op school, als ik van de trap val of zo? Hoe moet ik dan mijn vader of moeder bellen?" ylie (13) loopt uitermate geconcentreerd op de Place de la République, Parijs. Op haar telefoon te kijken, welteverstaan. „Ik heb al een tijdje een iPhone", vertelt ze trots. „Ik gebruik 'm heel de dag, ja. Vooral voor sociale media. Instagram, Snapchat en zo. Ik kijk ook YouTube en luister naar muziek." Iets verderop loopt Lamine (11). Hij heeft ook een telefoon ('een Sam sung'), maar die zit in zijn zak. Hij is op het plein aan het skateboarden met zijn broer. „Je gaat toch niet heel de dag op je telefoon zitten? Ik heb vriendjes die dat doen, maar ik ga liever buiten spelen. Ik heb sowieso geen sociale media. Daar scheldt iedereen op elkaar." Kylie en Lamine zitten allebei op school in Parijs. Vanaf dit schooljaar, dat vandaag begint, is het voor kinde ren wettelijk verboden hun telefoon daar nog te gebruiken. De Franse Tweede en Eerste Kamer namen afgelopen zomer een wetsvoorstel aan van de regering van president Emmanuel Macron. Dat verbiedt elk gebruik van een mobiele telefoon of andere elektronische communicatie apparatuur in kleuterklassen, op basisscholen en op het voortgezet onderwijs. Bij een overtreding mag schoolpersoneel het apparaat in beslag nemen. Honderden kluisjes Het doel is duidelijk: leerlingen moeten in de klas geconcentreerd en gedisciplineerd zijn. Volgens schat tingen heeft zo'n 93 procent van alle Franse kinderen van 12 tot 17 jaar een mobiele telefoon. „Kinderen hebben het recht ook offline te zijn!" aldus Kamerlid Cathy Racon-Bouzon van regeringspartij La République en marche!. „Kinderen krijgen online te maken met pesterijen en ze worden lastiggevallen op internet", aldus senator Stéphane Piednoir van de rechtse oppositie. „Ze konden in de klas op hun telefoon ook gewoon porno bekijken." Het verbod zal niet leiden tot een mobiele Franse revolutie. Op onge veer de helft van de basisscholen in Frankrijk zijn op vrijwillige basis al maatregelen genomen tegen het gebruik van mobiele telefoons. Met Vanaf 2015 stelt het ministerie van Binnenlandse Zaken jaarlijks een richtbedrag vast voor de lokale subsidie aan de omroep. In 2018 is dat 1,25 euro per huishouden, aldus gemeentekoepel VNG. Maar gemeenten zijn nu niet verplicht een bepaald bedrag te geven aan de lokale publieke omroep. „Gemeenten moeten op z'n minst het afgesproken bedrag investeren in de lokale journalistiek, zodat die wordt versterkt", zegt Kamer lid Harry van der Molen (CDA). Uit onderzoek blijkt dat ruim twee op de tien gemeenten niet voldoen aan hun plicht de plaatse lijke omroep in stand te houden. Het gevolg: 30 procent kampte afgelopen jaren met financiële problemen. Volgens ChristenUnie-Kamer- lid Stieneke van der Graaf ver dient een sterke lokale democratie een sterke lokale controle. „Lokale omroepen zijn de broodnodige controleurs van de macht." De week wordt ondersteund door donderdag 6 september 2018 Emmanuel Macron op een basisschool in Laval, afgelopen maandag, foto reuters OFFLIN in de klas PC Frank Renout Op een school in het Franse Bischwiller, september vorig jaar. fotoafp Parijs Gemeenten moeten verplicht worden een minimumbedrag per huishouden uit te geven aan de lokale publieke omroep, vinden CDA en Christenunie. Edwin van der Aa Den Haag Weet u nog wat waar is en wat niet? In de 'Week van de Krant' staan we stil bij de waarde van de krant. Dag en nacht zijn duizenden journalisten en correspondenten van Nederlandse kranten gepassioneerd voor u aan het werk. Zij verzamelen, controleren en plaatsen het nieuws in een begrijpelijke context. Dankzij het vertrouwen dat u in ons stelt, kunnen wij deze ambitie realiseren en ervoor zorgen dat u dagelijks juist wordt geïnformeerd. Bedankt dat u onze krant leest! Arie Leen Kroon, hoofdredacteur i van de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 13