Wie neemt het in 2020 op tegen Trump? Weet u nog wat waar is en wat niet? Donald Trump: boek Woodward is 'nep' V EUWS 11 Meer dan dertig uitdagers Democratische Partij mist een gezicht krant In Amerika begint het campagne seizoen. En daarmee beginnen ook de speculaties over de verkiezingen van 2020. De belangen zijn groot. De Democraten zien nóg vier jaar Trump niet zitten. FEAR Joe Biden eet een ijsje. Joe Biden woont de mis bij. Joe Biden praat met vakbondsleiders. Als de voor malige vicepresident van de VS in Pittsburgh ter ere van de Ameri kaanse Dag van de Arbeid in Pitts burgh opduikt, volgen politiek ana listen elke stap die hij zet. Labor Day markeert niet alleen het einde van de zomervakantie, maar ook de start van de campag nes voor de verkiezingen in novem ber. En Joe Biden mag dan in Pitts burgh zijn om aandacht te vragen voor partijgenoten die een zetel in het Huis van Afgevaardigden pro beren te veroveren, hij kijkt ook al naar de presidentsverkiezingen. De rechterhand van Barack Obama zou een poging overwegen Trump te onttronen in 2020, gonst het door Washington. De cam pagne voor de congresverkiezingen is een goede gelegenheid om de electorale wateren alvast te peilen. In peilingen doet Biden het goed. Hij zou van Trump winnen, geven ze op dit moment aan. Maar in het verleden gmgen zijn po gingen presi dentskandi- daat te wor den hope loos de mist in. Demo craten kie zen op het moment bovendien graag kandidaten uit ondervertegenwoordigde groepen, zoals vrouwen, latino's en zwarte Amerikanen. Een bejaarde witte man als Biden past niet in die trend. Toch is er nog zo'n oude rot die wordt gezien als goede kanshebber voor de Democratische nominatie voor het presidentschap: Bernie Sanders (76, zie inzet), de excen trieke socialist die het in 2026 nog tegen Hillary Clinton aflegde. De lijst van potentiële uitdagers voor Trump is lang - de Washington Post telde deze zomer meer dan dertig Democraten. Geen van hen is een gedoodverfd kandidaat met de steun van de partijtop, zoals Hil lary Clinton in 2016. De Democra tische Partij mist een gezicht. Veelgenoemd is Elizabeth War ren (69), senator en linkse heldin uit Massachussets. Kamala Harris (53), senator uit California, 'sluit niet uit' dat ze zich kandidaat stelt. De dochter van een Indiase moeder en een Jamaicaanse vader levert on ophoudelijk kritiek op de president. Cory Booker doet als jonge Afro- Amerikaanse senator aan Barack Obama denken. Ook de oud burgemeesters van Los An- geles en New Orleans wor- den genoemd. En de oud- bH minister van Bin nenlandse Zaken John Kerry. Eén kandidaat is zelfs al offi cieel be gonnen aan zijn campagne: John Delaney, een vrij onbekend Congreslid uit Maryland. Nu al heeft hij campagne gevoerd in alle 99 counties van Iowa. In februari 2020 zijn de eerste voorverkiezingen, waarin wordt uitgevochten wie het namens de Democraten tegen president Trump gaat opnemen. De belangen zijn groot - de achterban van de Democraten moet er niet aan den ken nog vier jaar door te moeten met Donald Trump aan het roer. Maar zolang de economie goed draait, maakt de zittende president een goede kans herkozen te worden, zo leert de historie. De week hor wiminwiiii donderdag 6 september 2018 PC Biden of Sanders Karlijn Van Houwelingen Pittsburgh V y il jon K van de „Het publiek wordt in de ma ling genomen." Dat vindt Do nald Trump van het onthul lende boek dat Watergate- journalist Bob Woodward over hem schreef. Karlijn van Houwelingen New York De Amerikaanse pre sident wil best toe geven dat hij een 'helse' manager is voor zijn onderge schikten. Maar de manier waarop hij het Witte Huis runt is bo venal effectief. Aldus Trump in een van zijn vele replieken op Woodwards nu al spraak makende boek. In Fear: Trump in the White House (Angst: Trump in het Witte Huis), dat uitkomt op 11 september, schetst hij een vernietigend beeld van de gang van zaken in het Witte Huis. Trump regeert als een verwend kind dat nauwelijks begrijpt wat er allemaal speelt en boven dien liegt alsof het gedrukt staat. „Ik ben keihard en als ik dat niet was, dan zou er niets gebeuren", aldus Trump, die daarmee wel lijkt te willen be vestigen dat het geen pretje is onder hem te werken, zoals Woodward uit meerdere bron nen optekende. „Bijna iedereen is het er wel over eens dat mijn regering in minder dan twee jaar meer voor elkaar heeft ge kregen dan welke andere Ame rikaanse regering in de ge schiedenis van ons land ook." Eerder op de dag hekelde hij Woodward, zonder hem bij naam te noemen, „omdat het een schande is dat iemand een boek kan schrijven dat letterlijk omgekeerd is aan de feiten". Impulsen Het boek vertelt hoe de adviseurs van de president de groot ste moeite hebben diens impulsen te beheersen om zo politieke rampen of erger te voorkomen. Formeel wacht het Witte Huis op het uitkomen van het boek met een reactie en wil men niet reageren op losse hoofdstukken die nu naar bui ten komen. Verschillende in het boek op gevoerde mensen ontkennen dat ze de dingen hebben ge zegd die hij optekende. Trumps stafchef John Kelly ontkent dat hij de president een idioot heeft genoemd. Minister van Defensie James Mattis ontkent op zijn beurt dat hij heeft ge zegd dat de Amerikaanse pre sident „het inzicht van een ba sisscholier" heeft. Het boek van Woodward is nog niet uitge bracht. Onder meer CNN heeft het manuscript. Joe Biden naast Barack Obama in april 2016. fotoepa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 11