1 140 VI V -■ 0 Inbrekers slaan tijdens uitvaart toe 1 'Ontvoering baby was te voorkomen geweest' 10 Justitie in Londen verdenkt twee officieren van moordaanslag op Skripals ma A Het zou gaan om twee officieren van de Russische militaire geheime dienst GROe, liet premier Theresa May weten in een speciale verkla ring in het Britse parlement. Sergej Skripal en zijn dochter werden vergiftigd met het gifgas novitsjok in de plaats Salisbury. Ze overleefden de moordpoging ter nauwernood. Justitie zegt voldoende bewijs te hebben tegen de twee Russen, van wie de namen gisteren werden be kendgemaakt: Alexander Petrov en Ruslan Bosjirov. De twee bevinden zich in Rusland. Volgens May is duidelijk dat de Britse regering kort na de aanslag terecht Rusland de schuld gaf. De operatie is niet alleen goedgekeurd door de leiding van de GROe, maar ook door hogere functionarissen binnen de Russische staat, aldus de premier. Ze noemde de acties van I c H W Moskou zegt de namen en de foto's niet te herkennen. 'Dit is desinformatie' de GROe een 'bedreiging voor al onze bondgenoten en al onze bur gers'. Rusland reageerde direct via re geringswoordvoerder Maria Zakha- rova. Het gaat volgens haar om 'ma nipulatie van de opinie'. „We roe pen de Britten opnieuw op te stop pen met het verspreiden van dit soort desinformatie en openbare beschuldigingen. De foto's en de namen die zijn verspreid zeggen ons niets." Ex-spion Sergej Skripal (66) en zijn dochter Joelia (33) werden op 4 maart bewusteloos gevonden op een bankje in de Zuid-Engelse stad Salisbury. De beschuldigende vin ger wees al snel richting Rusland, aangezien het ging om een in Rus land gefabriceerd zenuwgas. Mos kou ontkende, maar een grote di plomatieke rel volgde. Meerdere landen, waaronder Nederland, be sloten Russische diplomaten uit te wijzen. Het Kremlin deed vervol gens hetzelfde met afgevaardigden van de protesterende landen. Kunstmatige coma Dubbelspion Skripal leverde vanaf de jaren 90 tot zijn arrestatie in Moskou in 2004 tientallen Russi sche geheim agenten uit aan de Britse inlichtingendiensten. In Rusland werd hij twee jaar later veroordeeld tot dertien jaar gevan genisstraf. In 2010 verleende Groot-Brittannië hem asiel na een gevangenenruil. Beide Skripals werden na de gif- aanval in een kunstmatige coma ge houden, om schade aan hun herse nen te voorkomen. Zowel vader als dochter werd beademd via een gat in de luchtpijp. Na weken van be handeling en met hulp van experts van een nabijgelegen onderzoeks centrum zijn de Skripals enkele maanden later uit het ziekenhuis ontslagen, om op een veilige plek verder te herstellen. „Zo sta je afscheid te nemen van je moeder, en zo hoor je dat er is inge broken in haar woonwagen." Diana Fens uit Rilland kan er een dag later nog steeds niet over uit. De woon wagen van haar moeder in Tholen werd opengebroken door onbeken den, juist op moment dat ze werd begraven. Het is dinsdagochtend als Fens met vrienden en familie de laatste eer bewijst aan haar moeder Anna. Na een mooie uitvaartdienst ver kast het gezelschap naar de koffie tafel. „Daar hoorden we dat er in Steenbergen met een politieheli- kopter naar een inbreker werd ge- Ze was geen rijk mens. Tijdens haar leven gaf ze alles weg. Deze inbraak bij haar is zo laag zocht", vertelt Fens een dag later. Vanwege een soort verontrus tend onderbuikgevoel besluit een kennis toch maar een kijkje te ne men bij het woonwagentje van moeder Anna. En, jawel, wat blijkt: het huisje is opengebroken en van binnen volledig overhoop gehaald. „Te triest voor woorden. Echt res pectloos." Geen rouwadvertentie De inbrekers maken echter niks buit. „Zaterdag is mijn moeder overleden en toen hebben we alle kostbare spullen eruit gehaald. Ze hebben alles overhoop gehaald, het lijkt alsof ze specifiek gezocht heb ben naar bepaalde spullen. Het is ons geluk geweest dat er niks meer binnen stond." Als klap op de vuurpijl blijkt er tijdens de begrafenis ook ingebro ken te zijn bij een familielid in Steenbergen. Vandaar de politiehe- likopter. Ook daar werd niks buitgemaakt, want de politie wist een van de in brekers snel in de kraag te vatten. Hij werd bij de aanhouding gebeten door een politiehond. Wellicht is er sprake van een vooropgezet plan om tijdens de uit vaart familieleden te beroven, denkt de familie. Voor Fens is het echter een raadsel wie hier achter zou kunnen zitten. „Er is geen rouwadvertentie geplaatst, ik heb alleen iets op Facebook gedeeld." Ze hoopt met behulp van het pu bliek de losse eindjes aan elkaar vast te kunnen knopen. „Het is gewoon schandalig dat dit gebeurt tijdens de begrafenis van mijn moeder. Ze heeft altijd zo veel betekend voor iedereen. Ze was geen rijk mens, maar gaf alles weg. Het is gewoon laag om dit te doen." De politie kan nog niet zeggen of er inderdaad een link is tussen beide inbraken. EERSEL Als de zorginstan ties hun werk goed hadden gedaan, dan had de ontvoe ring van baby Hannah door haar biologische ouders voor komen kunnen worden. Dat zeggen de toenmalige pleeg ouders over de kidnap van af gelopen februari. Volgens het Eerselse paar is het aan de nalatigheid van de verantwoordelijke instanties te wijten dat het toen zes maanden oude meisje op 26 februari werd ontvoerd op de parkeerplaats van de Lidl in Eersel. Ondanks meerdere waarschuwingen ondernam zorginstantie Combinatie Jeugdzorg geen actie. Net zo min als Jeugdbescherming Brabant, die de gezinsvoogd leverde die toezicht moest houden op het welzijn van Hannah. Rechtszaak Morgen begint in de recht bank van Den Bosch de rechtszaak tegen de biologi sche ouders. Zij staan terecht voor ontvoering. Eerder was het meisje al met ernstige ver wondingen in het ziekenhuis terechtgekomen, waarna ze per direct uit huis werd ge plaatst. In eerste instantie bij een tante en oom van het meisje. Maar omdat Hannahs vader de oom dreigde met ontvoering van hun kinderen, werd zij doorgeplaatst naar het Eerselse gezin. Vanwege de dreiging was het een geheime plaatsing. Het adres zou alleen bekend zijn bij de instanties en de oom en tante, maar al snel ble ken de ouders ook te weten waar hun dochtertje woonde. „Wij hebben keer op keer ge waarschuwd dat dit kon ge beuren. Maar we kregen nóóit een reactie", aldus de pleegou ders. De betrokken instanties zeggen zich niet in het verhaal van de pleegouders te herken nen. Jeugdbescherming Bra bant (JBB) en Combinatie Jeugdzorg (CJZ), verantwoor delijk voor de voogdij en pleegzorg, begrijpen de emo ties van de pleegouders van baby Hannah, maar herken nen zich niet in hun verhaal. In een gezamenlijke, schrifte lijke reactie zeggen de instan ties de begeleiding van Han nah altijd haar welzijn en ont wikkeling in het oog te heb ben gehouden. 'Dat de ont voering toch heeft plaatsge vonden, betreuren wij enorm. Het beeld dat wordt opgeroe pen doet geen recht aan de kwaliteit van onze zorg.' donderdag 6 september 2018 PC Britten zoeken deze Russen Groot-Brittannië heeft twee Russen in staat van beschuldi ging gesteld voor poging tot moord op de voormalige Russi sche dubbelspion Sergej Skripal en zijn dochter Joelia. Tim Niemantsverdriet Rotterdam/Salisbury I 1 1 r-, M~ V- Ruslan Bosjirov (links) en Alexander Petrov zouden zich in Rusland bevinden, fotoafp Juist op het moment dat ze wordt begraven, proberen die ven hun slag te slaan in de woonwagen van een overleden vrouw. „Te triest voor woorden. Respectloos." Tim Besters Tholen/Steenbergen - Diana, dochter van overledene De opengebroken deur van de woonwagen, foto diana fens Kijk op de site bij /video voor een interview met de pleegmoeder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 10