'Gebrek aan transparantie' Plasje plegen? Eerst uitklokken! 9 Mijn strijd De inhoud deugt niet, dat zal ieder mens dat bij zijn verstand is erkennen Mijn Strijd - vlot en eigentijds ver taald door Mario Molegraaf- kent nu een aparte inleiding die de denkbeel den van de auteur in politiekhisto- risch kader plaatst. „Het is in die zin een boek in een boek geworden." De eerste Nederlandse vertaling van Mein Kamp/verscheen in 1939. NSB-dichter Steven Barends gaf het de titel Mijn Kamp mee, om zo dicht mogelijk bij de originele titel te blij ven. De totale oplage beliep 150.000 stuks. Melching: „Een nogal plecht statige vertaling vol Germanismen. Het is nog steeds verkrijgbaar bij tal van antiquariaten, maar de prijs is fors: soms wel 150 euro." Op de omslag van Mijn Kamp kijkt Adolf Hitier de lezer ernstig aan; op de cover van Mijn Strijd is de beelte nis van de Führer aller Germanen weggelaten. Duits patriottisme Melching is niet bang dat de Neder landse uitgave lezers rijp maakt voor het gedachtegoed van de dictator. „De inhoud deugt niet, dat zal ieder mens dat bij zijn verstand is erken nen. Bovendien weten we waartoe Hitiers opvattingen hebben geleid." Adolf Hitier schreef zijn Weltan- schauung tijdens zijn internering in Landsberg nadat hij in 1923 tijdens de Bierkellerputsch had gepoogd de macht in München te grijpen om zo uiteindelijk het Duitse staatsgezag omver te werpen. De rechters spaar den de voormalige Oostenrijkse sol daat eerste klas, onder de indruk van zijn Duitse patriottisme. Van de straf van vijfjaar zat hij slechts dertien maanden uit. Aldus kon hij onge stoord werken aan het boekstaven van zijn politieke denkbeelden. Op een typemachine die hem was ge- schonken door een bewonderaarster. Ook dicteerde hij stukken aan Ru- dolf Hess, zijn latere plaatsvervanger. Adolf Hitier noemde zijn gevangen schap cynisch 'mijn universitaire op leiding op staatskosten'. In deze periode metselde hij het fundament voor zijn levensbeschou wing. Duitsland moest weer welva rend, trots en solidair zijn. De Joden dienden uit Duitsland verwijderd te worden (Melching: „Hij had geen idee hóe") en de na de Eerste We reldoorlog gebroken natie moest een supermacht worden en lebensraum in het oosten zekerstellen. Voor de goede verstaander: oorlog derhalve met de Sovjet-Unie. Toch stelt Melching dat zijn opvat tingen destijds niet exceptioneel waren. „Antisemitisme heerste in heel Europa. Sterker: Duitsland was voor de opkomst van Hitier gematig der dan Frankrijk wat Jodenhaat aan- gaat. „En het oosten? Daar was immers het verwerpelijke communisme aan de macht. Velen zagen nazi-Duits- land als een bolwerk tegen de godde loze bolsjewieken." Schathemeltjerijk Dikwijls is Mein Kampf'griezelig pro fetisch', stelt Melching. „Eerst moest Frankrijk op de knieën, daarna had Duitsland de handen vrij om Rus land aan te vallen. En de Joden wer den door de Neurenberger rassen wetten in 1935 gedegradeerd tot tweederangsburgers. Het staat, een decennium eerder, allemaal op pa pier." Tijdens het nazibewind groeide Hitier uit tot een profeet en Mein Kampf uit tot een bijbel. Tot 1930 oversteeg de verkoop de 50.000 niet. In 1939 waren er bijna 6 miljoen ver kocht en in 1943, het jaar waarin het Rode Leger bij Stalingrad de Wehrmacht een beslissende neder laag toebracht, 10 miljoen. Tot vreugde van de Führer, die er schat hemeltjerijk van werd. Zo werd het boek cadeau gedaan bij huwelijken en waren gemeenten gedwongen het levenswerk van de dictator aan te schaffen. Partijleden bezaten het vanzelfsprekend, maar of iedereen het ook daadwerkelijk las, is de vraag. Hitiers zelfingenomenheid was vaak hemeltergend. „Op de Real- schule was ik verreweg de beste teke naar van mijn klas", noteerde hij. „Er was soms één punt van zorg: mijn ta lent voor schilderen leek te worden overtroffen door dat voor tekenen, vooral op bijna alle gebieden van ar chitectuur." Hier sprak de mislukte zondagsschilder die het zou schop pen tot de grootste oorlogshitser uit de geschiedenis van de mensheid. Toen in 1945 de rook in Duitsland letterlijk was opgetrokken, beseften miljoenen Duitsers dat ze zich beter van Mein Kampf konden ontdoen. Vele exemplaren werden verbrand of, in een tijd waar aan alles gebrek was, als wc-papier gebruikt. Hoewel Adolf Hitier als volksmen ner aanzienlijk meer kwaliteiten be zat dan als volksschrijver, is Mein Kampf- verbijsterend genoeg een uitgeschreven oorlogsscenario en de gedrukte opmaat tot rassenwaan - een intrigerend tijdsdocument; hoe verwerpelijk en huiveringwekkend ook. Gebrek aan transparantie speelde bijvoorbeeld de affaire rond mani pulatie van de Libor-rente bij de Rabobank, die uitmondde in een boete van liefst 70 miljoen euro. Sinds 2013 werden 37 van die transacties opgelegd, vijftien daarvan met bedragen boven 1 miljoen euro. Het OM maakt deze schikkingen pas achteraf bekend. „Verantwoording achterafis per definitie een andere vorm van transparantie dan het openbare proces waarin iedereen de zaak di rect kan volgen", aldus de onder zoekers. Veel rechters willen dat nader bekeken wordt of toch niet meer zaken door hen zouden moeten worden behandeld, aldus de Raad voor de Rechtspraak. „Deze werkwijze is natuurlijk ooit bedacht omdat de strafrecht keten op sommige gebieden ver stopt zat. Dat is goed, maar het al ternatief moet wel op orde zijn", zegt woordvoerder Barbara den Uijl. „De rechtsbescherming van verdachten moet voldoende zijn, het niveau moet op peil blijven." Volgens de Raad voor de Recht spraak zijn de zorgen van rechters 'onderwerp van gesprek' met het ministerie van Veiligheid en Jus titie. Minister Ferd Grapperhaus bestudeert momenteel een evalu atie van de wet die het mogelijk maakt dat zaken zonder rechter worden afgedaan. De Kamer zal hierover met hem in debat gaan. i De tijd die rechters overhouden, wordt gevuld door de meer complexe zaken Punt van kritiek in dat rapport is dat de nieuwe werkwijze er wel iswaar voor zorgt dat rechters tijd overhouden, maar dat die goed deels wordt gevuld door de meer complexe zaken en die van ver dachten die niet akkoord gaan met de boetes die het Openbaar Minis terie uitdeelt. Dat aantal bleek ook hoger dan verwacht. Niet drie kwart van de verdachten betaalt deze, zoals werd gehoopt; in 2014 bleef het percentage steken op 61. Een groot deel van de rest van de zaken kwam dus alsnog bij een rechter. Bij sommige callcenters zijn ze zo streng dat je per kwartier wordt uitbetaald. Te lange 'biopauzes' (ofwel: toiletbezoekjes) kun nen dus per direct in vloed hebben op het uurloon. De FNV is be zig met het opzetten van een actie. „De tijd die je op het toilet besteedt, wordt gemeten", bevestigt een medewerker van een telefonische klanten service, die graag anoniem wil blijven. „We mogen tien minuten per dag naar de wc. Op zich is dat wel toereikend als je ook tijdens je lunchpauze naar het toilet gaat, maar stel dat je een blaasontste king hebt en toch de moeite neemt om naar je werk te ko men?" Brancheorganisatie Klantenser vice Federatie schrijft in een reac- tie op de korte plaspauzes dat in derdaad 'vrijwel alles wordt ge meten in een contactcenter'. „Dat is belangrijk om de bezetting zo te regelen dat het bedrijf voor klan ten goed bereikbaar is." Toiletpauzes zijn niet wettelijk vastgelegd, vertelt arbeidsrechts advocaat Maarten van Gelderen. Wel staat in de wet dat elke werk nemer die langer dan 5,5 uur werkt, recht heeft op een half uur pauze. „Werk gevers hebben de alge mene verplichting het werk zo te organiseren dat het geen nadelige invloed heeft op de ge zondheid van de werk nemers." De werkgever van oud-callcenter-mede- werker Cindy Hem- penius gebruikte des tijds een piasketting, opdat niet te veel men sen tegelijk naar het toi let zouden gaan. „Alsof je op de kleuterschool zit." Ook in andere sectoren is plas sen niet altijd eenvoudig. Begin dit jaar legden buschauffeurs het werk neer omdat ze door de drukke roosters nauwelijks tijd hadden voor een toiletpauze. Volgens cijfers van het UWV van september 2017 werken in Ne derland ruim 140.000 mensen bij callcenters. woensdag 5 september 2018 GO Ongedateerde pro- pagandafoto waarop Adolf Hitier een boek signeert. Rechts op de foto de minister van Volksvoorlichting en Propaganda Goeb- bels. Na de oorlog werden veel exempla ren van Mein Kamp verbrand of gebruikt als toiletpapier. De weten schappelijk be geleide uitgave van Mijn Strijd verschijnt vandaag bij Uitgeverij Prome- theus en kost €49,95. -Willem Melching, historicus Vervolg van voorpagina Rechters vinden dat de open baarheid van het recht onder druk komt te staan als het Openbaar Ministerie te veel zaken afdoet met een boete of een schikking. Rechtszaken zijn openbaar, de behandeling van zaken door het OM niet. Tobias den Hartog Den Haag Een plaspauze onder werktijd is lang niet altijd vanzelfspre kend. In callcenters moeten medewerkers uitloggen met een code, aldus de FNV. Zo weet de werkgever precies hoeveel minuten per dag ie mand op de toilet zit. Marloe van der Schrier Woerden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9