7 Ronniede Boer Jasper Harmes Hans Kasser Ik kon mijn kinderen niet eens voorlezen Bij de taalles zag ik allemaal bekenden terdheid. Door het hele land worden activiteiten georganiseerd, van boekenmarkten, taallessen tot theatervoorstellingen. „Taalachterstanden kunnen ontstaan in een thuisomgeving waar niet of nauwelijks wordt ge lezen en geschreven of waar dit niet of nauwelijks wordt gestimuleerd", zegt Van Velzen. Een taal achterstand kan ook ontstaan door leerproblemen, het vroegtijdig van school gaan of te weinig scho ling door ziekte. Van Velzen: „Bij lezen en schrij ven geldt het motto use it or loose it. Vaardigheden kunnen wegzakken." Huisvrouw De achterstand die Ronnie de Boer (57) uit Urk als kind op de lagere school opliep, heeft haar lang achtervolgd. Ze kreeg zo'n beetje alle kinderziek ten die er toen waren, vertelt ze. Ronnie: „Die peri oden van afwezigheid hakten er bij mij in. In de klas kon ik niet meer meekomen. Dan zeiden mijn leraren tegen mij 'ga maar even in een hoekje spe len' of'kijk maar wat je kunt'. Er werd op school niet echt aandacht aan mij geschonken." Haar moeder haalde haar daarom van school toen ze 12 was, want daar leerde ze toch bijna niets. Ronnie: „Thuis hielp mijn moeder me. Als ik bij voorbeeld thuiskwam van het boodschappen doen, liet mijn moeder mij de tekst van de verpak kingen van producten overschrijven. Zo heb ik beetje bij beetje leren schrijven. Maar mijn moeder was ook niet zo geleerd, dus het bleef bij die ver pakkingen." Dat ze niet goed kon lezen en schrijven, viel pas echt op toen haar kinderen naar de lagere school gingen. Ronnie: „Ik kon geen briefjes voor de kin deren schrijven, bijvoorbeeld als ze naar de dokter moesten. Ik kon alleen korte zinnen maken. Ook het invullen van formulieren lukte me niet. Dan liet ik dat aan mijn man over." Dat laaggeletterdheid in Nederland een verbor gen probleem is, komt doordat laaggeletterden hun beperking doorgaans niet van de daken schreeuwen. Geke van Velzen, directeur van Stich ting Lezen Schrijven zegt dat de gevolgen schrij nend kunnen zijn. „Wanneer je informatie niet goed begrijpt, is de kans groot dat je jezelf minder goed kunt redden. Het lukt ze bijvoorbeeld niet om de bijsluiter van medicijnen te lezen, waardoor medicijnen verkeerd of niet worden gebruikt." Schaamte De ene keer was Hans Kasser (67) uit het Gelderse Beuningen zijn bril vergeten als hij iets moest op schrijven, de andere keer deed hij net of hij wat aan zijn hand had. Lange tijd wist hij te verbergen dat hij niet kon lezen en schrijven. Als bouwvakker maakte het hem niet zo veel uit. Dat maakte vroe ger thuis, bij zijn ouders, ook niet zo uit. Het was belangrijker dat hij meehielp de acht monden van het gezin te voeden. En door veel af te kijken en anderen te betalen voor het maken van zijn huis werk haalde Hans, steeds met de hakken over de sloot, zijn schooldiploma's. Ook toen hij een eigen bouwbedrijf had, trom melde hij andere mensen op voor zijn schrijfwerk. „De administratie besteedde ik uit en voor offertes had ik een standaardbrief, waarop ik alleen maar een getal hoefde in te vullen. Dat lukte me nog wel", zegt Hans. Opgelicht Maar juist doordat hij zoveel van zijn administratie had uitbesteed, ging het mis. Hans werd opgelicht en zijn bedrijf ging failliet. Door alle spanningen en het verbloemen van zijn laaggeletterdheid, be landde hij in een burn-out, waaruit hij met hulp van een psycholoog langzaam opkrabbelde. Zij raadde hem aan iets te doen aan het grootste obsta kel in zijn leven. Hij twijfelde, dacht wekenlang na en nam de stap naar een ROC in de buurt. „Ik schaamde me rot. Maar toen ik bij de taalles naar binnen stapte, zag ik allemaal bekenden zitten. Er ging een wereld voor mij open." Mensen met schulden hebben vaak moeite met lezen, schrijven of rekenen, blijkt keer op keer uit onderzoek. Ze maken bijvoorbeeld minder vaak hun post open, want de inhoud daarvan begrijpen ze niet. Rekeningen worden hierdoor niet op tijd betaald. Ook vinden ze schulden vaak normaal, die zijn iets wat bij het leven hoort, blijkt uit on derzoek van schulden- en armoede-experts Roe land van Geuns, Tamara Madern en Nadja Jung- mann. Mensen met schulden hebben de neiging hun uitgavenpatroon niet snel te veranderen. De rekeningen stapelden zich op bij Jasper Har mes (36) uit het Drentse Nieuw-Amsterdam, toen zijn vriendin met hem brak. „Tot dan toe had ik er geen omkijken naar", zegt hij. „Zij deed de boek houding." Als vuilnisman deed hij jarenlang wat hij het liefste deed: buiten zijn, achterop de vuil niswagen. „Ik hoefde niet te lezen en te schrijven. Ik kon mooi om me heen kijken. Het was een ge weldige baan." Maar toen hij ineens zelf zijn rekeningen moest betalen, begreep hij niets van de brieven en de re keningen. „Ik snapte wel dat ik moest betalen", zegt Jasper, „maar waarom, dat begreep ik niet. Ik gooide alle brieven gewoon op de stapel en dacht er niet echt over na." Daardoor liep hij een flinke betalingsachterstand op. Taallessen Toen Jasper, die inmiddels industrieel bakker is, op een dag, bijna twee jaar geleden, hoorde over taal lessen voor volwassenen, herkende hij zichzelf hierin meteen. „Hé, dat ben ik, dacht ik", vertelt hij laconiek. „Een dag later ben ik naar de bibliotheek gegaan om me aan te melden voor de taalles. De eerste keer dat ik het boek Waren de goden kosmo nauten van Erich von Daniken las, brak ik in tranen uit. Zo mooi vond ik de tekst. Ik vond het zo erg dat sommige mensen dat moeten missen." Ook de Katwijkse Yvonne volgde jarenlang Ne derlandse les. Ze hoopt op een dag zelf een boek te schrijven over hoe het is om te leven met een be perking. „Het is heel triest dat ik jarenlang niet heb kunnen lezen en schrijven. Maar ik weet nu dat het niet erg is om fouten te maken. Dat iedereen wel wat mankeert of iets niet kan." woensdag 5 september 2018 GO Dat iemand moeite heeft met lezen en schrijven, staat niet op zijn voorhoofd, weet Ronnie de Boer. „Praat erover. Je bent nooit te oud om te leren. Ik hield het te lang voor me. Ik was al 42 toen ik met taallessen begon." „Mensen die niet goed kun nen lezen en schrijven, laten dit vaak aan anderen over", weet Jasper Harmes. „Ik zag laatst bij het gemeentehuis dat een doch ter alles voor haar moeder in vulde. Dat kan een teken zijn." Hans Kasser gebruikte zelf vooral smoesjes om zijn laagge- letterdheid te verbergen. Soms was hij zijn bril vergeten, dan weer had hij geen pen bij zich. „Als iemand dat vaker doet, zit er misschien meer achter." briefje even voor mij? -Yvonne Geers -Hans Kasser

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7