'In 35 jaar is veel veranderd' Koolmees: schokkende zaak 5 Britt en baby snel naar huis TV-SERIE kreeg pijnbestrijding tijdens bevalling. rookt tijdens zwangerschap drinkt tijdens zwangerschap een pretecho laten maken. Ik wilde zien of alles goed was." Proefkonijn Bij dertig weken liet Thissen zich als proefpersoon gebruiken bij een examen van echoscopisten. Zo kon ze haar dochter toch even zien en kreeg ze als dank een echofoto in 3D. Ze vindt twee echo's veel te weinig. „Hoe kun je zonder te kijken weten dat alles goed is? Veel ouders maken zich toch zorgen. Dan kan een extra echo hen geruststellen." De beroepsvereniging van verlos kundigen KNOV ziet geen reden het aantal standaardecho's op te schroeven. „Bij een normale zwangerschap is dat niet nodig", aldus een woordvoerder. „Wel willen we nadrukkelijk zeggen dat een zwangere altijd aan de bel moet trekken bij de verloskun dige als ze denkt dat er iets niet klopt. Vaak kan angst worden weggenomen met een gesprek of door het luisteren naar het hartje. En soms kan er reden zijn een ex tra echo te laten maken." Actualiteitenprogramma Nieuws- uur onthulde de fraude maandag avond. Met behulp van nepsollici- taties, valse handtekeningen en adresfraude zouden ze voor dui zenden euro's aan uitkeringen in nen, terwijl ze in Polen aan het werk zijn of vakantie vieren. Volgens het onderzoek worden de Poolse migranten bijgestaan door tal van malafide tussenperso nen, die op internet adverteren als boekhouder of administratiekan toor. Tegen betaling geven ze de fraudeurs advies en helpen zij de controles van uitkeringsinstantie UWV te omzeilen. Schaamteloos „Absoluut van de zotte", zegt WD- Kamerlid Dennis Wiersma, die op heldering vroeg van Koolmees. „De ww is voor mensen die hier keihard werken en werkloos raken. Het is niet bedoeld voor Poolse arbeids migranten om mee op vakantie te gaan. Schaamteloos." Koolmees liet er geen onduide lijkheid over bestaan: „Fraude, en zeker in deze vorm, mag niet onge straft blijven. Er komen extra mid delen om de fraude tegen te gaan en het UWV gaat erbovenop zitten." Ook wil de bewindsman meer vat krijgen op de tussenpersonen die de ww-fraude faciliteren. Die zouden uit naam van de uitke ringstrekkers nepsollicitaties doen en post van het UWV via nepadres- sen onderscheppen. Waar nodig beantwoorden en ondertekenen zij brieven en leveren zij 'bewijs' aan het UWV dat de ontvanger van de uitkering in Nederland verblijft. De minister heeft het UWV gis teren verzocht om alle feiten, en wil de Kamer nog deze maand infor meren over de omvang van het pro bleem. „Dan kom ik ook direct met een oordeel." Bekend sinds 2012 Volgens Nieuwsuur zijn zo'n t50 tussenpersonen actief. Die stonden vorig jaar circa 9400 uitkeringstrek kers bij. Het UWV zou al sinds 2012 van deze vorm van fraude weten, en slechts 'beperkte maatregelen' hebben getroffen. Het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegen heid zou sinds 2016 op de hoogte zijn, maar verzuimd hebben de Tweede Kamer te informeren. Onder meer SP, PVV en Groen- Links wilden van Koolmees weten hoe het kan dat de Kamer al die tijd niet is geïnformeerd. „Normaal wordt de Kamer over de werkwijze slechts op hoofdlijnen ingelicht, zodat mogelijke fraudeurs geen in zicht krijgen in de werkwijze bij het UWV", aldus Koolmees. Hij stelde dat de omvang van de fraude pas sinds kort duidelijk is. „Maar dat is in dit geval onbevredi gend. Ik zoek naar een manier waarop ik de Kamer alsnog kan in formeren." De Rotterdamse Britt van Baar- len (18) heeft goede hoop dat ze vrijdag met haar onverwachts ge boren zoontje Yassin terug naar Nederland kan vliegen. Morgen heeft de Nederlandse ambassade in Cairo een noodpaspoort voor de baby klaar. Dat vertelt Britts moeder Sylvia van Baarlen aan de telefoon vanuit de badplaats Hurghada. Daar verblijft de fami lie nog altijd in het hotel waar Britt vorige week zondag in haar eentje van Yassin beviel. Ze wist niet dat ze zwanger was. „We zijn heel blij dat Buitenlandse Zaken ons nu toch helpt. Sinds we ons verhaal tegen deze krant hebben gedaan, is alles in een stroomver snelling gekomen." Voorzichtiger met euthanasie Spanje zegt wapendeal af Eis Surinamers: Blok moet weg Meer legionella in Nederland woensdag 5 september 2018 GO oké is Naar aanleiding van een en quête onder 2000 vrouwen maakte Ria Bremer in 1983 Hoe bevalt Nederland, een speciale zwangerschapsuit zending van haar programma Vinger aan de Pols. Nu, 35 jaar later, keert zij terug met het gelijknamige programma, in een driedelige documentaire bij AvroTros. Ditmaal namen 16.000 vrouwen deel. „Er is in 35 jaar zo veel veran derd", zegt Ria Bremer. „Zo was in Nederland in 1983 de eerste ivf-baby pas geboren. In heel mijn enquête kwamen de letters ivf niet voor." De serie besteedt ruim aan dacht aan echo's, ziekenhuis bevalling of thuis bevallen, pijnbestrijding en borstvoe ding. Hij bevat meerdere re portages over stellen die, soms pas na een lange weg, zwanger konden worden dankzij nieuwe technieken en mogelijkheden. „Het is fasci nerend", zegt Bremer. „Ik denk dat in de hele genees kunde geen specialisme is waar zo veel bijzondere din gen zijn gebeurd." Hoe bevalt Nederland is vanaf vanavond elke woens dag te zien om 20.30 uur bij AvroTros op NPO 1. Ria Bremer. FOTO ANP Extra geld voor aanpak Poolse ww-fraude Minister Wouter Koolmees (So ciale Zaken en Werkgelegen heid) maakt extra capaciteit en geld vrij voor de strijd tegen Poolse arbeidsmigranten die frauderen met werkloosheids uitkeringen. Hij noemde de fraude gistermiddag tijdens het vragenuur in de Tweede Kamer 'schokkend en onacceptabel'. Maarten van Ast Den Haag ROTTERDAM Baby Yassin met oma Sylvia van Baarlen. privéfoto DEN HAAG De Levenseindekliniek wordt 'nog voorzichti ger' nu de Regionale Toetsingscommissie Euthanasie (RTE) vindt dat de kliniek bij het inwilligen van twee euthanasieaan- vragen niet zorgvuldig genoeg is geweest. Het ging om wilsbe- kwame mensen met een psychiatrische achtergrond. De RTE oordeelde dat het ver eiste 'uitzichtloos en ondraaglijk lijden' niet duidelijk genoeg was. MADRID Spanje draait een deal over de verkoop van honderden bommen aan Saoedi-Arabië terug. Saoedi-Arabië is betrokken bij het conflict in Jemen, waarbij veel doden vallen door bombar dementen. Het con tract uit 2015 voorzag in de verkoop van vierhonderd precisie bommen. Spanje gaat de 9,2 miljoen euro die al was afgerekend voor het wapentuig, terugbetalen. AMSTERDAM Organisaties van Suri naamse Nederlanders eisen in een manifest dat minister Stef Blok van Buitenlandse Zaken opstapt. Blok zei onlangs onder meer dat Suriname een failed state is. DEN HAAG Een recordaantal van 561 Nederlanders heeft vorig jaar een legionellabesmetting opgelopen. Van hen overleden er 31, aldus het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM). In 2016 raakten 454 mensen besmet, van wie er twintig stierven. Om de oorzaak van de toename vast te stel len is meer onderzoek nodig, stelt het RIVM. Klimaatverandering kan een rol spelen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5