De Grand Acting Award gaat naa^i Sophia Loren! a Museum toont fossiele schatten die de Westerschelde prijsgaf 250.000 panelen goed voor stroomverbruik van zeker15.000 huishoudens 4 250.000 zonnepanelen moeten ze gaan torsen, de loodsen van Verbrugge in Vlissingen en Terneuzen. Het grootste zonnepark van Zeeland. Logistiek dienstverlener Verbrugge is een grote speler in de Zeeuwse havens. Het bedrijf beschikt op zijn terminals over één miljoen vier kante meter dakoppervlak, inclu sief de vestiging in Zeebrugge. Met name in Vlissingen zijn de afgelo pen jaren grote loodsen gebouwd, onder meer voor de opslag van alu minium. Als Verbrugge de plannen uit voert, zou het de grootste zonne- energieproducent van Zeeland zijn. Volgens woordvoerder Mikhael Paulus van Verbrugge, verantwoor delijk voor het zonne-energiepro- ject, is nog geen definitief besluit genomen over het plan. „Onze in tentie is om te vergroenen. Ook Verbrugge wil zijn steentje bijdra gen aan de noodzakelijke energie transitie. Trouwens, steeds meer klanten willen dat de logistieke ke ten C02-vrij is. Daar moet je als be drijf in mee." Als het plan doorgaat, leveren de gigantische dakvelden aan zonne panelen een geschat vermogen van 55 tot 65 megawatt, zegt Paulus. Dat is meer dan zonnepark Scaldia dat momenteel wordt aangelegd in de leidingenstrook rond het Vlissingse havengebied. Dat zonnepark is goed voor 54,5 megawatt, vol doende om 14.000 huishoudens van duurzame energie te voorzien. Verbrugge zeifis een relatief kleine stroomverbruiker. De elektriciteit die de zonnepanelen leveren, gaat rechtstreeks het net op. Verbrugge speelt al langer met het idee om zonnepanelen op haar terminaldaken te installeren. Lange Verbrugge wil zijn steentje bijdragen. Klanten vragen ook om vergroening tijd was dat technisch onmogelijk. Paulus: „Vooral de onderconstruc tie voor de panelen was een pro bleem. Los van het gewicht van pa nelen was de constructie te kwets baar bij harde wind en sneeuwval. Dat zou een te groot risico vormen. Inmiddels zijn er lichtere construc ties en bewezen montagetechnie ken waarmee het wel kan." Het logistieke bedrijf wil volgend jaar met de aanleg beginnen. In 2020 moeten de zonnepanelen elektriciteit opwekken. Verbrugge gaat de aanleg en de exploitatie vrij wel zeker uitbesteden, zegt Paulus. „Er zijn gespecialiseerde bedrijven die hiervoor alle kennis in huis hebben. We moeten nog afwegen of we onze daken verhuren of dat we in een leaseconstructie stap pen." Verbrugge heeft nog meer pijlen op de boog. Het bedrijf onderzoekt ook een gesloten walstroomsys- teem, waarmee bijvoorbeeld elek trisch varende schepen kunnen worden opgeladen. Ook de bouw van windmolens wordt onder zocht. Klimaatdoelen De plannen voor duurzame ener gieproductie passen in het streven van havenbedrijf North Sea Port om te vergroenen. In 2040 moet de uitstoot van CO2 met 40 procent zijn gedaald ten opzichte van 2005. Dat is vastgelegd in de Duurzaam heidsambitie 2030 van het haven bedrijf. Om de klimaatdoelen te halen die in 2015 in Parijs door 174 landen zijn afgesproken, moet de uitstoot van broeikasgassen zoals CO2 sterk worden verminderd. Broeikasgas sen leiden volgens deskundigen tot opwarming van de aarde. In het Natuurhistorisch Mu seum in Rotterdam zijn vanaf zaterdag bijzondere overblijf selen van uitgestorven walvis sen en dolfijnen uit de Wester- schelde te zien. Het gaat om fos sielen van dieren die er 7,5 tot 8,8 miljoen jaar geleden leefden. Bezoekers kunnen onder meer een samengesteld walvisskelet van vijf meter lang bewonderen. Het museum toont ook een stuk schild van een lederschildpad, een reu- zenpotvistand, tanden van een uitgestorven haai, een wervel van een reuzenhaai en botten van maanvissen. De vondsten zijn volgens conser vator Bram Langeveld 'uitmun tend' bewaard gebleven. „Het zijn spectaculaire vondsten. Vaak wor- Zondag 9 september Tickets informatie www.filmbythesea.nl den alleen losse en slecht be waarde botten gevonden. Daarom zijn deze fossielen van wereld kwaliteit." Uitgestorven soorten Het museum ging de afgelopen ja ren drie keer op expeditie in de Westerschelde, onder leiding van honorair conservator Klaas Post. „Na de eerste verkenningstocht ontdekten we een locatie van een paar honderd vierkante meter waar heel veel fossiele resten la gen. We willen nu alvast een com pilatie aan het publiek laten zien." Waarom juist op deze plek zoveel vondsten werden gedaan, is niet duidelijk. „Het gaat om uitgestorven soor ten, maar je kunt heel duidelijk de evolutielijn zien: zo vonden we resten van directe voorouders van de buitrug. En we hebben tand kassen van een spitssnuitdolfijn gevonden. Toen had het dier tach tig tanden, terwijl dolfijnen die we nu kennen nauwelijks tanden hebben." De tentoonstelling 'Zeeuwse Oer- walvissen' is van 8 september tot en met 19 mei te zien in het Na tuurhistorisch Museum in Rotter dam. woensdag 5 september 2018 GO Zonnepark op dak Verbrugge Frank Balkenende Terneuzen -Mikhael Paulus, Verbrugge Cornelleke Blok Rotterdam V Expeditie op de Wester schelde met garnalenkotter UK 12, met aan dek opgeviste fos sielen. FOTO LUB POST Schedel van de dolfijn Scaldiporia vandokkumi, genoemd naar schipper Jan van Dokkum, die hem opviste uit de Westerschelde. FOTO NATUURHISTORISCH MUSEUM ROTTERDAM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 36