Op rechtspraak beknibbel je niet Provincie: er is genoeg informatie over straling Tip voor twijfelaars! Toltarief tunnel staat los van kilometerheffing Delete 2 Wat moet ik aan vandaag? Wordt het warm of koud? Trui of T-shirt? Dat dilemma houdt veel mensen elke ochtend bezig. Wij vroegen vier Zeeuwen naar hun getwijfel voor de kledingkast. KEUZESTRESS KLEDING Commentaar Tien jaar geleden is de Wet OM-afdoening in werking ge treden. Die maakt het mogelijk dat het Openbaar Ministe rie boetes en taakstraffen kan opleggen. Geen gevange nisstraf. Dat blijft voorbehouden aan een rechter. De wet was bedoeld om rechtbanken te ontlasten. Dat werkt, want in 2014 legde het OM zo'n 350.000 straffen op, zonder dat er een rechter aan te pas kwam. Desondanks klinkt er kritiek vanuit de Raad voor de Recht spraak. Ruim een derde van de zaken komt namelijk alsnog voor de rechter, omdat verdachten het niet eens zijn met de straf die het OM heeft opgelegd. En dan blijkt vaak dat het von nis rammelt. Bewijs ontbreekt of is betwistbaar. Verdachten hebben geen advocaat die op grond daarvan voor een lichtere straf of vrijspraak had kunnen pleiten. Vanwege het ontbreken van rechtsbijstand gaan veel gestraften waarschijnlijk niet in beroep, wat doet vermoeden dat ook flink wat van de wél be taalde boetes ten onrechte is opgelegd. Omdat de behandeling door het OM niet in het openbaar plaatsvindt, ontbreekt elk zicht op de argumentatie voor de opgelegde straf. Het is goed dat de Raad voor de Rechtspraak deze kwestie heeft aangekaart bij ministerie van Veiligheid en Justitie, dat de wet evalueert. Een openbare en zorgvuldige rechtsgang mag nooit ten prooi vallen aan bezuinigingsdrift, haast en de roep om efficiency. Een eerlijk proces is kostbaar. Daarop mag je niet beknibbelen. Een zorgvuldige rechtsgang mag nooit ten prooi vallen aan bezuinigingsdrift en haast In Zeeland leveren 167 meetposten continu gegevens aan. Het uurge middelde van de meetposten wordt geprojecteerd op een publiek toe gankelijke website. Ook de nucle aire toezichthouders in Duitsland en België doen dat. Dat leidt overi gens niet automatisch tot meer vei ligheid, aldus het provinciebestuur, want voor de beoordeling van risi co's zijn ook andere gegevens en omstandigheden van belang. Ontsluiting van de continue meetgegevens van het Nationaal Meetnet Radioactiviteit (NMR) en niet alleen het uurgemiddelde heeft geen nut, vindt de Autoriteit De ontsluiting van meetgegevens kan leiden tot onrust en onduidelijkheid Nucleaire Veiligheid en Stralings bescherming (ANVS), omdat dit 'zonder context of duiding kan lei den tot onduidelijkheid en onno dige zorgen/onrust'. Maandelijks wordt door Rijkswa terstaat ook de radioactiviteit in de Westerschelde gemeten. ALMANAK Of hij even wilde uitleggen hoe die foto- en video-applicatie ook weer werkte. De Kruininger pakte zijn mobieltje erbij en doorliep, met zijn collega sta rend naar het schermpje de te volgen stappen. App openen, hier tikken om foto's of video's te kiezen. Vlotjes selecteerde hij wat willekeurige foto's. Oeps. Die ene foto... Die hoefde de col lega niet te zien. Cancel, back, delete, new board. Daar kwam die foto wéér voorbij. Het ging sneller en sneller. De meekij kende collega raakte het spoor bijster. „Ik, euh. Ik zoek het zelf wel even uit. Oké?" Collectie museum komt online Van Zuijlen stapt opzij bij Amadore TERNEUZEN Samsom aan de slag bij havenbedrijf De kilometerheffing die Vlaande ren mogelijk in 2024 invoert is niet alleen nadelig voor Zeeuws-Vla mingen, maar voor iedere buiten landse automobilist, aldus het pro vinciebestuur. Mocht het nodig zijn, dan zal Zeeland daarom samen met Limburg, Noord-Brabant én het Rijk actie ondernemen, net als bij eerdere voornemens van België is gebeurd. De vraag of wellicht als compensa tie de tol in de Westerscheldetun- nel kan worden aangepast, is niet aan de orde, vinden Gedeputeerde Staten. In 2015 zijn de tarieven voor vier jaar vastgesteld. Volgend jaar gaat de Staten dus al kijken of daar aan iets moet veranderen. Doordat het aantal passages elk jaar flink toeneemt maakt de tunnel meer winst dan ooit geraamd. Dat biedt ruimte om de tol te verlagen of eer der af te schaffen dan in maart 2033. woensdag 5 september 2018 Er zijn genoeg meetgegevens openbaar over de stralingsrisi co's van de kerncentrales in Borssele en Doel en de Centrale Organisatie Voor Radioactief Afval (COVRA) in Nieuwdorp. Dat antwoordt het dagelijks pro vinciebestuur op vragen van GroenLinks. Ernst Jan Rozendaal Middelburg Tip? redactie@pzc.nl NIEUWDORP De papieren collectie van het Bevrijdingsmuseum in Nieuwdorp wordt gedigi taliseerd. Het gaat om documenten uit de peri ode 1940-1948, met veel documentatie over de Slag om de Schelde (1944). Onder meer dag boeken, brieven, tekenin gen, ooggetuigenversla gen en bedrijfsarchieven worden dankzij het pro ject zichtbaar op internet. Bij elkaar worden zo'n 35.000 pagina's aange pakt. Het initiatief gaat uit van Netwerk Oorlogs bronnen, dat via oorlogs bronnen.nl alle documen ten op een overzichtelijke manier wil tonen. VLISSINGEN Jerry van Zuijlen (57), di recteur van Amadore Ho tels en Restaurants in Zeeland, doet een stap opzij. Hij heeft de dage lijkse leiding vanaf sep tember overgedragen aan Christina Elenbaas- Acda (31). Van Zuijlen blijft wel ver bonden aan het bedrijf waar onder meer Hotel Arion op de Vlissingse boulevard, het Stadshotel in Goes en meerdere grand cafés onder vallen. „Jerry gaat zich nu vooral bezighouden met onze plannen voor verbouwin gen, nieuwbouw en uit breiding", zegt Elenbaas- Acda. De Gentse politicus Ma- thias De Clercq wordt voorzitter van het toe zichthoudend orgaan van havenbedrijf North Sea Port. Voormalig PvdA-leider Diederik Samsom neemt de rol van vice-voorzitter op zich. Dat is besloten op de eerste vergadering van het toezichthoudend or gaan van de North Sea Port, de fusiehaven waarin Zeeland Sea- ports en Havenbedrijf Gent zijn opgegaan. Daarin zitten onafhan kelijke deskundigen en provincie- en gemeente bestuurders. Trek ik Nathalie van Loon van het Klimaat- outfit: download de warmetruien- verbond loopt nog steeds op slip pers. „Het is gewoon lekker weer! Maar ik heb wel een regenjas bij me. Voor de zekerheid." Van Loon heeft een tip voor men sen die worstelen met de juiste dag-app. Advies Ja, die bestaat. Het Klimaatver- bond ontwikkelde de app samen met de Universiteit van Maastricht De invoering van een kilometer heffing voor personenauto's in Vlaanderen staat los van het tol tarief in de Westerscheldetun- nel. Dat antwoordt het dagelijks provinciebestuur op vragen van het CDA en Zeeland Lokaal, die suggereren dat de tol omlaag kan om Zeeuws-Vlamingen te helpen. Ernst Jan Rozendaal Middelburg Ondine van der Vleuten FOTO'S RUBEN OREEL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 34