O 4 28 M ANGELA KIJKT TV VENETIË FILMFESTIVAL A EMMASTONE Als enige Amerikaanse actrice op de set van de Britse kostuumfilm The Favouritevoelde Emma Stone (La La Land) zich soms niet helemaal op haar gemak. „Maar dat paste wel goed bij de rol die ik moest spelen." Het oranje decor deed denken aan De Wereld Draait Door. De interviews aan tafel gingen van hardcore Nieuwsuur naar onvervalst College Tour, inclusief de gezellige verrassingsfilm pjes waarin collega's iets aardigs memoreerden over, in dit geval, 'pikkie' Wesley Sneijder. En ver rek, er stonden helemaal geen borrelnoten of kaas stengels op tafel. Welkom bij het geheel ver nieuwde RTL Late Night met Twan Huys. Zelfs de bijbehorende trompetriedel was opgefrist. Het was wennen gisteravond, voor iedereen, laat ik het daar op houden. Voor Huys in zijn rol als talkshowhost. Voor de gasten die niet wisten wat ze precies konden verwachten. Voor het pu bliek dat er behoorlijk doods bij zat in de enorme studio. Én voor de vaste RTL-kijkers die ineens met serieuze journalistiek en grotemensenproble- matiek werden geconfronteerd in plaats van met een boswachter, een dansende gastheer of een RTL-coryfee die iets te verkopen had. Al was twitterend Nederland vooral druk met het mysterie van de verdwenen kaasstengels. Want: hoe moest het nu gezellig worden? Dat was inderdaad de grote makke: het was actueel, jour nalistiek, informatief- ja, dat gold tot mijn verba zing ook voor Shirma Rouse over de begrafenis van Aretha Franklin - maar het was ook tamelijk koel en zakelijk, wat toch minder past bij een late- nighttalkshow op een commerciële zender. Dat wordt de belangrijkste en tegelijk moeilijk ste klus voor Huys komende maanden. Hij hoort zonder twijfel tot de beste interviewers van Ne derland, maar heeft niet automatisch sfeer, leven digheid en gezelligheid aan zijn kont hangen, on danks zijn Limburgse afkomst. Daardoor bleven het losse interviews aan tafel, werd het geen ge heel. Maar wat niet is, kan natuurlijk komen. En als de nood aan de man is, kan hij er altijd nog poe- zenfilmpjes in gooien, of Gerard Joling uitnodigen, zoals concurrent Pauw deed maandag. Huys oogde slechts één keer echt ongemakkelijk in zijn nieuwe rol: bij de coming-up in het reclameblok, waarbij hij in een handmicrofoon boven de muziek uit, de kij kers moest opporren vooral te blijven kijken. Er waren genoeg puntjes voor een uitgebreide evaluatie vanmorgen. Zoals de rol van speciaal verslaggever Lex Uiting die wel erg marginaal was. Ook oogde het programma kaal zonder korte, vaste rubrieken. Maar belangrijkste punt van aandacht lijkt me dat de eerste aflevering niets had waarvan ik dacht: goh, daar laat de vaste Pauw- en Jinekkij- ker NPO t voor in de steek. Maar een pluspunt was er zeker ook: de vaste Late Night-kijker ging mis schien iets minder uitgelaten naar bed dan een jaar geleden, maar wél veel beter geïnformeerd. Dat was de laatste keer dat ik met Bono flikflooide UB40 in Ziggo Dome Cliff inde bioscoop h mma Stone (29) doet een beetje zielig. Zij steekt haar linkerwijs vinger omhoog die omwikkeld is met een pa pieren servetje. „Ik heb mij zo net geblesseerd in de badkamer. Het doet erg pijn", zegt ze met een overdreven beteuterd ge zicht, dat verraadt dat zij zwaar aan het overdrijven is. De 29-jarige Amerikaanse ac trice en Oscarwinnares, bekend uit films als La La Land, Birdman, The Amazing Spider-Man en The Help, is in een goed humeur. Zij wordt op het Filmfestival van Venetië van alle kanten gepre zen voor haar rol in de vijfster- renfilm The Favourite, een van de favorieten voor de hoofdprijs, de Gouden Leeuw. In dit achttiende-eeuwse kos tuumdrama speelt zij Abigail, die de nieuwe vertrouweling probeert te worden van de En gelse koningin Anne (Olivia Colman). De tragische vorstin die zeventien miskramen moest doorstaan, heeft al een innige, lesbische relatie met de gewiek ste Sarah Churchill (Rachel Weisz), die zich door de nieuwe hofdame bedreigd voelt, lïtssen de beide vrouwen ontbrandt een machtsstrijd waarbij alle middelen geoorloofd zijn. Voor Stone was het als Ameri kaanse even wennen op de set vol met Brits acteertalent. „Maar die sfeer paste wel goed bij de rol die ik moest spelen. Abigail is van lage adellijke komaf en moet zich zien te redden als on dergeschikte op het hof van de Naarmate je meer succes hebt, komen er steeds meer mensen op je af die iets van je willen Engelse koningin, waar zij veel vijandigheden en vernederin gen moet ondergaan." „Ik moest natuurlijk erg letten op mijn uitspraak. Gelukkig kreeg ik veel steun van mijn me despelers. Wat ook erg hielp, was het feit dat de regisseur Grieks was. Wij zaten min of meer in hetzelfde schuitje." Stone doelt op Yorgos Lanthi- mos, een van de origineelste filmregisseurs van dit moment (met films als The Lobster en The Killing of a Sacred Deer). „Hij maakte van The Favourite een vinnige, dwarse film die ei genlijk niet past in het genre van de traditionele kostuumfilm. Er zitten prachtige, absurde mo menten in, die bij mij op de lachspieren werkten. De dialo gen zijn inderdaad behoorlijk pittig en soms zelfs schunnig, maar ook dat geeft de film een apart karakter." Haar rol in The Favourite roept wel de vraag op wie Stone zelf als haar vertrouwelingen be schouwt. „Ik heb in mijn vak veel geleerd over hoe mensen in elkaar steken. Naarmate je meer succes hebt, komen er steeds meer mensen op je af die iets van je willen. Ik heb intussen een soort voelspriet ontwikkeld, waardoor ik mensen meteen kan peilen. Wie wel deugt of wie niet. Maar de enigen die ik volledig vertrouw zijn mijn moeder en mijn broer", zegt de actrice die enkele jaren de vrien din was van Spider-Man-acteur Andrew Garfield. Zij ontmoette hem destijds op de set. Na de opnamen van The Fa vourite nam Stone een jaar va kantie op. „Ik wilde gaan reizen, maar daar kwam weinig van te recht", zegt zij pruilend. „Ik ben eigenlijk niet verder gekomen dan Los Angeles en New York, woensdag 5 september 2018 wan Foo Fighters-voorman Dave Grohl die kampt met stempro blemen, grapt over U2-zanger Bono die eerder deze week hetzelfde overkwam UB40 komt naar Nederland. De Britse reggae- groep geeft op 10 april een concert in de Ziggo Dome in Amsterdam. De tour staat in het teken van het 40-jarig jubi leum van de band. De kaart verkoop start 7 september. JUBILEUM Het jubileum concert van Cliff Richard op 12 oktober wordt tegelijk vertoond in Ne derlandse bios copen. De exacte locaties zijn nog niet bekend, maar het gaat om dertig tot veer tig zalen in het hele land. 3 ■o GO Ik kan peilen' Ab Zagt 44 —Emma Stone

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 28