GELD&GOED Verscheurd Waarvan Akte iep 24 Gadgets Slaaprobots, e-skates en televisies met 8K-schermen: op de IFA-beurs in Berlijn tonen elektronica-tabrikanten elk jaar hun innovaties. BesteProduct.nl trok langs 1805 exposanten op zoek naar de belangrijkste trends. Dit jaar troffen ze bijzonder veel producten om letterlijk van te dromen. Waargebeurde verhalen uit de notarispraktijk, opgetekend door Johan Nebbeling. Mijn bezoeker is er een van een soort waarvan ik dacht dat die was uitgestor ven: een ouderwets boertje. Compleet met pet, blauwe overall en klompen. Die heeft hij uitgetrokken bij de voordeur. Nu zit hij op kousenvoeten aan mijn bureau aan de koffie. Hoewel hij al jaren klant is, heb ik hem zelf niet eerder gesproken. Hij heeft altijd zaken gedaan met mijn voorganger. Hij wil een nieuw testament laten opmaken, vertelt hij. Iets met een zoon die een eigen boe renbedrijf is begonnen. Zijn laatste testament ligt bij ons in de kluis. Als notariskantoor zijn wij wettelijk verplicht alle door ons opgemaakte tes tamenten minstens twintig jaar zelf te bewaren. Daarna gaan ze naar het Centraal Archief Selec tiedienst in Winschoten, waar ze nog eens tach tig jaar worden opgeslagen. Na een eeuw wordt het testament openbaar, wat er in de praktijk meestal op neerkomt dat het wordt vernietigd. Met zijn testament in de hand keer ik terug naar mijn bureau. We nemen het door en be spreken de wijzigingen die hij wil aanbrengen. Het is me duidelijk wat hij wil en ik beloof hem snel een nieuw testament op te stellen en een af spraak te maken voor de ondertekening. „Zijn we klaar?" vraagt hij. ]a, we zijn klaar. En terwijl ik een bureaula open trek om mijn aanteke ningen op te bergen, pakt hij zijn oude testa ment van tafel en ver scheurt het voor ik hem kan tegenhouden. „Zo, dat hebben we toch niet meer nodig", zegt hij. Maar hij schrikt als hij mijn verbijsterde blik ziet. „Had ik dat niet mogen doen?" Nee, dat had hij niet mogen doen. De wettelijke bewaar termijnen gelden ook voor herziene testamen ten. En hoewel ik altijd een kopie maak, telt voor de wetgever alleen het origineel. Dat moet van speciaal, zuurvrij papier zijn en voorzien van een officieel stempel. ik ben verantwoordelijk voor de vernietiging van een officieel document en heb daarmee de wet overtreden. Geen fijn gevoel voor een nota ris. Als hij is vertrokken, plakt mijn secretaresse het testament met plakband bij elkaar. Het ziet er niet uit, maar wat moeten we dan? De kans is klein, maar als ons ar chief een keer wordt gecontroleerd - dat gebeurt soms steekproefsge wijs - en de controleurs treffen dit beschadigde document aan, heb ik wat uit te leggen. Op hoop van zegen breng ik het terug naar de kluis. 'Zo, dat oude testament hebben we toch niet meer nodig' uitsland verandert op IFA 2018 vaak in 1 dromenland. De (behoefte aan een betere nachtrust in spireert tot tal van nieuwe innovaties. Zowel start-ups als grote bedrijven vechten de komende jaren om een plekje bij jou in bed. Niet voor niets, volgens slaappro- fessor David White. „Hoe meer diepe slaap, hoe beter je overdag functio neert. Leren, concentreren, herinne ren en problemen oplossen worden eenvoudiger." Philips komt daarom met de SmartSleep: een hoofdband die je slaapkwaliteit verbetert. Het herkent wanneer je in de diepe slaap bent en verlengt die met geluidssignalen. Dat duurt nog wel wat nachtjes slapen, SmartSleep komt in 2019 waarschijn lijk nog niet naar Nederland. Wie niet kan wachten kan nu al de Dreem-hoofdband bestellen of knuf felen met de ademhalende robot die Somnox ontwikkelde. Compacte en gecombineerde appa raten zijn het antwoord op de verste delijking en ons gebrek aan ruimte. Verschillende merken spelen daar op in. Bosch en Siemens gaven hun nieuwe wasdroogcombinaties een groot podium en Samsung toonde trots een 2-in-i oven. Bij Galanz dachten we producten voor een hob- Hoe meer diepe slaap, hoe beter je overdag functioneert bithuis te zien, maar niets is minder waar. Wasmachines voor 3,5 kg was goed en vaatwassers van mini-for maat bieden uitkomst voor beschei den ruimtes. Besparing en efficiëntie zijn trends die nooit uit de mode raken. Bij was machines zien we steeds vaker een automatisch doseringssysteem. Dat scheelt aanzienlijk in verbruik van wasmiddel, energie en water. De vaatwasser is ook een grootverbrui ker en Miele stopt een soortgelijke technologie in haar nieuwste model, de G7000. Tot slot stond de spraakassistent opnieuw bijna overal in de spot lights. Het was in Berlijn een uitdaging luidsprekers zonder de hulpjes Google Assistant, Amazon Alexa of Microsoft Cortana te vinden. Fabrikanten blijven ervan overtuigd: stembesturing is de toekomst. AEG Sense Pro Hob Kook altijd met de juiste temperatuur woensdag 5 september 2018 GO Met het verscheuren van het testament heeft het boertje mij in een lastig parket gebracht: Vanwege beroepsgeheim zijn geen namen vermeld. Reageren? johan.nebbeling@persgroep.nl Boost je slaap met slimme snufjes Niels Willems Tom Haze —David White Zie ook besteproduct.nl Zoals je de oven op elke tem peratuur kunt instellen, kun je dat nu ook met het water in de pan met de Sense Pro HOB. Het batterijloze thermometer- tje communiceert met de in ductiekookplaat en zorgt voor een constante temperatuur in de pan. Langzaam garen en het populairder wordende sous-vide koken kan foutloos en simpel op het fornuis. Je krijgt hem 'gratis' bij de duur ste inductiekookplaat van AEG. Die kost je dan wel zo'n 2500 euro. Vanaf begin 2019 beschikbaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 24