20 TENNIS US OPEN De vraag doemt na elke nederlaag van Roger Federer op, maar het moment dat die echt relevant is, komt steeds dichterbij. Is het begin van het einde ingezet? Hoe lang houdt de 37-jarige Zwitser het nog vol? Roger Federer te vroeg afschrij ven? Raemon Sluiter, voormalig tennisser en nu coach van Kiki Bertens, is er al eerder mee om zijn oren geslagen. Hij kijkt wel uit. Maar toch. Die ene opmerking van Federer, in het onschuldige interview op de baan na zijn ge wonnen eerste ronde bij de US Open. Daar meende Sluiter toch iets uit te halen. „Hij zei: I am not going to retire, yet." Het viel meer mensen op, Federer die uit zich zelf ineens het r-woord in de mond nam. Bij de daaropvol gende persconferentie haalde de Zwitser de angel eruit, hij had er niets mee bedoeld. „Maar ik ge loof niet in een slip of the tongue", zegt Sluiter. „Niet bij Federer, die al zijn gehele carrière bewust be zig is met wat hij zegt, precies weet welke impact zijn woorden hebben. Ik zei tegen een vriend die mee was naar de US Open: dit gaat niet zo heel lang meer duren. Een onderbuikgevoel." Dat was nog voor de even pijn lijke als verrassende nederlaag van Federer in de vierde ronde te gen John Millman gisternacht (6- 3 5"7 6-7 6-7). Op een klamme zo meravond was Federer vanaf de tweede set zichzelf niet. Hij ein digde op 76 onnodige fouten, 10 dubbelfouten, sloeg minder dan de helft van zijn eerste services in en oogste meer fouten dan win ners. Zeldzame statistieken. Voor Federer doet nog een paar pogingen om een Grand Slam te winnen en als het in Australië of opWimbledon lukt, stopt-ie het eerst zagen we een oude man van 37 jaar, loom van de hitte en luchtvochtigheid, zwe tend als nooit tevoren. „Eén van de grootste schokken in de ten- nisgeschiedenis", zei John McEnroe op ESPN. En opnieuw een teleurstel lend Grand Slam-toernooi, na een ook al voortijdig gestrande missie op Wimbledon, waar Ke vin Anderson hem in de kwart finale versloeg. „Die nederlaag heeft er gigantisch ingehakt", denkt Sluiter. „In zijn eigen huis verloor hij een partij die hij vol ledig onder controle had. Het heeft even geduurd voordat hij daar overheen was. Bij zijn eer ste toernooi daarna in Cincin- nati haalde hij de finale, maar was hij ook opgefokt, totaal niet relaxed. Het zijn kleine signaalt- jes. Er zit iets in zijn hoofd. Mis schien komt het einde iets eer der dan we allemaal verwach ten." Pensioen Vijf jaar geleden werd er al hardop gediscussieerd over een aanstaand pensioen voor Fede rer. Na vier jaar zonder Grand Slam-zege en een operatie, ant woordde hij vorig jaar. De Zwit ser won nog drie majors. Een paar maanden geleden was hij nog de nummer 1 van de wereld. Het lijkt opportunistisch de vraag nu opnieuw op te werpen. Maar Federer is nu 37 jaar. Kan hij zich komende winter nog een keer opladen voor een nieuw seizoen? Hij zegt in de eerste plaats nog te tennissen vanwege de liefde voor het spel. Maar hoe leuk is het spel nog bij dit soort nederlagen? Rotterdam „Volgens mij tennist hij ook nog voor records en statistieken", zegt oud-prof Sjeng Schalken. „Hij komt niet voor niets naar Rotterdam om de oudste nummer 1 van de wereld te worden. Lang dachten we dat het Grand Slam-record van Pete Sam- pras (14 titels) nooit gebroken zou worden. Tien jaar later hadden Fe derer en Rafael Nadal hem te pak ken. Records zijn zo snel weer uit de boeken. Misschien waant Fede rer zich met een 21ste slam net iets veiliger voor Nadal, wil hij er nog één winnen. En dat kan ook echt, maar het wordt wel steeds meer een lucky shot." Sluiter denkt dat Federer nog maximaal een jaar valt te bewonde- UITSLAGEN ren. „Hij gaat nog een paar pogin gen doen om een Grand Slam te winnen en als het in Australië of op Wimbledon lukt, stopt-ie. De liefde voor het spel is zijn sterkste moti vatie. Maar als dit niveau de stan daard wordt, is de lol er vrij snel af." Oud-speler Jan Siemerink vindt het te vroeg voor conclusies. „Het is één nederlaag, daar moet je niet te zwaar aan tillen. Misschien had hij gewoon iets verkeerds gegeten of te weinig gedronken. Het gebeurt hem zelden, maar ook hij is mense lijk. Ik zie geen aanwijzingen voor een aanstaand einde. Jimmy Con- nors stond op zijn 40ste nog in de halve finale van de US Open." US OPEN Kwartfinales mannen Kwartfinales vrouwen woensdag 5 september 2018 GO Roger Federer veegt het zweet van zijn voorhoofd bij de op ontluiste rende wijze verlo ren vierde ronde tegen de Australiër John Millman. 'Dit gaat niet heel lang meer v duren' fl Rik Spekenbrink Rotterdam/New York Zelfs een ventilator voor zijn voeten, tijdens de pauzes, kon niet voorkomen dat de 37-jarige Zwitser werd bevangen door de hitte. FOTO'S GETTY IMAGES -Raemon Sluiter US Open Vrouwen Kwartfinale: Sevastova (Let/19) - Stephens (VS/3) 6-2 6-3. Nadal (Spa/1) Thiem (Oos/9) Halve finale Del Potro (Arg/3) Isner (VS/11) Finale Cilic (Kro/7) Nishikori (Jap/21) Halve finale Djokovic (Ser/6) Millman (Aus) zondag 9 september S. Williams (VS/17) Kar. Pliskova (Tsj/8) Halve finale Sevastova (Let/19) Halve finale Stephens (VS/3) Sevastova (Let/19) Finale zaterdag 8 september Suarez-N. (Spa/30) Keys (VS/14) Osaka (Jap/20) Tsoerenko (Oek)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 20