De juiste outfit. Lastig hoor! Straffen Openbaar Ministerie stoelen vaak op zwak bewijs Oranje moet via omweg naar WK Walcheren Wegdromen met nieuwste elektronica Warm, koud, zon, regen, wind en onweer. Het tussenseizoen is begonnen en dus is het 's morgens lastig om de juiste outfit te kiezen. Thianny Mercera begon de dag gisteren in een jurk met spijkerjasje, maar dat was te koud. Dus trok ze later een leren jasje aan. Tsja, en dat was weer iets te warm. Het Openbaar Ministerie kan zelf boetes en taakstraffen opleggen bij onder meer verkeersdelicten, mis handelingen en winkeldiefstallen. Bij de Raad voor de Rechtspraak, de organisatie van de rechterlijke macht, klinkt daarover kritiek, schrijven twee medewerkers in een wetenschappelijke publicatie. Sinds 2008 kan justitie in steeds meer type zaken kleine straffen opleggen. In 2014 gebeurde dit circa 350.000 keer. De maatregel was bedoeld om de rechtspraak te ontzien en om sneller en efficiën ter tot straffen te komen. Rechters zijn, aldus de Raad voor de Rechtspraak, bezorgd dat in die zaken de waarheidsvinding onder druk komt te staan. Onderzoek door de Hoge Raad wees eerder uit dat in een flink aantal zaken zonder rechter er on voldoende, of rammelend bewijs voorhandenwas. Rechters zouden in dezelfde zaken tot vrijspraak of een lagere straf komen, denken de rechters. „Bovendien voldoen be wijsmiddelen lang niet altijd aan de noozakelijke eisen." Als verdachten bezwaar maken en rechters alsnog een oordeel vel len, komen zij 'regelmatig tot vrij spraak of een lagere straf, schrij ven de onderzoekers. Ook vinden de rechters dat de openbaarheid van het recht onder druk komt te staan. Terwijl rechts zaken openbaar zijn, is de behan deling van zaken door het OM dat niet. Gebrek aan transparantie Bewijsmiddelen voldoen lang niet altijd aan de noodzakelijke eisen speelde bijvoorbeeld in de affaire rond manipulatie van de Libor- rente bij de Rabobank, die uit mondde in een boete van 70 mil joen euro. Sinds 2013 werden er on geveer 37 van die transacties opge legd, 15 daarvan met bedragen bo ven één miljoen euro. Het OM maakt deze schikkingen wel be kend, maar dat is achteraf. „Verantwoording achterafis per definitie een andere vorm van transparantie dan het openbare strafproces waarin iedereen direct kan volgen dat en op welke wijze berechting plaatsvindt", aldus de onderzoekers. De rechters pleiten ervoor dat er meer toezicht op die schikkingen zou moeten zijn, bij voorbeeld een goedkeurings procedure. P9enZEELAND2 Zwakke opening doet Leeuwinnen de das om pis Nieuwsmedia ZEELAND2 Rechters niet blij met schikkingen van OM Rechters maken zich zorgen nu het Openbaar Ministerie steeds vaker straffen oplegt. Hier komt geen rechter aan te pas. Het bewijsmateriaal in deze zaken rammelt soms, bleek eerder uit onderzoek. Tobias den Hartog Den Haag -Onderzoekers Hoge Raad Imi, - Bijlage vandaag in deze krant woensdag 5 september 2018 Vooral in het zuiden buien pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws 23°C Jaargang 260 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,35 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688 5 5 5 530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 1