bolderman.nl Boek nu de voordeligste stedentif ps! EUWS 11 Bashar al-Assad heeft dan toch de oorlog gewonnen. De Syrische bevolking betaalde een hoge prijs, met 500.000 doden. De wederopbouw wordt geschat op 200 miljard euro. Geld dat er niet is. Nu de slag om het laatste Syrische re bellen- en jihadistenbolwerk Idlib is begonnen, trekt een verketterde en meerdere keren afgeschreven dictator dan toch aan het langste eind. Zeg van de Syrische president Bashar al-Assad wat je wilt, maar hij is een overlever. „Dit regime heeft deze oorlog op een aantal punten buitengewoon slim uit gevochten. Ontzettend grof en door het met voeten treden van alle be staande mensen- en oorlogsrechten. Met dank aan de Russen komt hij niet alleen als overlever, maar ook als over winnaar uit de bus", constateert Erwin van Veen, Midden-Oosten deskundige van Instituut Clingendael. Hoop Eens was er hoop, maar die vervloog snel. De Nederlandse journalist Ro- bert Dulmers was diverse keren in Syrië en noteerde in zijn pakkende boek Bonbons voor mevrouw Assad hoe de stemming omsloeg na de dood van Al-Assads gevreesde vader, Hafiz al-Assad in 2000: 'Overal in de stad ontstonden discussiegroepen, aangemoedigd door Al-Assad, waar plannen wer den besproken om Syrië democrati scher te maken. We noemden het de Damasceense Lente. Na een jaar wer den de politieke hervormingen terug gedraaid. In 2ori, in het kielzog van de Arabische Lente, begonnen ook in Syrië de demonstraties.' Oorlog in Syrië2011 - 2018 [<r V In die tijd sommeerden zowel de Ver enigde Staten als de Europese Unie de Syrische president af te treden. In plaats van een transitie naar democra tie te steunen, had zijn regime een pad gekozen van moorden en massa-arres taties van zijn eigen burgers, zo zei de toenmalige Amerikaanse president Barack Obama. De Syrische president distantieerde zich aanvankelijk nog van de wreedheden van zijn eigen le ger. De heersende familie oogde kil door gelekte e-mails van mevrouw Al-Assad, die dubde over de aanschaf van een paar schoenen van designer Christian Louboutin (6000 dollar), terwijl op diezelfde dag 200 land genoten stierven bij de bombar dementen op de stad Homs. Afgeschreven Al-Assad leek afgeschreven, hele maal toen Islamitische Staat (IS) een kalifaat vestigde, deels op zijn grond. Van Veen: „Zonder de Russi- Aanhan- sche interventie in september 2015 gers van had hij het niet gered. Er waren toen het regime. allerlei groepen in opmars tegen het fotoepa regime. Ook speelt de deelname van Al-Assad had het niet gered zonderde Russische interventie in september 2015 Hezbollah een rol op het westelijk front. En leningen van de Iraanse cen trale bank die voorkwamen dat de Sy rische economie in elkaar klapte; het feit dat de Golfstaten allemaal andere oppositiegroepen steunden wat een versnipperd front opleverde en ook dat het westen anders tegen het con flict ging aankijken. Eerst was het beeld: 'relatief vreedzame oppositie tegen brute dictator', later kantelde dat naar 'internationale soennitische ter roristen die heel de wereld bedreigen'. Allemaal factoren die Assad in de kaart speelden om weer de baas te worden in het grootste deel van Syrië." Al-Assad woont nog steeds in een modern appartement in het centrum van Damascus, maar de helft van de 22 miljoen mensen die zeven jaar gele den in Syrië leefden, heeft zijn woning moeten verlaten. Vijf miljoen mensen vluchtten naar het buitenland, bijna een half miljoen kwamen om het le ven en een miljoen raakten gewond of voor het leven verminkt. De rekening voor wederopbouw wordt op ruim 200 miljard euro geschat door de Wereldbank. Dat heeft het regime niet op de rekening staan en dat gaan Rusland en Iran ook niet beschikbaar stellen, aldus Van Veen. Infrastructuur Daar is dus externe financiering voor nodig. „Maar de Golfstaten en het westen zullen niet over de brug ko men, tenzij er een politiek akkoord is dat de oppositie een rol geeft en her vormingen in gang zet. Maar dat gaat er natuurlijk niet komen in de vorm zoals het westen dat wil. Assad heeft niet zeven jaar oorlog gevoerd en zijn land in puin gelegd om vervolgens zijn macht vrijwillig in te perken. Dat be tekent dus dat de infrastructuur van Syrië waarschijnlijk nog jaren gedeel telijk in puin zal blijven liggen." GROTE NEDERLANDSE ARTIESTEN! 199,- A-daagse Stedentrip Parijs 4-daagse Stedentrip Berlijn I 5-daags All-inclusive I aagse I Muziekspektakel Stedentrip Londen I Noord.Nederland 6 dagen Herfstshoppen in Wenen woensdag 5 september 2018 GO Al-Assad wint oorlog, maar Syrië ligt nog jaren in puin Bob van Huet Rotterdam/Damascus Voorjaar 2011: Arabische Lente, opstand tegen het regime van Al-Assad. Rebellenlegers krijgen steun van onder meer het westen en de Golfstaten. De situatie eind 2011: TURKIJE 5} Sinds 2014 rukt IS op vanuit Irak in hun strijd voor hun kalifaat. Vanaf september 2015 krijgt Al-Assads leger steun van de Russen. Het is de ommekeer in de oorlog. De situatie in september 2015: Al-Assad wint daarna met hulp van Rusland, Hezbollah en Iran veel terrein. Ook de Koerden vergroten hun gebied. De laatste grote slag gaat nu om Idlib. De huidige situatie: Hasakah rAleppo Rac Raqqa Deiral-Zor Hama Homs Palmyra f Damascus IRAK 50 km Regeringsleger Assad Rebellen Koerden IS - Erwin van Veen, Clingendael ©ÖS0S18/TU v.a. slechts v.a. slechts Bij Bolderman 1#^ ff-if X s. Brochure en (0318) 58 09 58 aanbetalen niet verplicht! jj QItP Ft H Hf boekingen. www bolderman nl Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. pr\js pp 0.b.v. 2 pers. kamer exci Calamiteitenfonds reserveringskostei Vertrekdata: 4,11,18, 25 okt/ 1, 8,15, 22,29 nov etc. Vertrekdata: 4,11,18, 25 okt/ 1, 8,15, 22, 29 nov etc. Vertrekdata: 4,11,18, 25 okt/ 1, 8,15, 22,29 nov etc. Vertrekdatum: 12 nov. Vertrekdata: 4,11,18, 25 okt/ 1, 8,15, 22 nov etc. Vertrekdata: 17, 24 nov 15 dec.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 11