HEEL DE WERELD WEER NAAR SCHOOL terug naar school 8 Het nieuwe schooljaar is begonnen. In zeven afleveringen laten we zien hoe basisschool, brugklas en universiteit de draad oppakken. Vandaag de laatste aflevering. Als Jack van Gelder praat over het Spi- noza Lyceum in Amsterdam, begint hij steeds sneller te vertellen. Moet ook wel, want wat maakte hij veel mee. „Van Morisson trad op in onze kantine." Oh, en Oliver Twist, de musical waarin hij speelde. „Die kreeg in Het Parool een betere recensie dan de versie in Carré." Dan waren er nog het voet balteam, het penningmeesterschap in het schoolbestuur, de befaamde feesten, meisjes... „Bij biologie leer je niks." Nostalgisch: „Het was een ge weldige, vrijgevochten school waar je alle ruimte kreeg jezelf te ont plooien." Dat laatste gebeurde niet tijdens het maken van sommen of het leren ontleden. Nee, de echte levenslessen leerde Van Gelder op het schoolplein, in de gangen, de kantine. „Ik ont dekte er dat ik graag in control ben, maar zonder overheersend te zijn. Samen dingen doen, bedenken, dat leerde ik op het Spinoza Lyceum, waar ik de meest vormende jaren van mijn leven doorbracht. De ervarin gen van daar draag ik nog steeds met me mee." Ze droegen eraan bij dat hij de succesvolle Nederlander werd die Met het nieuwe schooljaar openen de poorten naar de toekomst zich. Wat zul len leerlingen zich later her inneren? hij is. En zo verging het veel van zijn schoolgenoten. „Veel leerlingen van het Spinoza werden later bekend. Schrijver Herman Koch bijvoor beeld." Toeval? Waarschijnlijk niet. De lessen van het schoolplein zijn min stens zo belangrijk als die van onder wijzers, zo niet belangrijker, weet onderzoeker Carolien Rieffe. „Cogni tieve vaardigheden zoals rekenen of taal zijn heel leuk, maar wat als je niet weet hoe je een sollicitatie gesprek moet voeren, niet kunt onderhandelen, niet begrijpt wan neer je iemand moet laten uitpraten of iemand juist moet negeren? Ik kan een waslijst opnoemen met vaardig heden die je leert buiten de klas." Sommige kinderen lopen die ken nis mis, bijvoorbeeld doordat ze wor den buitengesloten. Rieffe onder zoekt hoe kinderen met autisme en gehoorproblemen zich gedragen bij leeftijdsgenoten, onder meer door ze uit te rusten met een gps. „Dan zie je hoe kinderen soms letterlijk langs de kant komen te staan. Daarvoor is op veel scholen niet genoeg aandacht. Buitensluiting kan heel subtiel plaatsvinden, bijvoorbeeld door net even te voorkomen dat dat ene kind ook met de bal kan spelen. Maar de pauze van kinderen is ook de pauze van de leraren. Zij letten vaak vooral op excessen, dat er bijvoorbeeld niet wordt gevochten." Vriendschappen Dat terwijl de consequenties van het missen van sociale vaardigheden zich een heel leven kunnen laten voelen. „We zien bij dove kinderen bijvoor beeld dat zij wel sociale vaardigheden hebben, maar dat hun vriendschap pen toch van mindere kwaliteit zijn. Er is sprake van meer ruzie en rivali teit." Daarom houdt Rieffe een hart grondig pleidooi voor extra aandacht van leraren voor alles wat zich buiten de leslokalen tussen kinderen af speelt. Als er sprake is van buiten sluiting, laat kinderen voelen hoe het is. „Als er een doof kind bij is, geef dan de ander oordopjes. Laat ze voe len hoe het is om het grapje niet te horen, waardoor je ook niet kunt meelachen. Zo leren kinderen reke ning houden met elkaar." Vlogger Het is precies het pleidooi van vlog ger Glenn Eilbracht. De dertiger dacht als puber dat hij de enige was die gepest werd. Tot hij zijn verhaal deelde op het internet. „In twee dagen had ik veertig reacties. Toen begreep ik: ik ben helemaal niet alleen. Schrijven over wat ik mee maakte, werd voor mij therapeutisch. Ik kan het aan iedereen aanraden. Net zoals blijven doen wat je leuk vindt. Ik was toen al bezig met het maken van filmpjes." Inmiddels heeft Eilbracht duizen den volgers op YouTube. „Toen ik jong was, was er nog helemaal geen antipestbeleid. Dat vind ik jammer. Ik vind dat er echt aandacht voor moet zijn. Iedereen mag er zijn. Dat laat ik ook zien op mijn YouTube- kanaal Glennster, waar ik mensen laat shinen." Het is zijn manier om dinsdag 4 september 2018 PC De echte lessen leer je op het schoolplein De zomer is bijna voorbij en kinderen in de hele wereld gaan weer naar school. Links: Nanjing in China. Onder: prins Gabriël, koningin Mathilde en prinses Eleonore in Brussel. Rechts: Kiev in Oekraïne. Rechtsonder: op de fiets in Eemnes. FOTO'S AP, BELGA, GETTY IMAGES. CASPAR HUURDEMAN Carla van der Wal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8