Minister: geen verbod zelfdodingspoeder 3 dagen Brugge 7 'Brech morgen naar Nederland' NVWA: schuld aan ongeluk Fraude met uitkeringen De 18-jarige Britt uit Rotterdam is vorige week moederziel alleen in een Egyptische hotelkamer bevallen van een zoontje. Ze wil terug naar Nederland, maar dat kan niet: Yassin krijgt niet zomaar een paspoort. Sylvia van Baarlen kreeg vorige week zondagavond op WhatsApp het meest onwaarschijnlijke bericht van haar le ven. 'Mam, niet schrikken. Ik ben van ochtend in de badkamer van m'n hotel kamer bevallen van een zoontje. Het gaat goed met ons.' 's Ochtends had Britt zich niet goed gevoeld, vertelt de kersverse oma aan de telefoon vanuit Hurghada, waar ze na het bizarre nieuws zo snel mogelijk heen is gevlogen. „Ze had buikkrampen en diarree. Ze dacht dat ze iets verkeerds had gegeten. Tot ze op de wc ineens een hoofdje voelde en heel veel haartjes zag. Ze heeft alle handdoeken op de grond gegooid en is erop gaan zitten. Het kindje was er heel snel. Gelukkig begon hij meteen te huilen. Met een nagel schaartje heeft ze de navelstreng door geknipt. Toen is ze met hem in bed gaan liggen." Hulp inschakelen kon Britt niet. „Haar mobieltje was leeg. 's Avonds kwam gelukkig een jongens van het ho tel poolshoogte nemen, omdat ze haar de hele dag niet hadden gezien. De ho telmanager en een hostess hebben haar meteen naar het ziekenhuis gebracht. Baby en moeder zijn daar gecheckt en kregen een infuus. Wonder boven won der zijn ze helemaal gezond." In Nederland schoot Sylvia meteen in de regelstand. Ze nam contact op met Eurocross en de ambassade, vulde een koffer met kleertjes en babyspulletjes en boekte een vliegticket. Haar man be sloot in Nederland te blijven om een babykamer gereed te maken. Dik Ondertussen ontfermde het hotel personeel in de Egyptische badplaats zich over Britt en baby Yassin. „We komen hier al vijftien jaar in de va kanties, iedereen hier kent haar. De week ervoor hadden we nog samen in het hotel doorgebracht. Mijn man en ik waren zaterdag terug naar Ne derland gevlogen, Britt zou nog een paar dagen langer blijven. Tijdens de vakantie had ik het nog tegen haar gezegd: 'jeetje Britt, wat ben je dik geworden. Je lijkt wel zwanger'. 'Doe normaal, mam', antwoordde ze, ,ik hou gewoon van zoetigheid'. Ze had vlak daarvoor nog wodka gedronken en aan de shisha gezeten." Woensdagnacht sloot Sylvia haar dochter en kleinzoon in de armen. „Heel raar, je bent op zo'n moment We blijken hier geen aangifte te kunnen doen, omdat de vader niet bekend is natuurlijk allebei over je toeren. Maar het voelde direct vertrouwd. Ja, ik ben wat eerder dan gepland oma ge worden, maar dat is vooral heel mooi." Vader Die blijdschap wordt inmiddels over schaduwd door zorgen. Terug naar Nederland met een baby zonder pas poort blijkt niet zomaar te gaan. „Ik dacht: een weekje, en dan zijn we wel thuis. Maar we lopen hier tegen aller lei dingen aan. Yassin mag niet reizen zonder paspoort. Voor het paspoort moeten we naar Cairo, vijf uur rijden hiervandaan. Het duurt dan drie of vier weken voor het paspoort gereed is. En om dat aan te kunnen vragen is een geboortebewijs nodig. Maar we blijken hier geen aangifte te kunnen doen, omdat de vader niet bekend is; Britt heeft hem in Nederland ont moet op een feestje, ze weet weinig van hem. Niet heel slim nee, maar wie had kunnen bedenken dat het zulke gevolgen zou hebben? „Van de Nederlandse ambassade hebben we een stappenplan gekre gen en een lijst telefoonnummers van advocaten. Dat is alles. Als je hier in de gevangenis belandt, komt er ie mand van de ambassade langs om je te helpen. Wij zitten met een ba- by'tje in een hotelkamer en worden aan ons lot overgelaten." Het hotelpersoneel zorgt goed voor ze. „De manager belt voor ons in het Arabisch met de autoriteiten. De me dewerkers willen met Yassin op de foto. Maar ook al is iedereen nog zo lief en zorgzaam, een hotelkamer is geen plek voor een baby'tje van een paar dagen oud. Het is hier 45 graden. Ik moet de speentjes uitkoken in de waterkoker van onze hotelkamer en sta met de hand spulletjes uit te was sen in de badkamer. Wij willen maar één ding: zo snel mogelijk naar huis." Het ministerie van Buitenlandse Zaken laat weten op de hoogte te zijn. „Wij verlenen consulaire bij stand en helpen bij het afgeven van een reisdocument. Daarvoor moet eerst aan de eisen worden voldaan. Op de details kunnen we vanwege privacyredenen niet ingaan." www.Zoweg.nl/krant of bel 0900-2359693 70cPg DEN HAAG Er komt geen verbod op het gebruik en de verkoop van bepaalde chemische stoffen waar mee mensen zichzelf van het le ven kunnen beroven. Dat schreef minister Hugo de Jonge gisteren in een brief aan de Tweede Kamer. De Jonge meldt: „Regulering via juridische maatregelen, zoals het verbieden van stoffen of het ver bieden van verkoop van de stoffen aan particulieren, is ingewikkeld en bovendien beperkt effectief." Enkele maanden geleden kwam het gebruik van chemische stoffen voor zelfdoding in het nieuws door de strijd van de Coöperatie Laatste Wil voor de beschikbaarheid en le gale verkrijgbaarheid van het zelf dodingspoeder, middel X. Volgens de bewindsman valt het doelbewust gebruiken van stoffen 'voor een doel dat zowel onbeoogd als ongewenst is' niet onder onder de huidige wetten en regels. Hij wil ook geen nieuwe, verbiedende wetgeving maken, omdat die precies moet omschrij ven om welke stoffen en hoeveel heden het gaat. De minister onderneemt wel ac tie om de verkoop aan particulie ren aan banden te leggen, zoals ex tra zelfregulering door de chemie- sector. Dit najaar komen er verdere afspraken over. incl. rondvaart 3 dagen Den Bosch 3 dagen Twentediner dinsdag 4 september 2018 BARCELONA Jos Brech, hoofdverdachte in de zaak- Nicky Verstappen, komt morgen naar Nederland. Dat meldt de Spaanse pu blieke omroep RTVE. Brech zou om 15.00 uur vanuit Barcelona naar Ne derland vliegen, begeleid door agenten. Waar hij landt en naar welke gevan genis hij gaat, is onbekend. Het Openbaar Ministerie in Limburg wil niks zeggen over het moment van aan komst. De 55-jarige Lim burger zal op Nederlandse bodem opnieuw aangehou den worden. GROOTEBROEK De dood van een 4-jarig jongetje, dat omkwam door een on geval met een springkus sen, had voorkomen kun nen worden als de Neder landse Voedsel- en Waren autoriteit (NVWA) beter toezicht had gehouden. De toezichthouder erkent aan sprakelijkheid voor de tra gedie. Dat zegt minister Bruins (Medische Zorg). Het kind viel op oudjaars dag 2015 van een spring kussen in een binnenspeel tuin in Grootebroek en overleed later. In juni stel den de ouders de NVWA aansprakelijk. HILVERSUM Poolse ar beidsmigranten frauderen op grote schaal met werk loosheidsuitkeringen. Door gebruik te maken van nep- sollicitaties, valse handte keningen en adresfraude zouden ze voor duizenden euro's aan uitkeringen innen, terwijl ze in Polen aan het werk zijn of vakan tie vieren. Dat stelt actuali teitenprogramma Nieuws- uur na eigen onderzoek. Volgens het onderzoek worden de Poolse migran ten bijgestaan door mala fide tussenpersonen die adverteren als boekhouder of administratiekantoor. Tegen betaling geven ze advies en helpen zij de controles van uitkeringsin stantie UWV te omzeilen. Onverwacht moeder, en nu mag de baby Egypte niet uit Annemieke van Dongen Rotterdam/Hurghada Britt en haar zoontje Yassin. Ze wist niet dat ze zwanger was en beviel op vakantie in Hurghada. privéfoto - Sylvia van Baarlen, moeder van Britt Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting Bewonder 'het Venetië van het Noorden' bekend om haar chocolade en brouwerijen 2 nachten in 3* Green Park Hotel Brugge (8,0) 2 keer uitgebreid ontbijtbuffet Incl. rondvaart door Brugge van 30 minuten Gratis wifi en parkeren. Betaal pas bij aankomst! 4* Mövenpick 's Hertogenbosch (8,3) 3* Fletcher De Grote Zwaan (7,8) 2 nachten incl. uitgebreid ontbijt 2 nachten incl. uitgebreid ontbijt Gratis wifi en sauna CQ 50 een ^'gangen diner <q Incl. welkomstdrankje Gratis parkeren en wifi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7