Moeder gunde haar kinderen rust 5 worden uitgezet, hoe geworteld de broer en zus ook zijn in ons land. Volgens Leers is die worteling direct het probleem. „Want als je nu zegt dat ze mogen blijven, wissel je van motivatie. Dan kijk je niet langer naar of iemand er recht op heeft, maar naar hoe zielig een kwestie is. Dan laat je het sys teem los." „Het was de kern van mijn ministerschap om die te bekorten. Maar je loopt tegen een asielindustrie aan van advocaten en belangengroepen. Begrijp me goed: dat is ook in de kern goed. Maar met de hulp van advocaten en gestut door het Europees Verdrag van de Rechten van de Mens, is er beroep op beroep mogelijk. Procedures worden gesta peld. Ik onderschrijf het belang van die funda mentele rechten. Maar terwijl de procedures lo pen, gaan kinderen naar school, bouwen een le ven op. Dat is goed, maar aan het einde - als het oordeel komt - is de problematiek groter gewor den. Want de kinderen zijn hier dan al heel lang." „Maar dat is wat dit systeem nog steeds mogelijk maakt. Dat mensen op de vliegtuigtrap nog beroep kunnen aantekenen. Wij moeten ervoor zorgen dat de termijn wordt verkort. Tot een jaar bijvoor beeld. Maar dan moet je ook kijken naar de capaci teit van de IND. En ik moet helaas ook zeggen dat kinderen worden gebruikt in die trajecten. Ieder een voelt immers compassie met hen. Zij zijn wel licht ook de dupe van de beslissingen van hun ou ders, maar dat mag niet het motief worden. De IND kijkt onder meer of een land van herkomst veilig is. Dat is een motivering die we democra tisch, in de Tweede Kamer, met elkaar hebben af gesproken." De stress voor de naderende uitzetting werd de kinderen te veel, zegt Borghaerts. Maar tijdens de onderhandelingen met voogdij-instelling Nidos en de Dienst Terugkeer Vertrek heeft moeder beslo ten de locatie van de kinderen toch bekend te maken. DT&V en Nidos zouden volgens Borghaerts hebben gedreigd de kinderen in een detentiecentrum te stoppen als Lili en Howick door de au toriteiten werden gevonden. „Het Nidos wilde toezicht blijven houden en drong bij Armina aan de verblijfplaats van de kinderen bekend te maken. Er was een medewer ker van het Nidos in Jerevan die urenlang bij haar heeft ge zeten. Armina werd ver scheurd tussen wat ze voor haar kinderen wil en wat er van haar werd gevraagd. Lili en Howick konden de afgelo pen dagen eindelijk weer on bezorgd buitenspelen en hoefde niet bang te zijn dat er ieder moment iemand aan de deur stond die hen op kwam halen. De poging van Armina om de kinderen een paar da gen rust te gunnen is niet ge lukt." Lili en Howick konden weer even buitenspelen Het Nidos kan verder niet in houdelijk reageren op de kwestie. Moeder Armina schreef gis teren in een brief aan deze krant dat ze in paniek raakte toen ze via neuroloog Erik Scherder hoorde dat haar kin deren posttraumatische stresssyndroom (PTSS) heb ben en dat de kans op herstel volgens Scherder in Armenië klein is. Volgens Borghaerts staat de uitzetting nog altijd gepland voor aanstaande zaterdag. „Er slaapt vanavond (gisteravond red.) iemand van het Nidos bij de kinderen." „Ik snap dat ook. Ik zie ook de commentaren aan het adres van Harbers nu. 'Heeft hij een steen in zijn lijf, waar een hart zou moeten zitten?' Maar zo kom je niet tot besluiten. Hij heeft met meer reke ning te houden dan alleen deze kinderen. Ik zou dit dossier moeten zien om te kunnen oordelen, maar de machinaties zijn mij wel bekend." „Maar die bevoegdheid mag nooit een shredder worden voor het dossier. De mate van schrijnend heid moet niet de eerste inhoudelijke toets zijn. Let ook op de precedentwerking: hoeveel kinderen geef je er hoop mee, bijvoorbeeld? Daar moet je echt mee uitkijken. Zo kan zo'n besluit het sys teem ontwrichten. Want als je kinderen die vol gens opeenvolgende rechters, de IND en de Raad van State kunnen terugkeren naar een veilig land, tóch hier laat blijven, neem je een hele grote stap. Dan kun je wel ophouden met het asielsysteem. De deuren open, iedereen naar binnen." „Die publiciteit is dubbel. Het mag eigenlijk nooit een factor zijn. Hoeveel kinderen blijven er niet onder de radar? Maar Harbers heeft er nu wel mee om te gaan. Het lastige is dat de zaak nu onder het vergrootglas ligt. Want ik weet dat er wordt gezegd dat hij van de nieuwe, strenge hand is. Maar wat als hij nu toegeeft aan deze vraag? Hoeveel dossiers krijgt hij vervolgens op zijn bureau van vergelijk bare gevallen? Ik snap wel dat mensen denken: ver dorie, geef deze kinderen een kans. Ik voel ook em pathie. Maar je hebt ook de regels na te leven. Met reden. Bijvoorbeeld ook om geen valse hoop te wekken naar kinderen die hierin een strohalm zien, terwijl dat niet gaat gebeuren." Ongeacht de uitkomst wacht Harbers dat 'een zame besluit', denkt Leers. „Wat je ook beslist: je moet in je eentje de knoop doorhakken en dat is het moeilijkst wat er is. Je blijft vaak achter met een knoop in je maag." dinsdag 4 september 2018 GO Marcia en Glaucio Ventura Lili en Howick Mauro Manuel Tri Pham Wime Dumingos Sahar Hbrahim Gel Hoe kan het dat de procedure zolang is? De moeder van Lili en Howick loog over haar herkomst, dan wisten de mensen om haar heen toch ook dat zij kansloos was? Kinderen die dreig den uitgezet te wor den, maar na een ja renlange strijd toch mochten blijven. Be halve Lili en Howick, zij moeten weg. FOTO'S HERMAN STOVER, ARIE KIEVIT, KOEN VAN WEEL, ANP Moeder Armina wilde haar asielkinderen Lili en Ho wick een paar dagen op adem laten komen. Dat zegt kinderrechtenactivist Britt Borghaerts die met haar in contact staat. Rachel van Kommer Amersfoort - Britt Borghaerts, activist Toch zullen mensen nu zeggen: maak voor deze vernederlandste kinderen een uitzondering. En die zijn? Want met zijn discretionaire be voegdheid kan Harbers de kinderen alsnog laten blijven. Welke druk is er nu veroorzaakt nu de kinderen openlijk de premier aanschrijven?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5