Buurtpreventie voor veiliger wijk in Tholen Tekort aan personeel nekt restaurant De Goese Kade 7 REÜNIE OOSTERLANDSE KROEG NEFFEN D'EULE VIERT VERJAARDAG In café Neffen d'Eule in Oosterland wordt al 45 jaar gefeest en gedronken. Er werden in al die jaren vele harten veroverd, en soms ook gebroken. Nu is het tijd vooreen reünie in de jarige kroeg. Ze zouden er moeiteloos een stapel boeken mee kunnen vullen. Met de liefdes die er opbloei den, maar ook met het leed dat aan de bar werd gedeeld. Neffen d'Eule, dé kroeg in Ooster land, bestaat 45 jaar. Dat wordt za terdag 22 september met een reü nie gevierd. Met grondlegster Coba Dorst (80) weer even terug achter de tap. Vele liefdes bloeiden er op. „Ze zijn hier binnen verloofd en som migen ook getrouwd", zegt uitba ter Johan Dorst. Hij is zoon van Coba en Adriaan, die in 1973 de kroeg - toen nog vooral een cafeta ria - aan de Markt begonnen. Na dat zij de toko in 1981 verkochten, kwamen er een stuk of tien uitba ters voorbij. Vier jaar geleden stapte Johan zelf weer in het café, vooral vanwege zijn plezier in de bijbehorende snackbar. Een team van vijf'kroegtijgers' houdt de bar ondertussen met veel passie draai ende. „Het is geweldig", zeggen bar- vrouwen Petra Smid en Lenny Wesdorp in koor. „Zo'n dorps kroeg mag nooit dicht. Het is een sociale plek, met dorpsbewoners zelf achter de bar." Waar mensen hun sores kwijt kunnen ('Je bent ook een beetje een sociaal wer ker'), maar waar ook nog altijd liefdes opbloeien. Wesdorp, Bruse van oorsprong, weet daar alles van. „Op mijn zestiende wist ik niet hoe snel ik zaterdag met mijn Puchje hier moest komen." Ze leerde er haar man Joop kennen en bleef op Oosterland hangen. „Het halve dorp hangt van d'Eule aan elkaar." Niet dat er in die 45 jaar niets is veranderd. Vroeger werd er uitge breid binnen gepaft en zat het halve dorp er 's middags friet te eten. Nu zijn het vooral de nachte lijke uren waarin het café aan de Markt bruist. Met kroeggangers die op de computer zelf aangeven Het halve dorp hangt van d'Eule aan elkaar welke muziek ze willen horen. „Hele generaties komen hier voor bij", zegt Smid, die zelf op haar elfde voor het eerst een voet over de drempel zette. Haar oom Bartel, 92 jaar inmiddels, komt nog elke zaterdag een frietje halen. Maar haar kleinzoon inmiddels ook. Toptijden beleefde de kroeg. Toen de voetbal nog geen eigen kantine had en Adriaan Dorst het eerste rondje gaf als er winst was behaald. Neffen d'Eule was ook aanjager van 'nieuwigheden' als carnaval, toen dat nog lang geen gangbaar feest was. En jarenlang werd er met veel succes disco ge houden. Tijdens de reünie gaan de lampjes rond de oude dansvloer - jawel, het is allemaal nog intact - weer aan en zorgen dj's Bryan en Edwin voor muziek. Het exclusief Oosterlandse Oranjekoor treedt op en er is een act van de 'kroegtij gers', waarbij veel van de num mers van weleer voorbijkomen. Want dat de verjaardag van Nef fen d'Eule moet worden gevierd, is voor het feestcomité helder. „Het is hier een sociaal gebeuren. Als dit er niet meer is, wat gebeurt er dan?", zegt Jan - broer van Johan. „Neffen d'Eule is er gewoon. Ging je vroeger ergens anders stappen, dan kwam je daarna nog even naar d'Eule. Want dan was je tuus", zegt Smid. Wesdorp: „Nog even een afzakkertje in de kroeg. En ook dat gebeurt nu nog steeds." De reünie op 22 september be gint om 14.00 uur. Het pro gramma is te zien op Facebook. Om het team op te zetten, zijn on geveer veertien buurtbewoners no dig, vertelt projectleider Bianca Noomen van de gemeente Tholen. „De Ambachtenwijk is in opmars. Vroeger had deze een slecht imago, werd Tranendal genoemd. Maar door inzet van bewoners verandert dat. Ze zijn bezig om de wijk een nieuwe impuls te geven." Het opzetten van een buurtpre ventieteam hoort daarbij, zegt ze. „De Ambachtenbuurt is één van de wijken die het meest in beweging zijn; waar een gemêleerd publiek woont en soms aanstoot is. Zo'n team is er niet alleen om iets te be- strijden, maar werkt ook preventief. Je laat je zien en mensen spreken je aan. Zo kom je veel meer te weten wat er speelt in de wijk. Vanuit die insteek wordt het gedaan, niet om dat er veel terreur en ellende is." Geïnteresseerden kunnen zich aanmelden kan via e-mail: ambachtenwijk- tholen@outlook.com. Goes Restaurant De Goese Kade heeft na twee jaar de deuren gesloten. Wat ze ook probeerden, de eigena ren konden niet genoeg personeel vinden om hun etablissement draaiende te houden. Vol goede moed openden Bart Beuger (30) en Marit Passenier (27) op 9 sep tember 2016 hun restaurant aan de Bierkade. „En het liep fantastisch", zegt Passenier. „Aan klandizie hadden we geen gebrek. En er zat nog altijd een stijgende lijn in." Maar al die eters moeten ook be diend worden. Daar wringt voor menig restaurant de schoen en dat was voor De Goese Kade niet an ders. De eigenaren hebben alles uit de kast gehaald om personeel te vinden. Overal zijn vacatures uit gezet, de sociale media werden be nut en zelfs op het menubord bij het restaurant prijkte de tekst 'per soneel gezocht'. Het mocht niet baten. „Daar door konden we deze zomer niet volledig opengaan", legt Passenier uit. „In plaats van zeven dagen konden mensen hier maar vijf da gen komen eten. Het verlies dat we daardoor hebben geleden, maken we in de winter niet meer goed." Zelfs op de dagen dat het restau rant wel open was, konden door het tekort aan personeel niet alle tafels worden benut. Een paar we ken geleden hakte het jonge on- dernemerspaar de knoop door. Af gelopen weekend was het restau rant voor het laatst open. De Goese Kade was twee jaar ge leden als het ware de opvolger van Restaurant Jan, dat in hetzelfde pand was gevestigd. „We moeten het pand van de huurbaas leeg op leveren", vertelt Passenier. „Dus ik weet niet of er weer horeca in komt." Restaurant De Vierbannen in Ouwerkerk sloot onlangs ook al de deuren door een tekort aan per soneel. Voor Meliefste in Wol- phaartsdijk was het één van de re denen om een dag minder per week open te gaan. dinsdag 4 september 2018 Vele liefdes bloeiden hier op Esme Soesman Oosterland -Lenny Wesdorp Na Sint-Maartensdijk wil ook de Ambachtenbuurt in Tholen een buurtpreventieteam. Dat bestaat uit bewoners die op afgespro ken tijden een ronde lopen door de buurt om een oogje in het zeil te houden. Michiel Bouwman Tholen Rob Paardekam De voorbereidingen voor de reünie in de feestzaal zijn in volle gang. Vlnr: 'Kroegtijgers' Lenny Wesdorp, Petra Smid, uitbater Johan Dorst en zijn broer Jan Dorst, foto ernesta verburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 50