Protest tegen sluiting vier gevangenissen Hamsterbollies van AH: 'Gevaarlijk en schadelijk' Vooral gemeenten komen in opstand 4 GERD LEERS OVER ASIELBELEID Asielkinderen Howick en Lili moeten terug naar Armenië, als de procedure wordt gevolgd. Oud- asielminister Gerd Leers waarschuwt niet te veel uitzonderingen te maken. Het is het ergste datje als bewindspersoon kan overkomen Volgens het plan verdwijnen de in richtingen in Almere, Zoetermeer, Zeist en Zwaag. Sinds het besluit in juni werd genomen startten vooral gemeenten een flinke lobby om dit tegen te houden. Hoewel het mi nisterie bezweert dat er geen ge dwongen ontslagen vallen, is de vrees groot dat er werkgelegenheid verloren gaat. Zowel de ondernemingsraden van de gevangenissen als de vesti gingsgemeenten en betrokken pro vincies komen nu in opstand. Al mere beklaagt zich via een petitie in de Tweede Kamer. De stad zou 'on evenredig hard getroffen worden'. „Houd het open, is onze belangrijk ste boodschap", aldus woordvoer der Ruud de Kort. „De werkgele genheid alleen al is heel belang rijk." Ook wijzen bestuurders erop dat gedetineerden beter dichtbij hun oude woonplaats gedetineerd kunnen zijn, zodat ze bezoek blij ven houden en de re-integratie soe peler verloopt. In de Tweede Kamer pleit de SP ervoor om van meerpersoonscellen af te stappen. „Deze cellen verho gen de werkdruk voor het gevange nispersoneel en zijn bovendien ge vaarlijker dan eenpersoonscellen. Meer mensen op één cel is ooit in gevoerd toen we een cellentekort hadden", zegt Kamerlid Michiel van Nispen. „Toen zijn er stapel bedjes in cellen gezet om te voorko men dat criminelen hun straf kon den ontlopen. Nu staan er cellen Houd ze open. De werkgelegenheid alleen al is heel belangrijk leeg maar worden nog steeds volop meerpersoonscellen gebruikt. Dat is raar." Bovendien moet er meer worden geïnvesteerd in opsporing, omdat daders nu vrijuit gaan en daardoor cellen leeg zouden staan, stelt de SP. „In plaats van nog meer cellen te sluiten moet de werkdruk voor het gevangenispersoneel omlaag en de prestaties van de opsporing nu echt omhoog", zegt Van Nispen. „Dat bekent fors investeren, in de politie en het Openbaar Ministerie. Als de beloofde verbeteringen er eindelijk komen, zou het heel slecht zijn als we straks te weinig cellen hebben om boeven op te sluiten." De Tweede Kamer spreekt deze week met minister Sander Dekker (VVD, Rechtsbescherming) over zijn plannen. Daarbij is vooral de vraag of zijn eigen VVD en het CDA de sluitingen steunen. Zowel de VVD als het CDA pleitten er in het verleden voor sluitingen te voorkomen. Bovendien zal de WD de pijn voelen in de gemeenten waar dit speelt: zij zijn daar de grootste partij in de lokale gemeen teraad. Bij supermarktketen Albert Heijn krijg je bij besteding van 40 euro twee 'Hamsterbollies' cadeau. Via Twitter uiten klanten hun onge noegen over het cadeautje. Nynke Anna schrijft:. „Die rare Hamster bollies zitten vol met kleine plas- tic(achtige?) bolletjes die dus enorm gevaarlijk zijn voor kleine kinderen, huisdieren en ook nog eens schadelijk voor milieu. Waar zijn jullie mee bezig?" Dat vindt ook Susanne Baas: „Ga je schamen! Onbegrijpelijk dat jul lie met een Hamsterbollies-actie komen met balletjes van syntheti sche stof en gevuld met plastic gra nulaat waar de oceanen van uitpui len. Schande!" Darmverstopping Ook dierenarts Benigna Pino van Dierenkliniek Nootdorp heeft kri tiek. „Die hamsterballen zijn erg aantrekkelijk voor puppy's van de grotere rassen. Jonge honden kun nen dat inslikken. Dan komt het meestal in de maag, waar het blijft, maar het kan ook doorlopen naar de darmen en voor verstopping zor gen." Honden gaan er niet aan dood, legt Pino uit. „Je wilt niet we ten hoeveel van het plastic dat hon den binnenkrijgen, er aan de ach terkant gewoon weer uitkomt." Volgens Anoesjka Aspeslagh, woordvoerder van Albert Heijn, is Als ze gewoon gebruikt worden om mee te spelen, kan er niks misgaan de felle kritiek niet redelijk. „De Hamsterbollies zijn veilig. Als ze gewoon gebruikt worden om mee te spelen, kan er niks misgaan." En de duurzaamheid dan? Dat staat nóg niet op de agenda van Al bert Heijn. „Vanaf 2019 zetten we daarop in. Veiligheid staat nog steeds voorop, milieu komt daar vlak achteraan. We zijn nu al bezig met de vraag hoe we het gebruik van plastic in verpakkingen en ac tieproducten als de Hamsterbollies kunnen verminderen. We hebben dus zeker begrip voor de kritiek." De keuze viel op de plastic bolle tjes als vulling, omdat ze brandvei lig zijn en bestand tegen bacteriën. ovenin die ambtenarentoren bezorgden asielkwesties hem de 'eenzaamste momenten' van zijn ministerschap. Gerd (Leers (CDA) had - net als staatssecretaris Mark Harbers nu - tijdens kabinet Rutte-I de zogenoemde discretionaire be voegdheid om afgewezen asielzoekers toch te laten blijven. „Het is het ergste dat je als bewindsper soon kan overkomen. Totale eenzaamheid." Uit 'pure onmacht' smeet hij weieens een dossier door de kamer. Nu ligt zo'n dilemma op het bord van Harbers. Alleen hij kan nog beslissen of Howick en Lili in Nederland mogen blijven. Lili en Howick doorliepen - samen met hun moeder - tientallen procedures, maar verloren kansloos. Keer op keer. In hun land van herkomst Armenië wacht volgens de rechters, de IND en het ministerie immers een veilig bestaan. Het land is weliswaar minder welvarend dan Nederland, maar wel veilig. Bovendien is er een aanbod de kinderen op te vangen bij een stichting, waar geschoold per- soneel is dat kan helpen de cultuur- en taalproble men van de kinderen te overbruggen. Ook moe der Armina Hambartsjumian (37), die zegt niet voor de kinderen te kunnen zorgen, zou psychi sche hulp zijn aangeboden. De kinderen doken op haar aandringen afgelo pen weekend onder. Zaterdag zouden ze moeten dinsdag 4 september 2018 GO Het kabinetsplan om de ko mende jaren vier gevangenissen te sluiten vanwege de vele leeg staande cellen, stuit op veel ver zet. Gemeenten zijn aan het lob byen geslagen, de SP wil meer- persoonscellen weer eenper soons maken. Tobias den Hartog Den Haag - Ruud de Kort (Almere) Waar mensen normaliter in de rij staan voor de spaaracties bij su permarkten, vallen de nieuwste hamsters van Albert Heijn hele maal verkeerd. „Die rare Ham sterbollies zijn enorm gevaar lijk!" Robyn Samsom Zaandam -Anoesjka Aspeslagh (AH) 'Als je ze toch laat blijven, zet je de deur open' Tobias den Hartog Den Haag - Gerd Leers, oud-asielminister De Hamsterbollies zijn gevuld met plastic balletjes, foto twitter

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 4