12 ZE ZWERFVUIL OPRUIMEN zv Al rennend op pad met een vuilniszak om zwerfvuil op te ruimen. „Je wordt er een beetje hebberig van." Hoewel initiatiefnemer Ron Bekker nog zo ge zegd had dat ploggen geen wedstrijdje is, sprinten sommige deel nemers afgelopen zaterdag in Breda wel heel hard als ze een blikje of flesje zien liggen. „Je wordt er een beetje hebberig van. En een beetje competitie maakt het juist leuk", lacht Judith Geerts, die voor de derde keer meedoet. Plogging is overgewaaid uit Scan dinavië: al rennend zwerfvuil oprui men. Het is een samenvoeging van jogging en plocka ('verzamelen' in het Zweeds). Leefstijlcoach en atle- tiektrainer Bekker haalde het naar Breda. Afgelopen zaterdag was het de derde keer dat het event werd gehou den. Vrijdag werd er al 'geplogd' in Etten-Leur, waarbij burgemeester Miranda de Vries ook meedeed. Ko mend weekend zijn er edities in Roo sendaal en Bergen op Zoom. „En daar gaan enkele wethouders meedoen", aldus Bekker. In Breda staan deze zaterdag acht hardlopers, onder wie de verslagge ver, en zes wandelaars aan de start. Dat er wandelaars meedoen, is nieuw. „Ik organiseer dit samen met de ANWB en die wil graag zijn doel groep erbij betrekken", zegt Bekker. De start van de route is bij de ANWB-winkel aan de Nieuwe Gin- Het is geen wedstrijd, maar je wil je vuilniszak vol nekenstraat. We krijgen hand schoenen en een grote oranje vuil niszak. De wandelaars lopen rich ting de stad, wij gaan zuidwaarts. Al snel trekken diverse deelnemers fanatiek spurtjes als ze iets op straat zien liggen. „Ik zeg wel dat het geen wedstrijd is, maar mensen willen toch graag zoveel mogelijk in hun vuilniszak krijgen", zegt Bekker. Als we bij het Wilhelminapark komen, gaat de groep pas echt los. Daar is ook werk aan de winkel: er liggen veel peuken, lege pakjes siga retten, blikjes en een bruine fles met een onbestemde vloeistof. We zijn pas twee kilometer on derweg. Het joggen is niet zo ver moeiend, maar het voortdurend bukken en door de knieën gaan, is dat wel. „Oh, ik voel mijn billen", zegt deelneemster Inge Vlek. Dat is inherent aan ploggen, zegt Bekker. „Je gebruikt veel spiergroe pen." Dat laatste wordt bevestigd als iemand later roept dat de zak wel zwaar begint te worden. „Wisselen van arm", adviseert Bekker. „Je moet niet scheef gaan lopen." De route voert langs de singels en gaat terug over het Chassé Park. De tocht is slechts een kilometer of vijf, maar we doen er bijna een uur over door de vele kriskras-sprintjes en het steeds opnieuw verzamelen. De oogst is divers, want er duiken nog een wieldop op, zakjes wiet, een slot van een winkelwagentje en een autolamp. Terug bij de ANWB schatten we de opbrengst aan zwerfvuil op een kilo of twintig. De wandelaars hebben het zelfs nog beter gedaan. Zij hebben circa der tig kilo in de zakken zitten. In totaal vijftig kilo, een mooi re sultaat voor een uurtje ploggen. Bekker wil er dan ook een vervolg aan geven in Breda: „Ik ben met de gemeente bezig om te kijken of we zoiets ook in de wijken kunnen or ganiseren." dinsdag 4 september 2018 Plogging is overgewaaid uit Scandinavië: al rennend zwerfvuil opruimen. Afgelopen vrijdag kon dat in Etten-Leur, zaterdag in Breda (zie foto) en komend weekend zijn Ber gen op Zoom en Roosendaal aan de beurt. fotosronmagielse/pix4profs Ploggen: goed voor milieu én de billen Paul Verlinden Breda - Ron Bekker, organisator Wordt de vuilniszak te zwaar, dan moetje even wisselen van arm, is het advies. Bukken en door de knieën gaan: ploggen is intensief.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 44