Unieke aanwinst in Boxtel: skelet van een diplodocus 3 Ex-bankier Dirk Scheringa bij rechter om eerherstel 'Vanzelfsprekend' heeft hij 's och tends over zijn kostuum nagedacht. Het moest donkergrijs zijn, met lichtgrijze das en wit overhemd. Dat had hij vroeger als zakenman bij grote serieuze zakendeals ook altijd aan en deze dag is groot en se rieus, zegt Dirk Scheringa tijdens de lunchpauze van de zitting. Mis schien wel de meest bepalende dag uit zijn leven. Hij wil er niet 'te gedragen' over doen. En 'al helemaal niet opge wonden'. Maar hier, onder de bruine systeemplafonds van de Haagse rechtbank, begint 'de lange weg naar eerherstel'. Het eerherstel dat Scheringa, vindt hij zelf, al bijna tien jaar verdient. Hij denkt even na over een ander statement terwijl eega Baukje de meegebrachte bo terhammen uitstalt. Vervolgt: „Het vertrouwen in de staat is geschon den, maar het geloof in het rechts systeem niet." Foute leningen Zijn verhaal: uit en te na bekend. Ooit een bejubelde selfmade man (florerende bank, financier van voetbalclub AZ, mecenas van rea listische kunst) viel deze zoon van een kaasmaker tijdens de krediet crisis hard van zijn troon. De Dirk Scheringa Beheer Bank (DSB) werd failliet verklaard. Bij AZ moest hij weg. Zijn museum sloot de deuren. Wat bleef: het beeld van een foute bankier die zijn sappelende klanten met heel foute, heel hoge leningen opzadelde. Vrouw Baukje met zachte stem: „Tegen zo'n beeld kun je haast niet vechten." Nu, bijna tien jaar later, staat Scheringa in de rechtbank om ach ter zijn 'beulen', zoals hij ze noemt, aan te gaan: de bestuurders van het ministerie van Financiën en De Ne- derlandsche Bank (DNB), die DSB in een lastige periode hebben laten stikken en de ondergang zelfs zou den hebben bespoedigd door slecht financieel nieuws naar de pers te lekken. Geert-Jan Knoops, bijtertje onder de strafrechtadvocaten, en Jan Driessen, doorgewinterd pr-man, staan de ex-bankier bij. Driessen heeft voor journalisten zelfs een grafiek op zijn mobiel pa raat van de neergang van de bank na het perslek. Knoops' eerste verhoren - onder ede - van twee topambtenaren van het ministerie van Financiën leve ren niet veel meer op dan 'dat kan ik me niet meer herinneren', 'dat besluit lag niet bij mij', 'de datum weet ik niet precies meer'. Maar die 'ontluisterende antwoorden' bena drukken volgens de advocaat juist 'de onzorgvuldigheid' waarmee de besluiten over Scheringa's geestes kind zijn genomen. „Er heeft geen goede afweging plaatsgevonden. Het faillissement werd voorge kookt." Gelooft Scheringa dat echt? Dat toenmalig minister van Financiën Wouter Bos en president Nout Wellink (DNB) hem a la Hamlet hebben neergehaald? De man zelf: „We hebben genoeg bewijzen ver gaard waaruit blijkt dat ze maar één scenario voor mijn bedrijf hadden. Omdat ik in de bankenwereld een buitenbeentje was? Omdat mijn bank te snel te succesvol werd? Toe gegeven, DSB heeft financiële pro- Het vertrouwen in de staat is geschonden, maar het geloof in het rechtssysteem niet ducten verkocht waarvan ik nu zeg: hadden we niet moeten doen. Maar andere banken deden het ook en zijn wél door de overheid gered." Deze week verhoort Knoops nog meer ambtenaren: Bos en Wellink worden wellicht ook nog eens op geroepen. Mocht Scheringa daadwerkelijk kunnen aantonen dat het rijk 'on zorgvuldig' met DSB is omgegaan, spant hij nog een civiele zaak aan om zijn geld terug te halen. Véél geld. Een bedrag van maar liefst 830 miljoen - de waarde van zijn toen malige bedrijf. En, ja, dat geld doet er 'zeker' toe, maar wat er vooral toe doet is dat hij dan nooit meer die foute bankier met die foute lenin gen genoemd kan worden. „Ik over drijf niet als ik zeg dat mijn leven is verwoest." Kalm Terwijl Scheringa dat nog een paar keer in de nazit tegen verslaggevers herhaalt, kijkt zijn vrouw Baukje verderop toe, de ogen waterig. „Dirk blijft altijd kalm maar ik had het in de rechtszaal even te kwaad. Dat daar iemand van het ministerie zit die zich niks meer herinnert van een periode die zo, zo heftig voor ons was. Voor Dirk. Voor mij. Voor onze twee zoons. Alles wat we had den was in één klap weg. Hebben die ambtenaren enig idee wat ze hebben aangericht?" Na Zwitserland en Dene marken is dit pas het derde originele skelet van een di plodocus dat tentoongesteld wordt in Europa. De botten, van 150 miljoen jaar oud, werden in de jaren 90 in Wyoming (VS) opgegraven. In totaal werden daar drie incomplete exemplaren van de diplodocus opgegraven. Ze werden opgeslagen in een kelder van een Zwitsers museum. Men kwam nooit toe aan het prepareren ervan. Dat prepareren is een flinke klus. Directeur René Fraaije van het Oertijdmu seum legt uit: „De botten zit ten nog in het gips gegoten en een flink deel is verstopt in brokken steen. Het kost zelfs een stuk huid bewaard gebleven. Op 10 oktober geeft gedepu teerde Henri Swinkels de af trap in het museum voor de onthulling van de langnek- dino. Directeur Fraaije is in zijn nopjes: „Wij hebben een replica in ons museum en buiten staat een kunststof langnek met 'huid', maar een échte in huis hebben, dat is wel héél speciaal. Er zijn er maar twee van in Europa. En dan heb ben wij straks de derde." nog zeker 10.000 manuren om de botten helemaal vrij te maken en te prepareren. De skeletten zijn niet com pleet, maar van die drie sa men kunnen we 70 procent diplodocus samenstellen. En dat is erg veel. Meestal vinden ze maar 10 tot 20 procent van een dier." Het prepareren van de uiterst tere, ver steende botten gaat binnen kort van start in de nieuwe en speciaal uitgeruste labora- toria van het Oertijdmuseum. Bezoekers kunnen de ko mende drie jaar de voortgang dagelijks komen bekijken. Naast de botten is mogelijk dinsdag 4 september 2018 GO Het had onmiskenbaar iets van wraak, zoete wraak. Ex-bankier Dirk Scheringa (67) ging giste ren voor de rechter voor het eerst achter de topambtenaren aan die hem - zo weet hij zeker - zijn kop, zijn bedrijf en zijn repu tatie hebben gekost. Eefje Oomen Den Haag - Dirk Scheringa, oud-bankier Het Oertijdmuseum in Box tel heeft de hand weten te leggen op een ruim 20 meter lang skelet van een dinosaurus. Het is de eer ste keer dat een zo groot en origineel dinosaurus skelet in een vaste ten toonstelling in Nederland te zien zal zijn. Domien van der Meijden Boxtel Kijk op de site bij /video hoe het skelet van de tij dinosaurus eruitziet T De diplodo cus is te her kennen aan zijn lange nek. FOTO DREAMSTIME

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3