wmm?' Dialyseafdeling van Vlissingen naar Goes 3 H» m Nu, begin herfst, is er ook buiten de tuinen genoeg voedsel te vinden." Hij waarschuwt voor verwarring: het is de tijd dat merels hun veren- pak verwisselen voor een nieuw. Dan kunnen ook gezonde merels er een beetje 'mottig' uitzien. Volgens Slaterus zal pas volgende lente dui delijk worden hoeveel slachtoffers het virus gemaakt heeft onder de 'Neder landse' merels. „Want half sep tember, okto ber komen Van alle dieren zijn vooral merels heel erg gevoelig voor het virus. Sinds 2016, toen het virus ons land binnenkwam, daalt het aantal me rels. Vermoedelijk is het virus van exotische muggen op inheemse muggen overgegaan. Dit jaar zijn er vijftien procent minder merels ge teld in steden en dorpen dan vorig jaar. Roy Slaterus van Sovon Voge- londerzoek Nederland meldt dat de merel in 2018 op de vijfde plaats van gespotte vogels staat. In 2016 en 2017 was de merel nog de op twee na meest geziene vogel. „We zien dat de besmetting zich van oost naar west heeft uitgebreid", zegt Slate rus. Sovon krijgt momenteel veel telefoontjes dat het gezang van de merel niet meer klinkt. Slaterus: We zien dat de besmetting zich van oost naar west heeft uitgebreid „Dat is op zich niet gek. In de lente zijn merels goed zichtbaar en hoorbaar, dan moet het territorium verde digd worden. Zijn de jongen uitgevlogen, dan hoeven de mannetjes zich niet meer uit te sloven. In de nazomer is de merel minder opvallend. nieuwe merels het land binnen. Overwinteraars uit Scandinavië en Oost-Europa. Pas als die in maart vertrokken zijn, kunnen we de ba lans opmaken." Happen naar adem Het onderzoeken van vogels is kost baar en de budgetten van de DWHC beperkt. Aan het aantal vo gels dat per provincie kan worden onderzocht, is daarom een maxi mum gesteld. Vanuit Zeeland zijn tot nu echter relatief weinig vogels ingezonden. Besmette merels zijn te herkennen omdat ze niet meer alert reageren op naderende dieren of mensen. Ze blijven bijvoorbeeld zitten in plaats van op te fladderen, ze kunnen niet meer vliegen of fladderen alleen nog maar een beetje laag boven de grond, ze drin ken niet en happen naar adem. Vaak zijn de veren opgezet waar door ze er 'bol' uitzien. Het kopje gaat hangen en uiteindelijk valt de vogel gewoon om. „Als mensen zo'n dier vinden en het ons melden, kunnen wij het in overleg laten op halen", aldus patholoog Jooske Ijzer. „Maar dat moet dan wel uiter lijk 24 uur na het moment van over lijden. Vind je een vogel op een plek waar 24 uur eerder nog niets lag, en ziet de vogel er nog 'fris' uit - geen maden of doffe ogen - dan kunnen wij hem nog onderzoeken. Vul dan het formulier 'meld een dood dier' in op dwhc.nl of via de site van So- von.nl. Wij nemen dan contact op. Doe in de tussentijd de vogel in een zak in een emmer met koud water, zodat hij koel blijft tot de koerier er is. In zenders krijgen bericht van de uit slag." Dat heeft het Adrz gisteren bekend gemaakt. Het Adrz nam de dialyse afdeling anderhalfjaar geleden over van zorginstelling Zeelandcare. Het ziekenhuis heeft daardoor drie loca ties waar patiënten kunnen worden gedialyseerd: Goes, Vlissingen en Kamperland. Het afgelopen jaar heeft het ziekenhuis onderzoek ge daan naar de toekomst van dialyse in Zeeland. Daaruit bleek volgens Adrz dat patiënten op dit moment (nog) niet thuis of's nachts gedialyseerd willen worden. Ook stelt het zieken huis vast dat het moeilijk is om aan gespecialiseerde verpleegkundigen te komen, terwijl het aantal dialyse patiënten toeneemt. Vakantie Besloten is om Vlissingen te sluiten en de vakantiedialyse op de Banjaard in Kamperland open te houden. Die afdeling is alleen tijdens vakanties open en is druk bezet. In Vlissingen ligt dat anders, legt Adrz-woord- voerder Ilona Wielemaker uit. „In Vlissingen zijn momenteel twaalf mensen in behandeling. Telkens zijn twee verpleegkundigen aanwezig. Die doen de dialyses, maar ook aller- De verpleegkundigen kunnen dan de schaarse tijd besteden aan patiënten lei werk eromheen, zoals het schoonmaken van de apparatuur. Door de afdeling in Goes onder te brengen, kunnen we ervoor zorgen dat de verpleegkundigen de schaarse tijd kunnen besteden aan patiënten. Daar doen andere mensen de bijko mende werkzaamheden. Op die manier kunnen we efficiënter wer ken." Ook kost het veel geld om op beide locaties de modernste appara tuur te hebben staan, stelt het Adrz. Het sluiten van de afdeling in Vlis singen is voorgelegd aan de Cliën tenraad en de patiëntenvereniging. Die hebben gekeken hoe het besluit uitpakt voor patiënten. Beide orga nen hebben de directie positief ge adviseerd, aldus Wielemaker. De komende jaren gaat het Adrz flink investeren in de dialyse-afdeling in Goes. Ook worden extra dialyse verpleegkundigen opgeleid. De afdeling in Vlissingen sluit op 1 november. De patiënten en de me dewerkers zijn op de hoogte ge bracht. Adrz probeert waar het kan rekening te houden met de huidige behandelschema's van patiënten. Als dit niet lukt, krijgen patiënten, Op die manier kunnen we efficiënter werken zodra er plaats vrij is, de keuze om van schema te wisselen, aldus het Adrz. De medewerkers gaan in Goes aan de slag. Zodra de afdeling is ge sloten, huurt het Adrz geen ruim ten meer in de voormalige zee vaartschool in Vlissingen. dinsdag 4 september 2018 leven niet meer zeker Een zieke merel fladdert niet meer op als iemand hem nadert en oogt suf. fotosovos -Roy Slaterus, Sovon «4 Een jonge, gezonde merel FOTOSOVOS Ziekenhuis Adrz sluit per 1 no vember de dialyseafdeling in Vlissingen en concentreert die in Goes. De reden is dat steeds meer mensen gedialyseerd moeten worden en dat het lastig is om gespecialiseerde ver pleegkundigen te vinden. Het openhouden van twee locaties kost daardoor extra veel geld. Jeff rey Kutterink Vlissingen - Ilona Wielemaker, Adrz - Ilona Wielemaker, Adrz

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 35