Staking niet het laatste middel Zoektocht naar beste idee Zeeland/Fryslan Spoorwegovergang Sloeweg tijdelijk dicht Vaatwasser 2 Nu ook in Zeeland: het usutu-virus. Al driejaar maakt het door muggen overgedragen virus slachtoffers onder merels. MERELSTERFTE VIRUS Commentaar De estafettestaking in het basisonderwijs eindigt vol gende week in Zeeland. De Algemene Onderwijsbond verwacht dat de Zeeuwse leerkrachten massaal zullen meedoen. Is dat nodig? Hebben zij hun punt nog niet gemaakt? Het basisonderwijs staat nu al een jaar in het teken van actie voor meer salaris, meer mankracht en minder werkdruk. De re gering heeft een deel van de wensen ingewilligd, maar de lera ren vinden dat hun beloning verder omhoog moet naar het ni veau van het middelbaar onderwijs. En zij vinden dat Den Haag nog veel te weinig doet aan het lerarentekort. Daarom is het begrijpelijk dat de estafettestaking doorgaat. Binnenkort is het Prinsjesdag. Dan begint de parlementaire discussie over het geld voor 2019. Dit is het moment om nog even druk te zetten. De problemen in het basisonderwijs zijn groot genoeg om er voortdurend aandacht voor te vragen. Maar de bonden moeten oppassen dat zij de plaat niet grijs draaien. Op een gegeven moment zijn stakingen uitgewerkt. Dan wekken ze alleen irrita tie op. De overheid kan geen blik leraren opentrekken. Meer geld is waarschijnlijk niet genoeg om ineens duizenden extra leerkrachten te krijgen. De hoge werkdruk zal het onderwijspersoneel vooral zelf moeten weerstaan. Door zich niet gek te laten maken. Mis schien voldoet het onderwijs dan een tijdje niet helemaal aan de normen. Dat moet dan maar. Het signaal dat de leraren zo kunnen afgeven is krachtiger dan een staking. Onderwijsbonden moeten na een jaar staken oppassen dat zij de plaat niet grijs draaien Ze willen ook scholen betrekken bij de verkiezingen voor Provinciale Staten en het Waterschap in maart 2019. Gezamenlijk gaan de provin cies proberen om 16- en t7-jarigen intensiever te betrekken bij het openbaar bestuur. Dat gebeurt on der het motto: #doemeecratie. Tij dens een roadshow wordt j ongeren geleerd hoe de democratie in Ne derland werkt en hoe zij daar in vloed op kunnen uitoefenen. Dat is een van de afspraken die Zeeuwse en Friese bestuurders gis teren hebben gemaakt in Woud- ALMANAK Voor de verkoop van hun huis kwam de makelaar rondkijken bij dat Oostkapelse echtpaar. Alles wat het huis te bieden had, noteerde hij voor een wer vende beschrijving. In de keu ken vroeg de onroerendgoedex- pert waar de vaatwasser staat. „Nou, daar", wees de vrouw des send. Ook directeur-generaal be stuur, ruimte en wonen Chris Knij pers van het ministerie van Bin nenlandse Zaken nam deel aan de besprekingen. Zeeland en Fryslan gaan ook samen op zoek naar oplossingen voor wo nen en onderwijs op het platteland Zeeland en Friesland willen ook scholen betrekken bij verkiezingen en de problematiek van klimaat en energie. Er is afgesproken dat de be stuurders in december weer sa menkomen met concretere voor stellen over de geselecteerde onder werpen. huizes. Als het huis op Funda staat, belt hun dochter. „Mam, jullie hebben toch geen vaat wasser? Dat staat wel in de ad vertentie!" „Nee, nooit gehad", beaamde haar moeder. „Toen de make laar vroeg waar die stond, wees ik naar je vader." Kerkdiensten in het Engels Auto in de sloot na aanrijding MIDDELBURG Symposium over vluchtelingen m maar gelijk met het goede nieuws te beginnen: de merel zal niet uitsterven, vermoedt patholoog Jooske Ijzer. Althans niet door het usutu-virus, al heeft dat in Duits land op sommige plekken al bijna alle merels uitgeroeid. „We heb ben dit virus eerder al in landen als Oostenrijk gezien. In Oosten rijk was er de eerste paar jaar een flinke dip in de merelpopulatie, daarna krabbelden de merels weer op. Dit virus zal de merels niet uit roeien, maar de gevolgen zijn op dit moment wel duidelijk zicht baar." Jooske Ijzer is patholoog bij de faculteit Diergeneeskunde van de Universiteit Utrecht. Ze ont leedt dode merels op zoek naar de doodsoorzaak: vaak het usutu-vi rus. De vogels zijn gevonden door particulieren in heel Nederland en worden naar Utrecht gebracht in het kader van een onderzoek van het Dutch Wildlife Health Center (DWHC). Het usutu-virus is ge noemd naar een rivier in Swazi land en waarschijnlijk vanuit Afrika met trekvogels naar Europa gelift. De eerste gevallen - in Tos- cane - dateren uit 1996. Ook zoog dieren - in zeldzame gevallen mensen - kunnen met usutu geïn fecteerd raken. In Italië werd in 2009 usutu-koorts vastgesteld bij een patiënt. Hoofdpijn, huiduit slag en zelfs hersenvliesontsteking kunnen het gevolg zijn van een in fectie. ProRail vernieuwt van zaterdag 22 tot en met maandag 24 september het spoor tussen Vlissingen en Oost-Souburg. Daarvoor is het no dig om de spoorwegovergang aan de Sloeweg alleen op de zondag maximaal zes keer af te sluiten voor het verkeer. Dat kan elke keer tien minuten duren. De werkzaamheden bestaan on der meer uit het vervangen van spoorstaven. De klus begint zater dag om or.20 uur en duurt tot maandag 05.00 uur. Alleen op de zondag moet de spoorwegovergang dicht. Dat ge beurt tussen één minuut na mid dernacht tot 10.00 uurProRail gaat ervan uit dat de sluiting maximaal zes keer nodig is, elke keer voor tien minuten. Verkeer kan bij de verkeerslich ten geduldig wachten tot de weg weer open is of omrijden via de omleidingsroute. Die loopt via de Veerhavenweg en de Keersluisbrug. Verkeer op de Nieuwe Vlissing- seweg wordt omgeleid via de Keer sluisbrug. Tijdens de werkzaamheden is een deel van de Energieweg afge sloten. Dat is nodig voor de aan- en afvoer van materiaal. ProRail sluit niet uit dat er enige geluidsoverlast is voor omwonenden. dinsdag 4 september 2018 Zeeland en Friesland gaan geza menlijk een wedstrijd organise ren waarin jongeren het 'beste idee voor Zeeland/Fryslan' kun nen aandragen. Ernst Jan Rozendaal Woudsend Tip? redactie@pzc.nl MIDDELBURG Voor Engelssprekenden in de omgeving van Mid delburg vinden vanaf zondag 9 september weer Engelstalige kerk diensten plaats in de Gasthuiskerk in Middel burg.Elke tweede zondag van de maand gaat Jaco- bine Scholte- de Jong voor in de Time4God- dienst (19.30 uur). De Gasthuiskerk staat in de Lange Delft. Zondag 9 september is de eerste dienst. Belangstellenden zijn welkom tijdens de dienst en erna. Informatie is te krijgen via time4godmiddel- burg@gmail.com of 06- 51826469. SAS VAN GENT Door een botsing tussen twee auto's op de Drie kwart weg in Sas van Gent is gisterochtend een auto in de sloot be land. Dat gebeurde rond 08.15 uur ter hoogte van de Zandstraat. Naast de ambulance rukte ook de brandweer uit omdat er behalve de bestuurster ook twee kinderen in de auto zaten. Bij aankomst van de hulpdiensten bleek dat iedereen zelf uit de voertuigen was ge komen. De betrokkenen zijn nagekeken door am bulancepersoneel, maar niemand hoefde naar het ziekenhuis. De auto's zijn weggesleept. Het Roosevelt Institute for American Studies houdt donderdag 27 en vrijdag 28 september in Middelburg een sympo sium over vluchtelingen. Onder de titel 'Seeking Refuge: Historical and Contemporary Perspec- tives on Refugees and Asylum' laten negen sprekers hun licht schij nen over het vluchtelin genprobleem. Sprekers zijn de voormalige direc teur Udo Janz van de vluchtelingenorganisa tie UNHCR en professor Peter Rose van het Smith College in Massa- chusetts. lnfo:www.roosevelt.nl Merel is Ondine van der Vleuten Vlissingen O Een zieke merel wordt ontleed bij het Dutch Wildlife Health Center om de verspreiding van het usutu-virus vast te stellen. FOTO DUTCH WILDLIFE HEALTH CENTER (DHWC) Ab van der Sluis Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 34