28 M ANGELA KIJKT TV In RTL's nieuwste programma Beter Laat Dan Nooit reist Olcay Gulsen met Willibrord Frequin (76), Gerard Cox (78), Peter Faber (74) en Barrie Stevens (74) door Azië. Waar ze elkaar ontroerden en irriteerden. Arme Roelof de Vries. Dan ben je dik verdiend de winnaar van het twaalfde seizoen van De slimste mens en steek je Maarten van Rossem naar de kroon als Farao van de Feitenkennis, maar nog valt het halve land over je heen omdat je strategisch een halve minuut laat wegtikken in de finale. Dat vinden 'we' niet eerlijk. De #ophef heeft zelfs zijn weg gevonden naar de brievenrubriek van deze krant. Ik snap dat het laf overkomt, maar geloof mij, als oud-winnaar: je kop er zó bij houden in de grote finale is het meest lastige dat er is en het tekent de écht slimme mensen. Je moet je brein als kandidaat namelijk in drieën splitsen. Allereerst het afVuren van goede antwoorden op de meest rare vragen. Daarbij de seconden in de gaten houden. En dan ook nog eens haarscherp voor ogen heb ben of je tegenstander al aan de beurt is ge weest. En ja, ook dat laatste valt niet mee. Als je namelijk eenmaal achter dat schermpje zit en de teller ziet aflopen, wordt de druk zo hoog, dat je zelfs de naam van je kinderen vergeet. Laat staan dat je 'even' vijf goede antwoorden weet te geven op iets als 'wat weet u van.het sneeuw klokje'? En dan moet je dus tegelijk in staat zijn om vanaf een afstandje naar jezelf te kij ken en de grote lijnen van het spel in de ga ten houden. En dan snel de afweging maken: neem ik het risico of niet? Want zodra je het antwoord op de volgende vraag niet weet, heb je wél net je hoofd gewillig op het hak blok gelegd voor je tegenstander. Verhalen over Mojo Guus in Australië en pleintje in Flanoi, Vietnam. Om zes uur 's morgens staan vier Nederlandse heren op leeftijd op straat. Ze kijken hun ogen uit. De zon is er al even. Wel tweehonderd vrouwen lo pen door elkaar, ze dansen, klappen en lachen. Voor ze het weten, zijn de vier meegesleurd in een vrolijke op tocht. „Normaal gesproken hou ik hier dus helemaal niet van, hè", blikt Willibrord Frequin terug. Dat Wil- librord daaraan meedeed, ongeloof lijk", merkt Peter Faber op. „Dat viel me erg mee." Frequin: „Ze legden hun handen op mijn wangen, keken me in de ogen en zeiden: be happy, be happy. Zoveel positiviteit, ik ben een ander mens geworden." Gerard Cox: „Nou dat was wel nodig, je was on uitstaanbaar." We zitten aan tafel in de hoek van restaurant het Bonte Paard, het vaste stekje van Willibrord Frequin in La ren. Op tafel staan verschillende ge rechten en drankjes. Van een boe renomelet tot zalm. Van cappuccino tot witte (Cox) en rode (Frequin) wijn. Verschillend eten, verschil lende types, maar dezelfde reis. RTL bracht ze bij elkaar om 21 dagen op pad te gaan naar Japan, Sri Lanka, Vietnam en Thailand. Waarom ze ja zeiden tegen dit avontuur? „Onder weg zijn is het leukst", stelt Faber. „Ik ben net met mijn zoon en klein zoon wezen zeilen in Turkije. Het le ven is een reis, je bent onderweg tot aan je laatste zucht." Cox: „Ik heb veel gereisd. Soms met een vrouw, een andere keer zon der. In je eentje doe je dit niet en we konden naar landen waar ik nog nooit geweest was." Frequin: „'Wat vind jij', zei ik te gen Geesje (Gesina, zijn vriendin), 'Doen, zei ze, dan ben ik tenminste Bij iedereen kwam de emotie. Bij mij in Vietnam, bij het ontsteken van een wenslampion. REISSHOW BONT GEZELSCHAP slimste mens, niet De intelligentste mens, niet De meest belezen mens. En dat slim staat, aldus Van Dale, voor 'schrander, vin dingrijk, scherpzinnig, met name in het be denken van oplossingen.' Ofwel: behendig, tactisch en, vooruit, sluw spelen. Je kop erbij houden, in al zijn facetten. Ik zeg het eerlijk: als ik in mijn grote finale strategisch had moeten omgaan met de se conden en er hier een daar een paar had moeten laten wegtikken, had ik dik verloren. Ik was zo zenuwachtig op dat moment dat ik alleen nog maar antwoorden kon spuien en de rest vergat. Gelukkig had ik het geluk dat ik een riante voorsprong had opgebouwd. Al noem ik dat zelf graag 'slim'. Quote van de dag Ik droomde dat ik me verslapen had en op de wekkerradio onze show hoorde, zonder mij Slim dinsdag 4 september 2018 BOEK Schrijvers als Ronald Giphart, Nico Dijkshoorn (foto) en Her man Brussel mans zijn bezig met een boek over concertor ganisator Mojo. Aanleiding is het 50-jarig be staan van Mojo, dat zo'n 200 concerten per jaar organiseert. MUZIEK Guus Meeuwis treedt op Ko ningsdag op in Australië. Op uitnodiging van een groep Ne derlanders staat de Brabantse zanger op 27 april in The Big Top Sydney. Meeuwis noemt die concertzaal 'het Paradiso van Sydney'. ■u a> Nooit te oud om te reizen Dennis Jansen 44 —Peter Faber Het zit allemaal al in de titel. Het is De Marieke Elsinga was gisteren toch op tijd voor haar eerste ochtend met Mattie Valk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 28