HARTSZIEL 4 podcasts die je bijpraten over dementie 27 In een nieuwe studie hebben on derzoekers aangetoond dat vol wassenen met alzheimer, de meest voorkomende oorzaak van dementie, meer ziektesymptomen vertonen na de zomer en de herfst. Patiënten functioneren cognitief slechter in de donkere winter en lente. Hoe dat precies in zijn werk gaat, weten de onderzoekers van het Sunnybrook Health Sciences Centre en de Universiteit van Toronto niet precies, maar het kan geen kwaad de medicatie erop aan te passen. Overigens geldt hetzelfde voor mensen zonder alzheimer, voegen de onderzoekers eraan toe. Die zijn cog nitief ook sterker in de zonnige maanden van het jaar. Voor wie meer wil weten over de hersenziekte dementie (de doods oorzaak nummer in Nederland) zijn dit vier leerzame podcasts, een soort radioprogramma op internet: 1.Bob De zesdelige podcast is een intrige rende zoektocht naar de (on)waar- heden in het verhaal over de fragiele 84-jarige, dementerende Elisa. Sinds kort kan ze alleen nog maar praten over haar oude jeugdliefde Bob en het kind dat zij gedwongen heeft In 2040 telt Nederland het alarmerende aantal van een half miljoen mensen met dementie moeten afstaan aan een klooster. Haar drie dochters hadden tot dan toe nog nooit over deze man gehoord. Heeft hij echt bestaan? Is Bob een levensgroot geheim dat ze haar hele leven met zich meedraagt of is hij de fantasie van een dementerende vrouw? De makers Mirke Kist, Nele Eeckhout en Siona Houthuys van VPRO Dorst en audiocollectief Schik gaan op zoek naar de waarheid. Luister Bob via Stitcher of iTunes 2. Alzheimer Podcast Project Dementie is een diagnose die nie mand blij maakt, maar die ook niet hoeft te betekenen dat het leven voorbij is en zinloos is geworden. In het Alzheimer Podcast Project laat radiomaker Gerry van Bakel mensen aan het woord die geloven of ervaren hebben dat een leven met dementie ook mooi kan zijn. Zo vertelt een muziekdocent hoe zij met de Ronnie Gardiner Methode alle zintuigen gebruikt door bijvoorbeeld te drum men of klapspelletjes te doen, en zo het brein op de juiste manier te prik kelen. Mensen met dementie krijgen hierdoor zin om muziek te maken en gaan weer praten. Verder komen onder meer een logopedist, iemand met dementie en een mantelzorg consulent aan het woord. 3. De Mens Zien Steeds meer mensen krijgen demen tie, maar toch is de ziekte een taboe. Hoe gaat de samenleving ermee om? De luisterdocumentaire De Mens Zien zoekt naar antwoorden. Een jaar lang onderzocht maker Heiba Targhi Bak- kali naar hoe het is om te leven met dementie. Zij volgde mensen die spraakdagboeken bijhouden. De Mens Zien is geïnspireerd op de ver halen van 'de Dagboekers' zoals de deelnemers zichzelf noemen. Targhi Bakkali stelde de podcast samen met Romanee Rodriguez en Yelena Schmitz van het journalistieke plat form De Correspondent. 4. Richtingenstrijd rond dementie In 2040 telt Nederland het alarme rende aantal van een half miljoen mensen met dementie volgens het Deltaplan Dementie dat in april 2013 begon. De overheid, de wetenschap en het bedrijfsleven werken samen om meer onderzoek te kunnen doen en een landelijk register van alle de mentiepatiënten aan te leggen. Een mooi streven, maar er is ook kritiek, stelt deze journalistieke podcast van de redactie van Argos van de VPRO. Is er bijvoorbeeld wel echt sprake van zo'n explosieve toename van patiën ten? En is zo'n samenwerking tussen de wetenschap en de industrie een goed idee? En hoe ver reikt nu al de macht van de industrie? Verwarming goed voor je bloeddruk DIEETGEVOELIG Voeding brengt vrouw in balans Langer leven met bruine boterham Podcasts Volgens schattingen krijgt 1 op de 3 vrouwen dementie. Bij mannen is dit 1 op de 7. Hart Ziel selecteert vier intrigerende podcasts over deze ziekte. dinsdag 4 september 2018 GO Carin Röst Info gerryverhalenbedrijf.nl Info soundcloud.com Info vpro.nl/argos ONDERZOEK Bewoners van koude huizen lopen meer risico op een on gezond hoge bloeddruk. Dat zeggen onderzoekers aan het Engelse University College London na onderzoek. Zij checkten de bloeddruk en woonkamertemperatuur van 4600 proefpersonen, en ont dekten een verband tussen dalende temperatuur en stij gende bloeddruk. Hoe hoger de thermostaat staat, hoe lager de bloeddruk. Volgens de onderzoekers zijn vooral mensen die weinig sporten snel slachtoffer van laag af gestelde verwarmingen. Vrouwen raken eerder ongelukkig dan mannen wanneer zij te weinig goede voedingsstoffen binnenkrijgen. Het be wijs hiervoor groeit, stel len onderzoekers aan de Binghamton Universiteit. Volgens hoofdonderzoe ker Lina Begdache heb ben 'vrouwen een breder uitgebalanceerd dieet nodig om goed in hun vel te steken'. Die behoefte en gevoeligheid helpen verklaren waarom vrou wen meer risico lopen op depressie en andere psy chische klachten. KOOLHYDRATEN Een dieet zonder koolhydra ten kan helpen met afvallen, maar volgens professor Ma- ciej Banach van de Universi teit van Lodz sterf je er ook eerder door. Na een groot schalig onderzoek in Polen concludeert hij dat mensen die weinig koolhydraten eten gemiddeld 50 procent meer kans hebben op een dodelijke hartziekte of aderaandoening, en 30 procent meer kans op kanker. Vooral diëten met min der vezels en fruit en meer vlees zijn volgens Banach ge vaarlijk. - Berichten: Samuel Bom FOTO ANP klt'nkl^dr.vt^ foun iyyi Oaa, u rof frün ffotff: IffX^OG-'XCfcLQ [Dijn kindr-u, ttfflt. loon fa -J 1 ry\r\ Jon r»-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 27