HART ZIEL Verkracht m V Vraag het onze specialisten 24 René Diekstra toch een gekeerde vaker PTSS Veel oorlogsveteranen merken eenmaal thuis dat hun angsten op straat worden gevoed, ontdekte schrijver en angstonderzoeker Roanne van Voorst. Mannen willen altijd seks. Deze denkfout zorgt ervoor dat mannelijke misbruikslachtoffers zwijgen. Ooit kocht ik op een antiekmarkt in Frankrijk een oude prent waarop een ge blinddoekte man staat afgebeeld, aan een touw voortgetrokken door een varken, eeu wenoud symbool voor het driftleven. 'C'est nous', ('dat zijn wij') zei de verkoper met een knipoog. Op weg naar mijn hotel af en toe een blik werpend op de prent op de passagiersstoel, vroeg ik me af of de afgebeelde figuur ook een vrouw had kunnen zijn. Zouden de vrouwen die de #MeToo-beweging zijn begonnen, ermee instemmen? Of is het voor hen simpel: mannen zijn daders van seksueel misbruik, vrouwen slachtoffers? Zelfs nu een van de initiatiefneem sters, Asia Argento, een misbruikdader blijkt? Zo simpel is het in ieder geval niet. Jaren geleden, #MeToo bestond nog niet, schreef ik een artikel onder de titel 'Ver krachte mannen'. Aanleiding was een manne lijke patiënt die getraumatiseerd was door het seksuele geweld dat zijn vrouw regelmatig op hem had losgelaten. Op basis van een literatuuroverzicht trok ik conclusies die nog altijd recht overeind staan. Mannen die Verkrachting of _u l seksueel misbruik Zien Dang van mannen door of bedreigd vrouwenblijkt wnplpn klinnpn geen zeldzaamheid, voeien, Kunnen zijhetdathetom- voorkomt. Ook de erectie krijgen psychische gevol gen van misbruik voor mannen verschillen weinig of niets van die voor vrouwen. Maar hebben vrouwen het al moeilijk om daarover te praten en bij anderen erkenning te krijgen, voor mannen is dat nog veel lastiger. Ze zijn terecht bang dat ze niet worden ge loofd, en bovendien belachelijk worden ge maakt. 'Heb jij even geluk gehad met zo'n vrouw.' Op de achtergrond van die reactie speelt een giftig idee dat zich niet laat uitroeien. Dat idee is kort gezegd (nogal wat mannen en vrouwen beschouwen het zelfs als het ultieme bewijs van mannelijkheid): mannen willen al tijd wel. Dus ook als ze zich angstig of bedreigd voelen. Dat idee is onder meer gebaseerd op het gegeven dat angstige mannen toch een erectie kunnen krijgen. Dat wil niet zeggen dat ze sek sueel opgewonden zijn. Het kan ook een me chanische of stressreactie zijn. Op dezelfde manier waarop vrouwen als ze verkracht worden soms een orgasme krijgen. Verwarrend en schaamtevol, maar geen bewijs van instemming. Niet bij vrouwen. Evenmin bij man- 4,^ nen. Niet eerder ervoer ik zo'n intens, rade loos moment van angst als aan de witte keukentafel van een keurige doorzonwoning. We aten kadetjes met hagelslag. De twee blonde peuters jengelden om jam. Ze kregen jam. Ze jengelden om kaas. Ze kregen kaas. Ze jengelden om pindakaas. Hoogste tijd voor een middagslaapje, zuchtte hun vader. Toen hij zijn zoontje met één arm optilde, ging dat met zoveel gemak dat het leek of het een pop was, die zijn hoofdje op zijn vaders brede schouder liet leunen. „Moe", zei het jongetje, en de vader antwoordde, meer tegen mij dan tegen zijn kinde ren: „Voor jullie deed ik dit. Jullie zal ik tegen alles beschermen." Het 'dit', wist ik, stond voor illegaal op Marktplaats een pistool kopen, en dat 's nachts onder zijn hoofdkussen bewaren tot hij het nodig zou heb ben. En het 'alles' waartegen de jonge man zijn kinderen meende te moe ten beschermen, waren vluchtelin gen. Ik was bij hem op bezoek gegaan omwille van onderzoek voor mijn ro man Lief Van Je, die deels is gebaseerd op verhalen van jonge veteranen met angstklachten. Mannen en vrouwen die dienden in Mali, Irak, Afghani stan. Vaak waren ze overgekomen als uitermate stressbestendig. Weer thuis in hun gezapige woonplaats ging het onverwacht mis. Alsof alle spanning die ze maanden hadden opgebouwd, verstopt had gezeten in hun lichaam tot het er hier ineens uitkwam - een beetje zoals sommige workaholics ziek worden als ze ein delijk op vakantie gaan. De veteranen die ik sprak, vielen Ik geloofde dat onwetendheid angstig maakt. Maar veel weten over de ander, kan je ook bang maken ROANNE VAN VOORST uit naar hun kinderen, maakten om niks ruzie, beledigden hun baas zo grof dat ze hun baan kwijtraakten. Ze kregen last van harde geluiden op straat, werden angstig in grote groe pen. Een familieverjaardag werd een uitdaging, oudjaarsavond een nacht merrie. Ze sliepen overdag, om men sen en geluiden te mijden, 's Nachts dwaalden ze rond, klaarwakker en opgefokt, ze dempten de spanning met verdovende middelen. Tragische verhalen, al waren ze niet nieuw voor me - ik doe als antro poloog al ruim tien jaar onderzoek naar angstgevoelens, dus ik wist al iets over Post Traumatische Stress Stoornis (PTSS). Wat ik niet wist: bijna alle veteranen die ik sprak, ver telden dat ze niet zomaar voor men sen bang werden, maar alleen voor de vluchtelingen in ons land. Beschoten Hun angst kwam niet voort uit voor oordelen. Hun angst kwam voort uit waargebeurde ervaringen: 'Hij keek me recht aan, terwijl hij eerst vrien delijk had gezwaaid toen ons team langsreed. Ineens schoot hij. Ik heb mijn maatje niet kunnen redden.' Of: 'Ze luisden ons erin. Tijdens thee- overleg zeiden de dorpsoudsten dat er geen strijders verstopt zaten. Vlak daarna vielen ze aan.' Ongetwijfeld hadden de dorpelin gen over wie de veteranen zo afkeu rend spraken minstens even veel traumatische herinneringen. Aan buitenlandse militairen die onge- Wat als mijn man een oogje heeft op die leuke juf? Ons panel beantwoordt al uw vragen over lijf en leden, hart en ziel. U beslist zelf of uw vraag in de krant komt of niet. dinsdag 4 september 2018 GO Reageren? rene.diekstra @persgroep.nl Doodsbang in eigen portiek Antropoloog Roanne van Voorst (1983) schrijft zowel non-fic tie als fictie. Sinds 2008 onderzoekt ze risicogedrag. Ze sprak honderden angstex perts en studeerde in 2014 cum laude af op het thema 'gevaarlijk leven'. In 2010 debu teerde ze met het boek Jullie zijn anders als ons. Jong en Allochtoon in Nederland. Dit jaar ver scheen haar zesde boek, de roman Lief van je. Ik vermoed dat mijn man een oogje heeft op de juf van onze zoon. Laat ik hem een beetje dromen of moet ik me zorgen maken? Dat je schrijft 'laat ik hem een beetje dromen' betekent dat je ook wel weet dat onze verbeel ding soms aan de haal gaat met iemand die we leuk vinden. En dat dit niet per se kwaad kan. Een droom is een vrij plaats om te fantaseren over mogelijke andere levens die we niet leven en die we meestal ook helemaal niet 'in het echt' zouden willen leven. De En gelse filosoof Alain de Botton noemt fantaseren over een ander emotional chocolate. Als je er niet te veel van neemt, is er niets aan de hand. Een droom is geen daad, hoewel die dat wel kan worden. Dromen zijn niet ongevaarlijk. Als je je zorgen maakt is het goed dit tegen je man te zeg gen. Niet om hem zijn droom- vrijheid te ontnemen, maar om hem zachtjes wakker te schud den, zodat hij weet waar hij is. —Jan Drost Liefdesexpert Jan Drost Huisarts Rutger Verhoeff Arbeids- psycholoog Ellen Huijsmans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 24