23 Over gezond leven, psychologie, familie en relaties Comapatiënt Laila Saveur (24) danst weer na een zwaar ongeluk waarbij ze haar nek breekt, in coma raakt en wordt opgegeven. In de voorstelling 'Dromen vangen' beeldt ze die nachtmerrie uit met haar oude balletgroep. Geef nooit op. Kijk altijd opnieuw wat je moge lijkheden zijn, houdt Estelle Schatorié (47) haar revalidatiepatiënt twee jaar lang voor. Zij is oefenthera peut Mensendieck en dansdocent in Venlo. En Laila Saveur, masterstu- dent Latijn en Grieks in Nijmegen, volgt haar advies op. „Ik ben in november 2015 op het zebrapad voor mijn studentenhuis aangereden. Na drie weken coma kregen mijn ouders te horen dat ze beter afscheid konden nemen. Op 21 december ben ik ontwaakt. Als een vroeg kerstcadeau. Ik kon niets. Door de kneuzingen in mijn hersenen was ik links verlamd. Ik droeg zo'n haloframe om mijn hoofd, kon niet lopen. Ik kreeg fysiothera pie, maar eigenlijk wist ik nog steeds niet precies wat er aan de hand was. Door het ongeluk heb ik hersenletsel opgelopen. Ik was mezelf kwijt. In april dook Estelle op, ze is een DETHERAPEUT collega van mijn danslerares. Ik ballet al sinds mijn vierde. Dankzij beiden ben ik heel ver gekomen met revali deren. Ik wist bijvoorbeeld niet meer hoe ik moest springen, en dat doe je veel bij ballet. Door hen heb ik mijn zelfvertrouwen teruggekregen. Ze motiveerden me enorm. Estelle hing me in een stellage zodat ik mijn be nen beter kon optillen. Ik kreeg zin om te oefenen, het was ergens voor." „Mijn zus heeft me gefilmd in de periode dat ik in coma lag en erna. In de voorstelling begint mijn nacht merrie met dat ik niet meer kan mee doen met mijn oude dansgroep. Het publiek krijgt de film van mijn zus te zien. We hebben de voorstelling al twee keer gespeeld. Mensen kunnen amper geloven dat ik die vrouw in coma ben. Uiteindelijk dans ik op het podium met mijn oude groep: Estelle heeft mijn revalidatie-oefeningen in de voorstelling verwerkt." „Daar waar de artsen in december 2015 en de revalidatiebegeleiding in Voor het eind van 2018 wil ik een pirouette maken 2016 redelijk snel oordeelden dat er weinig meer mogelijk was, heb ik me kunnen vasthouden aan Estelle. Zij heeft mij gemotiveerd om door te gaan. Ik heb ook veel houvast gevon den bij mijn eigen danslerares, de dansgroepleden, mijn familie en vriendinnen. Ik weet nu wat ik wel kan. Ik draai weer, ik spring. En voor het einde van het jaar wil ik een pi rouette kunnen maken. Wat ik het moeilijkst vind, is te accepteren wat er van me is gewor den. Ik ben jaloers op mijn oude zelf, van vóór het ongeluk. Al geef ik mijn leven nu een 8. Voorheen was het een 9. Estelle heeft me geholpen om dat zelfvertrouwen op te bouwen, om mezelf na het ongeluk te accepteren." „Er zijn pluspunten. Als ik nu college volg, concentreer ik me enorm. Ik chat of app niet meer tegelijkertijd. Dat gaat niet meer. Ik maak nog steeds vorderingen. Ik kan nu trap lopen zonder leuning." dinsdag 4 september 2018 Geef je droom nooit op Cathérine van der Linden Wat is je overkomen? Estelle Schatorié: „Ik vraag mijn revali- datiepatiënten altijd: Stel dat je morgen op staat en er gebeurt een wonder, wat zou dat dan zijn? Op dat wonder richten we ons vervolgens. Mensen durven niet meer te dromen, ze geven het vaak op. Ik zeg: blijf zoeken naar de moge lijkheden. Soms betrek ik de oude setting van een pa tiënt bij het revalidatie- proces. Bij de één kan dat een paard zijn, bij Laila was dat haar dansklas. Zo zorgen we dat ze in de verbinding blijft, dat motiveert in het herstel. Revalideren be staat niet al leen uit li chamelijk ongemak, maar voor een groot deel uit de ver werking van je emo ties. Kun je accepteren wat je niet kunt? Durf je het aan te gaan? In de groep te staan?" Hoe hebben jullie die nachtmerrie in een dansvoorstelling verwerkt? Wat heeft zij met je gedaan waarin andere medici niet slaagden? Laila Saveur (I) met Estelle Schatorié, die haar patiënten altijd vraagt een wonder te beschrijven. FOTO KOEN VERHEIJDEN —Laila Saveur En je nieuwe zelf, brengt die ook nieuwe inzichten? Dansvoorstelling Dromen vangen, 14 september in theater De Maas poort, Venlo.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 23