Van Riessen eerste vrouw bij BEAT 20 ZE Belg Vandoorne zoveelste slachtoffer van stuurloos schip dat McLaren heet Na Fernando Alonso gaat ook Stoffel Vandoorne weg bij probleem team McLaren. De kampioenenstal van weleer begint met Carlos Sainzen tiener Lando Norris helemaal opnieuw. Emerson Fittipaldi, James Hunt, Niki Lauda, Alain Prost, Ayrton Senna, Mika Hakkinen, Lewis Ha- milton. Allemaal werden ze we reldkampioen namens McLaren. Een vermaarde Formule ï-stal, die al sinds 1966 welgeteld 835 races van de partij is in de koningsklasse. Acht constructeurstitels, twaalf coureurskampioenschappen, 155 keer op poleposition en 182 zeges. Maar das war einmal. Anno 2018 is McLaren getransfor meerd in een stuurloos schip. Waar eerder Fernando Alonso (37) al be kendmaakte straks na vier frustre rende seizoenen te vertrekken, werd gisteren ook het afscheid van Stoffel Vandoorne aangekondigd. De 26-jarige Belg won alles in zijn route naar de Formule 1, zelfs het hoog aangeschreven GP2-kampi- oenschap. Maar bij McLaren kon hij al dat talent tijdens de 34 races waarin hij in actie kwam nauwe lijks etaleren. Politiek spelletje In één op de vier wedstrijden die Vandoorne reed, hield zijn auto er vroegtijdig mee op. En als hij dan de finish haalde, zoals zondag in Monza (twaalfde), dan wist de Vla ming op voorhand al dat er met het mankerende strijdwapen onder zijn kont weinig eer te behalen viel. „Wat ik me eigenlijk alleen nog van hem herinner is dat hij in 2016 de buteerde met die invalbeurt in Bah rein, toen Alonso niet mocht racen. Toen ging Stoffel zo hard (tiende) dat iedereen zoiets had van: what the fuck is Tijdens die invalbeurt in Bahrein ging Stoffel zo hard dat iedereen dacht: what the fuck? dit? Maar eenmaal mét Alonso in één team werd het een politiek spelletje binnen dat team", weet oud-coureur Giedo van der Garde, die goed contact heeft met de Belg. „Stoffel kreeg alleen maar dramati sche spullen, werd overduidelijk in gezet als tweede rijder." Politiek, het hoort net zo bij de koningsklasse van de autosport als banden en daarin had de Belg wat meer van zich afkunnen bij ten. „Dat mist Stoffel wel een beetje", meent Van der Garde. „Alonso is qua karakter heel sterk. Die heeft zo'n grote mond... Hij trekt iedereen in een team gewoon naar zich toe. Stoffel heeft niet het karak ter om boos te worden en dan met de vuist op tafel te slaan. Maar dood zonde natuurlijk, dat zo'n groot ta lent bij McLaren nu weer zo opzij wordt gezet. Hij heeft na die eerste race eigenlijk nooit echt kunnen la ten ziet wat hij in zijn mars heeft." Levend in het verleden En zo is Vandoorne het zoveelste slachtoffer van het op drift geraakte schip dat McLaren heet. Onder de Amerikaanse CEO Zak Brown nog altijd levend in het verleden, zich zelf rekenend tot de topteams van de grid. Waar Red Buil Racing (Toro Rosso), Ferrari (Sauber Haas) en Mercedes (Williams Force India) allemaal samenwerken met kleinere teams, blijft het Britse McLaren in zijn eigen kracht gelo ven, terwijl er al zes jaar geen race meer is gewonnen. Wellicht dat Vandoorne nog een tweede kans krijgt in de Formule 1. Van der Garde sluit een overgang naar Sauber niet uit. Maar of McLa ren, dat gisteren het eigen talent Lando Norris (r8) aankondigde als tweede coureur naast nieuwkomer Carlos Sainz, nog terugkeert op het oude topniveau? „Als ze op deze weg doorgaan niet", is Van der Garde weinig hoopvol. „Dat team stond er altijd strak bij, met goed opgeleide men sen, goede monteurs. Alles top van de top. Jarenlang een superteam ge weest. Oppermachtig. Maar nu? Gewoon een van de slechtsten van de grid. Doodzonde van zo'n grote naam." In bepaalde opzichten is het baan- wielrennen verder dan het schaat sen, merkt Laurine van Riessen. Terwijl schaatsploegen al jaren zonder succes pleiten voor toe stemming om wereldbekerwed strijden in sponsorpak te rijden, is dit in het baanwielrennen geen probleem. Haar toetreding tot de commerciële baanploeg van BEAT maakt dat de voormalig schaatsster - goed voor olympisch brons op de 1000 meter op de Winterspelen van 2010 in Vancouver - meer wedstrij den kan fietsen. Het aantal start- plekken voor wereldbekerwedstrij den gaat namelijk per team, niet per land. „En aangezien ik nog niet zo lang fiets, is elke wedstrijd op hoog ni veau mooi meegenomen." In 2015 verruilde Van Riessen haar schaat sen voor de fiets. Op de Olympische Spelen van 2016 in Rio werd ze sa men met olympisch kampioene Elis Ligtlee (24) vijfde op de team sprint in een Nederlands record. Van Riessen wil over twee jaar op de Spelen in Tokio een medaille winnen. „Er zijn maar vijf a zes we reldbekerwedstrijden per jaar, met steeds twee startplekken. Het ni veau in Nederland is hoog, meer mensen verdienen kansen. Dan start je misschien drie keer als je niet bij een commercieel team zit. Dat is weinig als je nog veel moet leren. BEAT maakt dat ik meer wedstrijden kan rijden en zo een persoonlijk programma kan inrich ten zoals ik het wil." Het zou mooi zijn als meer vrouwen mij naar BEAT volgen Voor wielerbond KNWU is het ook voordelig dat renners voor een commercieel team kiezen in plaats van het Nederlands team, zegt Van Riessen. Matthijs Büchli (25), Theo Bos (35) en Roy van den Berg (29) reden het afgelopen jaar al voor BEAT, een wielervereniging met een professionele weg- en baan ploeg. Speerpunt „Het afgelopen jaar stonden er daardoor twee Nederlandse sprint teams aan de start. Het niveau van de sport gaat in Nederland omhoog, dat hebben de mannen het afgelo pen jaar wel laten zien. En de team sprint is voor de KNWU juist het speerpunt van het olympische pro gramma." Van Riessen is de eerste vrouw in de baanploeg die in 2017 is opge richt. „Het zou mooi zijn als dat in de toekomst ook kan worden uitge breid." dinsdag 4 september 2018 PC 'Doodzonde voor Stoffel' Arjan Schouten Rotterdam O - Giedo van der Garde (33) Baanwielrenster en voormalig schaatsster Laurine van Riessen (31) komt het komende jaar uit voor BEAT Cycling Club. Ze is de eerste vrouw in de Nederlandse baanploeg met onder meer Theo Bos en Matthijs Büchli in de gelederen. Lisette van der Geest Rotterdam - Laurine van Riessen (31) A Laurine van Riessen fotocorvos RILHARIJ A Vandoorne (r) voor de race op Spa-Francorchamps. Ook op zijn thuiscircuit kon de Belg geen potten breken (15de). fotobelga

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 20