13 De politie krijgt steeds beter zicht op de minderjarige slachtoffers van uitgelekte sexting berichten. Agenten zetten een tegenoffensief in. „Wij zien zo veel narigheid dat we zeggen: doe het niet." 'Sluit verbieden wel aan bij realiteit?' SEXTING POLITIE r zijn de uitwassen. De door trapte man die zich voordeed als een jonge jongen, een meisje overhaalde naaktbeel- den te sturen, en met die beel den in de hand naar haar huis reed. „Daar chanteerde hij haar", vertelt specialist zedendelicten Yet van Mastrigt van de Nationale Politie. „In het sou terrain, terwijl de ouders van het meisje boven lagen te slapen, dwong hij haar tot seksuele handelingen, terwijl haar jongere zusje op de uitkijk moest staan." In zo'n geval is bij de politie geen twijfel: kei hard vervolgen, die dader. Net zoals degenen die minderjarigen afpersen en ze honderden euro's laten overmaken om te voorkomen dat naaktbeelden uitlekken. Maar er zijn kinderen die op een andere ma nier in de problemen komen, doordat ze in tieme plaatjes en filmpjes delen. Bijvoorbeeld door in vertrouwen beelden uit te wisselen met een leeftijdsgenoot, waarna die beelden op straat komen te liggen. Van Mastrigt: „We zien slachtoffers die denken dat hun leven voorbij is, niet de deur uit durven of naar school wil len. Die zelfmoord overwegen." Valerie van der Pol, die zich bij stichting Halt bezighoudt met sextingproblematiek: „Er zijn gezinnen die erom verhuizen. Maar daarmee kan niet voor komen worden dat de beelden het slachtoffer achtervolgen." Slachtoffers Hoe groot de problematiek is, begint duidelijk te worden sinds de politie in 2016 startte met het registreren van sextinggevallen waarbij minderjarigen zijn betrokken. Van Mastrigt: „Daarbij is geen sprake van beelden die onder dwang zijn gemaakt, het leeftijdsverschil is be perkt en het gaat om minderjarigen onder ling." Nog niet in alle gebieden wordt even We zien slachtoffers die denken dat hun leven voorbij is, niet de deur uit durven of naar school willen. Die zelfmoord overwegen zorgvuldig geregistreerd, maar nu al blijkt dat zich veel slachtoffers van sexting bij de politie melden. Tot juli van dit jaar waren het er 568. Ter vergelijking: in dezelfde periode in 2017 wa ren dat er 454. Maar niet alleen slachtoffers, ook de minder jarigen die beelden doorsturen kunnen door deze zaken flink in de knel komen. Wat zij doen - het delen van naaktfoto's van minderja rigen - is in principe strafbaar. Maar het ge beurt veelal in een opwelling. Er zijn vriendjes die opscheppen over hun vriendinnetje, of die na een verbroken relatie alsnog een pikant kiekje doorsturen. En er is het meidenvenijn, dat zorgt dat vriendinnenplaatjes niet langer privé blijven. Plus de ongelukjes, van de sex- tingontvanger zelf, of kleinere broertjes en zusjes die met hun telefoon aan de slag gaan. Om te voorkomen dat gelekte sextingberich- RICHTLIJN ten tussen minderjarigen uitlopen op een kei harde straf, is er een landelijke pilot van stich ting Halt. Van der Pol: „Bij ons krijgen ze een aantal gesprekken en drie leeropdrachten, waarin ze geconfronteerd worden met de ge volgen van hun gedrag. We kijken bijvoor beeld: wie ben je oftline en wie ben je online? Daarin zien we vaak verschillen. Jongens die zeggen: online ben ik de smooth boy, in werke lijkheid ben ik die jongen met het kleine hartje. Ze denken vaak dat online gedrag ook echt anoniem gedrag is." Ook het aanbieden van excuses hoort erbij. Tijdrovend De uit de hand gelopen sextinggevallen leve ren de toch al drukbezette politie tijdrovende onderzoeken op, zegt politieman Herman Oude Veldhuis, die zich in Katwijk bezighoudt met jeugdzaken. „We moeten een telefoon uit lezen, er zijn veel getuigen bij betrokken en medeverdachten, die de beelden weer hebben doorgestuurd." Wat opvalt: kinderen hebben daarvan totaal geen idee. Dat merkt hij zeker nu ze in Katwijk een speciaal voorlichtingspro gramma zijn begonnen. Bij het programma 'Shitzooi' volgen scholieren niet alleen de aan pak van een sextingzaak van de politie, ze re chercheren ook zelf mee. Het geeft kinderen inzicht in wat er allemaal bij een sextingzaak komt kijken. „Ze kunnen daarna niet zeggen dat ze van niks wisten." Wat opvalt? „Ik zie scholieren tijdens de voorlichting vooral schrikken als ze horen hoe hun telefoon een week in beslag genomen kan worden, als ze bij een sextingzaak betrokken raken. Dat is op zich al een enorme straf." Toch is er uiteindelijk vooral dat grote leed, dat leidt tot een opmerkelijk advies. „Wij zien zo veel narigheid dat we zeggen: doe het niet," zegt Oude Veldhuis. „Vroeger lagen de drem pels voor een seksfoto veel hoger: je moest al tijd dat rolletje nog laten ontwikkelen bij die man die zei: zijn dit uw foto's? En voor het ver spreiden was je zo een week en vijfhonderd af drukken verder." Misschien hoort het geven van zo'n advies niet bij de kerntaken van de politie, net zoals Oude Veldhuis' voorlichtingsprogramma in Katwijk. Maar uiteindelijk ruimen zij nu de rommel op. Voor zover dat kan. Want beelden die rondgaan verdwijnen niet zomaar. Van Ma strigt: „Pedoseksuelen azen op deze foto's. Als ze eenmaal in tussen de kinderporno terecht komen, zijn ze daar niet meer uit te halen." En zelfs als het niet zo ver gaat, kan een verhaal over een foto voor altijd aan een slachtoffer blijven kleven. Van der Pol: „Eén naaktfoto kan iemand twintig jaar later nog achtervolgen." dinsdag 4 september 2018 GO Eén naaktfoto, twintig j aar ellende Carla van der Wal Katwijk -Yet van Mastrigt, Nationale Politie Marianne Cense van kenniscen trum seksualiteit Rutgers juicht het toe dat de politie zich mengt in de discussie over sexting. „Het is een lastige kwestie en wij puzzelen ook hoe je daarmee om moet gaan", zegt de programmamanager seksuele vorming. „In een tijd waar jongeren zo veel online zijn, is sexten een on vermijdelijk deel van de seksuele ontwikkeling. De vraag is of het ver bieden van blootfoto's dan aansluit bij de realiteit. Tegelijkertijd vind ik het ook vreemd te adviseren ze dan maar te versturen zonder dat een gezicht te zien is." Kwetsbare groe pen, zoals kinderen met een verstan delijke beperking, kunnen gebaat zijn bij een heel duidelijke richtlijn, die de politie nu aanhoudt. „We moeten wel oppassen dat we niet de slachtof fers de schuld geven, als het wel ge beurt en toch misgaat."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 13