Paul van W. regelde 'witte bananen' zelf met drugsbende re 12 VVD'er moet gewraakte woorden terugnemen PIRAMIDE HINDOES Wil Stef Blok steun houden van D66, dan moet hij door vier hoepels springen. Hij moet alle gewraakte uitspraken terugnemen. Hij moet er excuus voor aanbieden. Hij moet zeggen dat hij geen van de uitspra ken meende. En hij moet beloven te geloven in de kracht van de multi culturele samenleving. Doet hij dat niet, dan 'past hij niet in dit kabi net', stellen bronnen bij D66. Om 'een krachtig signaal' af te ge ven dat het voor Blok erop of eron der wordt, voeren van D66 en de Christenunie de fractieleider het woord. Ook bij andere partijen wordt overleg gevoerd over of het Blok-debat chefsache moet worden. „Wij taxeren de schade die Blok heeft aangericht als best wel groot. We gaan hier niet lichtvaardig mee om", klinkt het bij D66. „Daarom doet Alexander Pechtold het de bat." De WD-minister moet 'diep door het stof, omdat hij 'heel veel mensen heeft gekwetst'. Dat deed hij op to juli tijdens een spreekbeurt voor Nederlanders die bij internationale organisaties wer ken. Een krappe week later lekten daar fragmenten van uit via de site van tv-programma Zembla. Blok zei daarin onder andere dat Suriname eenfailed state is, uitte hij fikse kri tiek op de multiculturele samenle ving en stelde dat mensen van ver schillende bevolkingsgroepen nooit vreedzaam samen kunnen le ven binnen de grenzen van één het hetzelfde land. Ook de oppositie - vooral ter lin kerzijde, bij de PW overheerst juist blijdschap dat de minister hun standpunt plots lijkt te delen - tilt zwaar aan de verbale uitglijder van We taxeren de schade die Blok heeft aangericht als best wel groot Blok. Want stonden zijn uitspraken niet haaks op het regeerakkoord? En kan hij nog wel geloofwaardig functioneren als minister van Bui tenlandse Zaken nu hij zoveel lan den heeft beledigd? Een verzoek van de PvdA om Blok nog tijdens het zomerreces naar de Kamer te roepen om verantwoording af te leggen, kreeg geen meerderheid. Nu heeft de oppositie een zomer lang de tijd gehad de messen te slij pen. Diezelfde zomer gebruikte Blok om te bellen met de landen die hij met zijn woorden had beledigd: hij belde met Suriname, met Tsjechië en met Polen. Of de landen zijn mea culpa hebben geaccepteerd, moet in het debat duidelijk worden. De Kamerbrief waarin Blok zei spijt te hebben van zijn 'onzorgvuldige en ongelukkige' uitspraken en en kel te hebben willen 'prikkelen', is voor de partijen niet genoeg. „De kunst van diplomatie is juist niet te prikkelen", vindt Partij voor de Dieren-Kamerlid Lammert van Raan. Terugnemen Daarbij is de oppositie ervan over tuigd dat Blok op het evenement in Den Haag zei wat hij dacht. „En dat kan hij niet terugnemen", stelt SP- Kamerlid Sadet Karabulut. „En als hij het niet meende, waarom zei hij het dan?", wil PvdA'er Lilianne Ploumen weten. „Wie is nu de echte Stef Blok?" Blok maakte tot nu toe telkens een nerveuze indruk als hem naar zijn uitspraken werd gevraagd. De VVD'er staat juist als solide en be trouwbaar te boek. Het was de re den dan uitgerekend hij werd aan gezocht als opvolger van brekebeen Halbe Zijlstra. Blok zat nooit eerder in de politieke problemen. Dit is voor hem een unicum. Als hij ook in het debat zenuwachtig blijft, is er een risico dat Blok zijn ondergang inluidt met opnieuw een 'onzorg vuldige en ongelukkige' uitspraak. In dat geval kan voor de WD een rampscenario waarheid worden. Premier en partijleider Mark Rutte zag zijn grote vertrouwelingen Zijl stra en Jeanine Hennis (ze gaat voor de VN naar Irak) al vertrekken, en ook ervaren Kamerlid Han ten Broeke stapte vorige week op. Als Blok in het debat zou struikelen, is hij de laatste VVD'er kwijt die ja renlang aan zijn zijde stond. Volgens die bronnen vergaderde de vorige week opgepakte Paul van W. (55) in Panama persoon lijk met leden van de beruchte Clan del Golfo. De vergaderingen gingen over het transport van de cocaïne vanuit Colombia naar Europa. Dat gebeurde uiteinde lijk per schip, dat in de Colombi aanse havenstad Turbo met con tainers werd geladen. Een ervan bevatte dozen bana nen waartussen 3500 kilo co caïne verstopt zat, bleek vorige week bij onderschepping van de drugs in de haven van Antwer pen. Daarbij werden vijf ver dachten aangehouden. De container was bestemd voor het transportbedrijf in Oos terhout en werd met een klein deel van de lading doorgelaten. Bij het lossen, de volgende dag, werden volgens de leider van de drugsbestrijdingsafdeling van de Colombiaanse politie vijf ver dachten aangehouden. Het ging om vier mannen en een vrouw. Die laatste komt uit Italië en stond bekend als 'La Donna'. Ze zou aan het hoofd van de cocaï- nesmokkelorganisatie hebben gestaan. DEA De cocaïnesmokkel kwam aan het licht dankzij speurwerk van de Amerikaanse drugsbestrij- dingsorganisatie DEA (Drug En- forcement Administration). Die vond zijn handel en wandel ver dacht. Toen de ondernemer in af gelopen januari voor het eerst ba nanen invoerde uit de Colombi aanse havenstad Turbo, besloten de DEA-agenten zijn gangen na te gaan. Temeer omdat Van Wan- rooy in 2011 al was verdacht van betrokkenheid bij de smokkel van 2,5 ton cocaïne. De drugs zaten verstopt tussen blikken perziken uit Ecuador en belandden via een andere ver voerder op het terrein van de transporteur in Oosterhout. De directeur werd in 2013 door de Rotterdamse rechtbank vrijge sproken. Het onderzoek naar de sociale netwerken van Van W. deed vol gens de Colombiaanse politie nieuwe verdenkingen tegen hem rijzen. Aan de hand van berich ten als 'Ik heb witte bananen no dig. Wanneer stuur je ze mij?' ontdekten de speurders dat het om zendingen cocaïne ging. Het onderzoek 'Plan Shock 100 dagen' en de operatie onder de De Nederlander zou persoonlijk in Colombia over coke hebben vergaderd codenaam 'Van der' leidde vol gens de Colombiaanse politie tot de inbeslagname van in totaal 7,5 ton cocaïne: 3500 kilo en 4000 kilo. Beide ladingen met een ge schatte straatwaarde van 300 miljoen euro werden vorige week in de haven van Antwerpen onderschept tussen bananen uit Colombia en werden afgeleverd bij het transportbedrijf in Oos terhout. Volgens het hoofd van de Co lombiaanse drugsbestrijding, Fa- bian Laurence Cardenas, zijn de inbeslagnames en arrestaties slechts de afronding van de eer ste fase van het onderzoek. „We blijven verder zoeken om de pre cieze banden met de leiders van de Clan del Golfo te achterhalen. Deze criminele organisatie zou steeds vaker proberen om co caïne vanuit maritieme termi nals naar Europa te verzenden", verklaarde Cardenas tegenover Colombiaanse media. dinsdag 4 september 2018 Voor het eerst in zijn politieke loopbaan zit Blok in de problemen. De Kamer slijpt de messen, fotoanp Erop of eronder voor loslippige minister Blok Na een zomer vol ophef moet minister Stef Blok van Buiten landse Zaken zich deze week in de Tweede Kamer verantwoor den voor zijn uitgelekte uitspra ken. Onder meer over Suriname en de multiculturele samenle ving. Steun van alle regerings partijen is allerminst een garan tie. Hanneke Keultjes Den Haag -D66 De van cocaïnesmokkel ver dachte directeur van een transportbedrijf uit Oosterhout heeft rechtstreeks zaken ge daan met Coiombia's grootste drugsbende. Dat melden Co lombiaanse media op basis van politiebronnen. Caspar Naber Oosterhout Hindoes vormen in de Indiase stad Mumbai een menselijke piramide. Ze proberen een pot te pakken en te breken, die hoog boven de weg hangt. Het is een van de tradities tij dens de vie ring van de geboorte van Krishna, een belang rijke Hindoe god. FOTOEPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 12