EUWS 11 Journalisten lang de cel in Minister: niet meer het maximale aantal punten eisen van eerstejaars De krant vertelt u het complete verhaal krant Precies een jaar geleden werden de Rohingya - moslims - met grof geweld verjaagd uit het grotendeels boeddhistische Myanmar. De generaals achter de moorddadige zuiverin gen zijn deze week aan geklaagd in een voorlo pig rapport van de VN. Dat gaat over afgrijselijke slachtpar tijen, dorpen die tot de grond werden afgebrand, groepsverkrachtingen en geweld tegen kinderen. Wat het leger van Myanmar (voorheen Birma) alle maal op zijn kerfstok heeft, behoort tot 'de ergste misdaden onder het internationale recht', meent de VN. Een aantal generaals moet zich straks verantwoorden voor genocide. Het drama duurt voort in Bangla desh, dat ruim een miljoen Rohin gya-vluchtelingen heeft opgevangen. Bewonderenswaardig, want de Ben galezen zijn vaak net zo arm als hun gevluchte buren. In het regelmatig door aardverschuivingen geteisterde gebied bij Cox's Bazar zijn het afgelo pen jaar 700.000 mensen neergestre ken. Alleen doordat de moessontijd dit jaar relatief droog was, zijn er niet nog meer slachtoffers gevallen, zegt Alistair Lawson die voor Unicef werkt in het vluchtelingenkamp bij Cox's Bazar. Lawson werd eerder uit gezonden naar andere vluchtelingen- drama's, maar dat van de Rohingya springt eruit, zegt hij aan de telefoon. „De mensenmassa hier is enorm. Nooit meer zal ik het beeld vergeten van die ene boom midden in het kamp. Alles eromheen is gekapt, in een jaar tijd. De stateloosheid van de mensen maakt de situatie extra pro blematisch. Ze worden door Myan mar en ook door Bangladesh niet als staatsburgers geaccepteerd. Ze horen nergens bij. Wanhoop dreigt. Juist dat gevoel willen we voorkomen." Solidariteit Vrezend dat deze crisis nog jaren kan duren waarschuwt Lawson voor 'een verloren generatie'. Unicef focust daarom op onderwijs en sociale vaar digheden voor meisjes en voor tie ners, twee groepen die nu buiten de boot dreigen te vallen. „Stel je voor: je woont in Birma, je dorp wordt aan gevallen, mensen die je kent worden verkracht en iedereen wordt uit zijn huis gejaagd. Dat wij ondanks alles bij jongeren nauwelijks militante activiteiten zien, pleit voor de Rohin gya. Het zijn verbazingwekkend tole rante mensen die hun lot waardig ondergaan en tegelijk elkaar zo goed mogelijk proberen te helpen. Hun mentaliteit getuigt van een bewon derenswaardig solidariteit. Daarom wordt in het kamp nauwelijks gebe deld en zijn er heel weinig wees huizen. Bijna iedereen heeft nu een hutje gemaakt van bamboe en zeil doek, meestal opgezet door mede vluchtelingen." Dankzij internationale hulp, ook uit Nederland, zijn er inmiddels basisvoorzieningen in het kamp voor sanitair, voedseldistributie, gezond heidszorg en onderwijs. Vooral dankzij Unicef zijn er zo'n 1200 leer centra voor 140.000 kinderen. Dat is een beetje licht in een overwegend sombere situatie, aldus Lawson. De volgende stap is de financiering van dat alles te verlengen en de basis voorzieningen te verbeteren. Helpt het de mensen ter plaatse, zo'n uitgesproken VN-rapport over genocide, de veroordeling van de generaals en ook de internationale kritiek op de persvrijheid? Lawson: „De meeste vluchtelingen weten dat ze slachtoffer zijn van een enorm onrecht. Maar als je ze vraagt of de generaals voor een internationaal gerechtshof moeten, weten ze niet goed wat dat voorstelt. Ze willen allemaal wel dat recht geschiedt en ze terugkunnen naar hun dorpen in Birma. Maar alleen als hun veiligheid is gegarandeerd. Op dit moment is daar geen sprake van." Er komt een plafond aan het bin dend studieadvies, zegt minister Ingrid van Engelshoven van On derwij s. Ze wil laten vastleggen dat universiteiten en hogescholen straks maximaal veertig studiepun ten kunnen eisen in het eerste jaar. Steeds meer studenten kampen met psychische problemen. De minister hoopt hier verandering in te brengen. Studentenorganisatie ISO noemt het voornemen een heel grote stap vooruit. „Veel studenten moeten in het eerste jaar nog wennen aan de nieuwe manier van onderwijs en moeten de stap maken naar zelfstandigheid, wat veel van hen vraagt. Het bindend studieadvies legt hier nog eens een enorme druk bovenop." Universiteiten noemen het plan onverstandig. Een lagere punteneis zou contraproductief werken en het niveau van uni versiteiten verlagen. Ook zouden studenten door de lagere eis er mogelijk pas in hun tweede stu diejaar achter komen dat ze een andere studie hadden moeten kiezen. De week wordt ondersteund door dinsdag 4 september 2018 YANGON In Myanmar wordt onafhankelijke berichtgeving over het verdrijven van de Rohingha niet getolereerd. Gisteren werden twee journalisten van het persagentschap Reuters veroordeeld tot zeven jaar cel 'wegens de schending van staatsgehei men'. Wa Lone (32) en Kyaw Soe Oo (28), allebei inwoners van Myanmar, berichtten op basis van geheime documenten over de militaire zuiveringen tegen de Rohingya. Zelf zeggen ze in de val te zijn gelokt, nadat ze over de moord op tien Rohingya- mannen door het leger hadden beschreven. Reuters verwerpt de ver oordeling 'zonder enig bewijs' van zijn journalisten. 'Ze hebben al bijna negen maanden in de cel doorge bracht op basis van verzon nen beschuldigingen, be doeld om hun de mond te snoeren en de pers te inti mideren', aldus het pers agentschap. De behande ling van de journalisten is internationaal scherp ver oordeeld en heeft ook tot hernieuwde kritiek geleid op Myanmar en regerings leidster Aung San Suu Kyi, in 1991 nog winnares van de Nobelprijs voor de Vrede. i Rohingya-vluchtelingen in Bangladesh, fotoreuters 'Rohingya mogen hoop niet verliezen' Bob van Huët Cox's Bazar Hogescholen en universiteiten mogen straks niet meer van eer stejaarsstudenten eisen dat die het maximale aantal studiepun ten halen. Tonny van der Mee Den Haag Weet u nog wat waar is en wat niet? In de 'Week van de Krant' staan we stil bij de waarde van de krant. Dag en nacht zijn duizenden journalisten en correspondenten van Nederlandse kranten gepassioneerd voor u aan het werk. Zij verzamelen, controleren en plaatsen het nieuws in een begrijpelijke context. Dankzij het vertrouwen dat u in ons stelt, kunnen wij deze ambitie realiseren en ervoor zorgen dat u dagelijks juist wordt geïnformeerd. Bedankt dat u onze krant leest! Arie Leen Kroon, hoofdredacteur van de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 11