Uitlevering binnen paar dagen verwacht 'Ze krijgen ervan langs' 9 Hij is veroordeeld voor hij voor een rechter heeft gestaan j i ms - populaties trekvissen. Nederland heeft echter ook de verantwoorde lijk om ervoor te zorgen dat die niet als bijvangst in de netten van vissers belanden." Over de opening van de Haring vliet is decennialang gesteggeld. Natuurorganisaties willen van het zoetwatermeer dolgraag weer een brak estuarium maken, waar de getijden en de natuur hun gang kunnen gaan. Boeren, drinkwater bedrijven en Rijkswaterstaat heb ben dat lang tegen weten te hou den. Zij zien het niet zitten dat het water weer zout wordt. Onder grote druk van buurlanden die meer leven in hun rivieren willen, is het kabinet uiteindelijk toch ge zwicht. Het compromis is dat de sluizen op een kiertje gaan. Daar is door de overheid, Postcodeloterij en natuurorganisaties meer dan ïoo miljoen euro voor uitgetrok ken. Zo wordt het Haringvliet niet meteen heel zout, maar kunnen de trekvissen er wel doorheen. Vissers kunnen niet wachten tot de sluizen op een kier gaan. De kustwateren voor de dam zijn nu al een paradijs voor vissers, bewij zen de talloze fuiken en staande wandnetten die aan de zeezijde staan opgesteld. Bij eb, als de slui zen opengaan om overtollig rivier water door te laten naar zee, spoe len enorme aantallen zoetwater vissen mee naar buiten. Het gaat alleen al om een paar ton snoek baarzen per jaar, zegt woordvoer der Arjan Heinen van de elf vissers die hun boterham verdienen in het gebied. „Zij gaan dood in zout water, maar de vissers zijn er blij mee. Zij vangen ook veel wol- handkrabben. Als trekvissen bin nenkort via de sluizen op en neer kunnen zwemmen, zullen hun populaties groeien. Wat goed is voor het ecosysteem, is ook goed voor de vissers. Hoe meer vis, hoe meer we kunnen vangen." Het vangen van zalm en een aantal andere trekvissoorten is overigens verboden, benadrukt hij. Dat neemt echter niet weg dat ze veelvuldig als bijvangst in de netten belanden, zegt Van de Water van het WNF. „Dat overle ven ze vaak niet." Afgelopen maanden hebben de natuurorganisaties met de vissers en de overheid onderhandeld over het inperken van de visserij voor de Haringvlietsluizen. De vissers zouden worden gecompenseerd als zij er niet langer zouden vissen. De meesten waren bereid akkoord te gaan, maar enkele vissers zagen de afspraken niet zitten. „Zo'n af spraak werkt alleen als iedereen meedoet", zegt een woordvoerder van minister Schouten. „Dat is helaas niet gelukt." Schuldig of niet, voor de bajesge- noten van Jos Brech doet het er niet toe. Bij aankomst in de Neder landse gevangenis zal hij worden ontvangen als de man die de n-ja- rige Nicky Verstappen misbruikte en vermoordde. Dat maakt hem voor criminelen het laagste van het laagste, en dus een doelwit, legt oud-gevangenisdirecteur Jacques van Huet uit. „De grote jongens, de Holleeders, vinden dat zeden delinquenten de échte criminelen zijn, en dan vooral degenen die iets met kinderen hebben gedaan." Brech zal een dezer dagen door Spanje aan Nederland worden uit geleverd. Maar wie denkt dat hij zijn proces rustig kan afwachten in een huis van bewaring, vergist zich. Hij zal terechtkomen tussen allerlei verdachten, die allemaal wachten op hun straf. Dieven, moordenaars, drugsverslaafden, fraudeurs en zedendelinquent, al lemaal komen ze in principe in de zelfde ruimte. En als je naam, foto en mogelijk delict wereldkundig zijn gemaakt door justitie, kun je je delict onmogelijk nog verber gen, met alle gevolgen van dien. „Er is sowieso veel verbaal ge weld, maar ook fysiek geweld komt regelmatig voor. Je moet dus extra opletten bij bijvoorbeeld het luchten of douchen", aldus Van Huet. „Het kan zomaar leiden tot een handgemeen, waarbij dat soort mensen behoorlijk in elkaar geslagen kan worden." Pesterijen De voormalig gevangenisdirec teur, die in 2005 met pensioen ging, weet waarover hij het heeft. In zijn tijd bij de gevangenis in Scheveningen kreeg hij te maken met Koos Hertogs, die in de jaren 80 tot levenslang werd veroor deeld voor het ontvoeren, mis bruiken en vermoorden van drie meisjes. „Hij was nog maar net binnen of hij had al een pak slaag te pakken." Ook Sander V., de ex-politieman die in maart 2010 de 12-jarige Milly Boele verkrachtte en vermoordde, werd binnen de gevangenismuren bedreigd. Strafrechtadvocaat Job Knoester, gespecialiseerd in zedenzaken: „Ik doe dit werk al 24 jaar en zeden delinquenten hebben het in de ge vangenis gewoon een stuk zwaar der dan niet-zedendelinquenten. Verbale pesterijen, maar ook spu gen in iemands eten of spullen kapotmaken of stelen." Knoester stond vorige week Jos de G. bij in het hoger beroep rond de ver krachting en gewelddadige dood van de Eindhovense scholiere Nicole van den Hurk (15) in 1995. Ook De G., die altijd heeft ont kend, heeft te maken gehad met beledigingen, pesterijen en bedrei gingen. „Op het moment dat ze de ge vangenis binnenkomen, krij gen ze er enorm van langs." Dat verklaarde een Spaanse gevangene twee jaar geleden tijdens een rechtszaak, waarin hij werd beschuldigd een medegevangene in coma te hebben geslagen, van wie hij dacht dat die was veroor deeld voor verkrachting. Het maakte duidelijk dat het 'de wet van de gevangenis' is dat verkrachters, misbruikers van kinderen en mannen die hun vrouw geweld hebben aange daan er 'geen leven' hebben. Veel van de voor verkrach ting of dergelijke misdaden veroordeelde mannen ver blijven daarom op speciale af delingen, waar zij 'onder el kaar' zijn. Plegers van zeden misdrijven kunnen er ook voor kiezen zich in een isola tiecel te laten opsluiten. De dadergroep blijft niet altijd be perkt tot gedetineerden. Soms gaat gevangenispersoneel zijn boekje te buiten. Van Huet selecteerde in zijn tijd specifiek personeel voor de omgang met zedendelinquen ten. „Je moet niet uitvlakken dat onder het personeel ook mensen zijn die zeggen: 'Ik moet wel oplet ten, maar ja, het is wel een zedendelinquent. Ik heb ook zelf kinderen.'" Na de veroordeling wordt het rustiger. De dader wordt in een ge vangenis geplaatst, weg van gede tineerden die het op hem voorzien hadden. En vaak op een speciale afdeling voor mensen met soort gelijke delicten op hun naam. Verzwijgen Zedendelinquenten kunnen het moeilijk vinden mensen te ver trouwen en het stigma weegt zwaar, zegt Annemieke den Boer, maatschappelijk werker Gevange- nenzorg Nederland. Met een ver trouwenspersoon van Gevange- nenzorg Nederland kunnen ze over hun angsten en problemen praten. „Zedendelinquenten raken vaak een groot deel van hun net werk kwijt zodra hun delict bekend wordt, zeker als het om een zedendelict in huiselijke sfeer gaat." In de praktijk valt het niet mee een zedendelict te verzwijgen in de gevangenis. „Over het alge meen kunnen gedetineerden in schatten of iemand een doorge winterde crimineel in de drugswe reld is of iemand die altijd op kan toor heeft gewerkt." Voor Brech is verzwijgen geen optie. Zijn naam en gezicht zijn in ternationaal bekend en de zaak- Nicky Verstappen wordt al twintig jaar regelmatig groot uitgelicht in de media. Brech moet hopen dat hij direct bij aankomst in Neder land in afzondering wordt gehou den, zegt Van Huet. Dat gebeurde ook bij kindermisbruiker Robert M., die in 2013 veroordeeld werd tot 19 jaar cel voor het misbruiken van tientallen kinderen op crèches in Amsterdam. Hij liep geen schram metje op tijdens zijn voorarrest. Knoester merkt op dat het eer der uitzondering dan regel is dat verdachten apart worden gezet tij dens hun voorarrest. „Maar daar moet je als advocaat soms wel heel erg je best voor doen." Van Huet vertrouwt erop dat justitie rekening houdt met de si tuatie van Brech. „Hij is tegen wil en dank een bekende Nederlander geworden. Daardoor is hij natuur lijk al veroordeeld voordat hij voor de rechter heeft gestaan. En zo zal er ook naar hem gekeken worden bij binnenkomst. Nee, hij is niet te benijden." maandag 3 september 2018 GO Brech wacht zware tijd in voorarrest Jos Brech (55) krijgt het zwaar in de Nederlandse gevangenis. Zedendelinquenten staan in de criminele pikorde onderaan. Zeker als het slachtoffer een kind is. Maarten van Ast Zoetermeer A Jos Brech. politiefoto -Jacques van Huet (oud-gevangenisdirecteur) Edwin Winkels

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9