Geradicaliseerd of gefrustreerd? 5 was ontkomen; dat had voor veel onrust gezorgd. Dan had je nu krantenkoppen als 'klopjacht op terrorist in volle gang'. De slachtoffers waren bovendien geen Nederlanders, maar Ameri kanen. „Als het Nederlanders waren geweest, was het drama dichterbij gekomen. Volgens de wetten van de media waren Nederlandse jour nalisten dan direct op zoek gegaan naar nabestaanden. Dat zou hebben geleid tot emotionele verhalen: familie en voetbalclub treuren, dorp in rouw." De dader, tenslotte, blijkt een 19-jarige Afghaan met een Duitse verblijfsvergunning. De veront waardiging zou groter zijn geweest als het om een asielzoeker was gegaan die door Nederland was binnenge haald, zegt Van Buuren. „Op so ciale media zag je nu wat cyni sche commenta ren als 'Bedankt De politie reageerde ontzettend snel. Ik hoor niets dan lof over hun optreden Merkel'. Die zijn hier toch wat min der beladen dan wanneer het 'Be dankt Rutte' was geweest." Vergeleken met Duitsland, waar afgelopen week duizenden demon stranten de straat op gingen na een dodelijke steekpartij in Chemnitz waarbij twee asielzoekers betrok ken waren, is Nederland volgens hem überhaupt veel minder gepo lariseerd. „In Duitsland heeft ex treemrechts een veel grotere aan hang. Daarbij zijn er de afgelopen tijd meer terroristische aanslagen geweest (zie hiernaast, red.) en incidenten met buitenlanders, zo als de aanrandingen tijdens oude jaarsnacht 2015 in Keulen. Dat leidt tot een veel explosievere discussie." Het is niet zo dat de feitelijke terroris tische dreiging in Nederland minder is geworden. Het dreigingsniveau staat niet voor niets al heel lang op vier, zegt Van Buuren; het op één na hoogste niveau ('sub stantieel'). „In de afgelopen jaren zijn in Nederland tientallen mensen opgepakt en veroordeeld voor het voorbereiden van mis daden met een terroristisch oog merk. Maar het nieuws dat iemand met een ingepakte rugzak en een treinkaartje voor Syrië is opgepakt heeft nu eenmaal minder impact dan een aanslag met veel doden en gewonden." ASIELZOEKERS maandag 3 september 2018 Een Afghaan stak afgelopen vrijdag twee Amerikaanse toeristen neer op Amsterdam Centraal. De politie wist de man snel uit te schakelen. Premier Mark Rutte sprak 'zijn diepste respect' uit voor de agenten en het NS-personeel. FOTO'S HOLLANDSE HOOGTE, ANP PC waarbij a ontbre Jellevan Buuren, terrorismedeskundige Waarom pleegt een asielzoeker uit Afghanistan, met een Duitse verblijfsvergunning, een terro ristische aanslag op Amsterdam Centraal? Bij gelijksoortige ge vallen liepen de motieven uit een, als er al een motief te ach terhalen was. Cyril Rosman Amsterdam Op 18 juli 2016 steekt de 17-ja- rige Afghaanse vluchteling Riaz Khan Ahmad in de trein naar Würzburg vier willekeurige passa giers neer met een mes en een bijl. Later op de avond schiet de politie hem dood. De volgende dag duikt een video op waarin Ahmadzai trouw zweert aan Isla mitische Staat. Het blijft echter onduidelijk of het zaaien van ter reur het hoofdmotief was of dat hij tot zijn daad kwam omdat hij 'knakte'; vlak ervoor hoorde hij dat een vriend was omgekomen in Afghanistan. Op 24 juli 2016 blaast Moham- mad Daleel (27) zichzelf op voor de ingang van een muziekfestival in Ansbach, Duitsland. De Syriër, wiens asielaanvraag in Duitsland recent was afgewezen, wilde waarschijnlijk de bom op het ter rein laten ontploffen om dood en verderf te zaaien. Nu is hij het enige dodelijk slachtoffer. Ook Daleel maakte een video waarin hij de eed aan de 'kalief' van IS zweert, maar hij had ook recent gehoord dat hij terug moest naar Bulgarije, waar hij eerder werd geregistreerd. Op 19 december 2016 rijdt Anis Amri (24) met een truck in op be zoekers van een kerstmarkt in Berlijn. Zijn horrorrit doodt twaalf mensen. Amri, een in Duitsland afgewezen Tunesische asielzoeker, wordt vier dagen later in Milaan doodgeschoten. Ook van hem is een video waarin hij stelt IS-aanhanger te zijn. Het is 5 mei 2018 wanneer Malek F. (32) in Den Haag op straat drie willekeurige voorbijgangers neer steekt. Wat de Syriër met een Nederlandse verblijfsvergunning tot zijn daad dreef, is nog niet dui delijk. Hij verklaarde tegenover de politie 'martelaar' te willen wor den. Maar F. stond ook bekend als een 'verward persoon', die een aantal weken in een ggz- A Bij de aanslag op de kerst markt in Berlijn vielen twaalf doden, foto reuters kliniek verbleef, psychisch in de war na de dood van zijn vader op de Middellandse Zee. Justitie ver volgt hem voor drie pogingen tot moord, al dan niet met terroris tisch oogmerk. Afgelopen vrijdag stak Jawed S. (19) twee toeristen van ach teren neer bij de infobalie van de NS op station Amsterdam Cen traal. De gemeente Amsterdam stelde in een persbericht: 'Uit de eerste verklaringen van de ver dachte blijkt dat hij bij zijn daad een terroristisch motief had.' De Afghaan heeft een Duitse verblijfsvergunning en een wo ning in Duitsland. Bij de Duitse politie staat S. niet bekend als moslim-extremist.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5