Pa Clinge gaat los op Foute Feest Schade door droogte en warm weer Spectaculair einde ZNF met Chef'Special »P20 f O v Hoe fouter, hoe beter. Verkleed alsof het carnaval is, uitje plaat gaan op een liedje van K3. Dat is het Foute Feest van Clingeths Los. Het Foute Feest trok ruim vijfhonderd feestgangers. „Met een grote vertegenwoordiging van de wat oudere garde", vertelt mede organisator Bas Weemaes.E Bij de CZAV in Wemeldinge zijn ruim 3100 agrarische ondernemers in de akkerbouw, bloembollen teelt, veehouderij en fruitteelt aan gesloten. De coöperatie helpt leden met teeltadvies en gunstig inge kochte producten via de kennis- en inkooporganisatie Crop Solutions. Dat betreft onder meer meststof fen, veevoeders, gewasbescher mingsmiddelen, zaaizaden en groeiverbeteraars. Door het natte voorjaar, de daarop volgende droogte en de hoge temperaturen hebben veel boeren schade, met name in ge wassen als de uien en de aardappe len. Sommige boeren zoals Peter Priester in Kortgene overwegen de uienvelden onder te ploegen, om dat de uien klein zijn en de kwali teit laag. Rooien kost alleen maar geld. Uitstel van betaling Er zijn door de extreme weersom standigheden in dit seizoen minder meststoffen, groeiverbeteraars en gewasbeschermingsmiddelen ge bruikt. De CZAV koopt ze terug als leden dat wensen. „Als coöperatie willen we leden helpen voor zover dat in ons vermogen ligt. Uientelers bijvoorbeeld hebben dit seizoen een lage opbrengst. Boeren die fi nanciële problemen hebben, kun nen ook eventueel ook uitstel van betaling krijgen. Wij zijn bereid daarover te praten." Francke zegt dat de coöperatie verder weinig mogelijkheden heeft om getroffen akkerbouwers finan cieel te ondersteunen. Waar een Vlaamse zuivelcoö- peratie nu een extra dividend aan boeren uitkeert, kan de CZAV dat niet. „Onze coöperatie bouwt namelijk geen enorme re serves op. We ko- Onze coöperatie bouwt geen enorme reserves op pen gunstig in en vragen een kleine opslag voor de kosten die we ma ken. De winst sluizen we elk sei zoen terug naar de leden." Vorig jaar kregen klanten en le den bijvoorbeeld een zogeheten na- korting van 1,3 miljoen euro. De coöperatie paste daarin meteen een prijscorrectie toe omdat gewasbe schermingsmid delen voordeliger konden worden ingekocht en de CZAV een scherp kostenbeleid voert. Daarnaast geeft de CZAV graanleveranciers een nabetaling. In 2017 was dat 26 tot 30 euro per ton tarwe en gerst, waarmee de eindprijs voor baktarwe uitkwam op 152 euro per ton. „We rekenen elk jaar netto af. Wat de boeren met dat geld doen, is aan hen." Francke adviseert boeren die financieel klem zitten contact te zoeken met de bank. Zo wil de Ra bobank boeren tegemoetkomen met een overbruggingskrediet. Ook kunnen ze meer tijd krijgen om le ningen af te lossen. Minister Minister Carola Schouten van Landbouw heeft inmiddels maat regelen getroffen om boeren te hel pen. Afhankelijk van de grondsoort mogen boeren nu tot eind septem ber mest uitrijden. Ook mogen ze extra veevoergewassen zaaien en oogsten, om ervoor te zorgen dat het vee genoeg te eten heeft in de winter. Door de droogte is de maïsoogst in grote delen van het land mislukt. Volgens landbouworganisatie LTO Nederland heeft Schouten te traag gehandeld, maar de minister zegt dat ze moest wachten op for mele goedkeuring van de Europese Commissie. e? maandag 3 september 2018 pzc.nl e-mail: redactie.terneuzen@pzc.nl CZAV helpt gedupeerde boeren De CZAV, de agrarische coöpe ratie in Zuid-Nederland, wil leden helpen die zijn gedupeerd door de droogte en de hoge temperaturen. Zo neemt de co öperatie ongebruikte bladmest stoffen en gewasbeschermings middelen van boeren terug, zegt adjunct-directeur Ko Francke. „Ook valt er te praten over uit stel van betalingen aan de CZAV." Frank Balkenende Wemeldinge - Ko Francke, adjunct-directeur CZAV

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 49