cls dat niet het haventje van Geersdijk?' II )LEN 19 JUBILEUM BRANDWEER KRUININGEN Een indrukwekkende kustwacht helikopter zwenkt boven de Kruiningse huizen. De hoogwerker van de brandweer stijgt meters de lucht in. En met een rotgang blust de Crashtender van de vliegbasis Woensdrecht een autobrand. Gelukkig was het zaterdag allemaal geënsceneerd, bij het 75-jarig bestaan van het brandweerkorps. et lijkt wel of heel Kruiningen uitgelo pen is om naar de de monstraties en voer tuigen te komen kij ken. In combinatie met de brade rie is het mooi programma voor deze warme zaterdag. „Een feestdag voor ons", zegt Ja- nine Boot van de brandweer. Een jaar geleden schreven zij en haar collega's alle ideeën voor het jubi leum op een vel papier. Dat leek een beetje te gortig. „Maar later dachten we: waarom kan het ei genlijk niet? Niet alles is gelukt, maar het is wel een indrukwek kende hoeveelheid. Daar zijn we trots op. Er zijn bijvoorbeeld oude wagens uit Rotterdam en Helle- voetsluis. Die laatste is door een grondverzetbedrijf uit Waarde op gehaald. En de nieuwe brandweer auto van het korps Zierikzee is hier ook. Daar is nog niet eens mee uitgerukt." Boot en haar collega's schatten dat, verspreid over de dag, zo'n 3500 mensen langs zijn geweest. Waar de brandweer huist in de kazerne aan de Blauwhoefseweg, was dat vroeger anders. De brand weerkazerne was, met onder an dere het noodslachthuis en de ge vangenis, gevestigd aan de Burge meester Elenbaasstraat. Een meld kamer was er toentertijd nog niet. Meldingen kwamen binnen bij het gemeentehuis, een wethouder en bij café De Korenbeurs. De aan nemer van de melding moest ver volgens zorgen dat de melding bij de brandweer kwam. In de beginjaren kon iedereen lid worden van de brandweer: het vak werd al doende geleerd. Te- Ik wist de weg al! En de rook is toch maar nep genwoordig volgen brandweer mannen en - vrouwen een inten sieve opleiding, ze worden ge keurd en elke maandagavond is er een oefening in of om het dorp. Er worden realistische situaties nage bootst om voorbereid te zijn op echte incidenten. „Van de drie as pirant-leden gaan er twee binnen kort op cursus", vertelt Boot. „We mogen nog een paar extra mensen aannemen. De werving is daarom een onderdeel van deze dag." Crashtender Op veilige afstand van een bran dende auto hebben zich honder den mensen verzameld. Terwijl het vuur langzaam groter wordt, wachten ze op de Crashtender. De blusreus wordt normaal ingezet op vliegvelden om te helpen bij incidenten. Dit brandende autoo tje is daarom een 'spuitje van een cent' voor het bakbeest uit Woens drecht. De Crashtender spuit met zoveel kracht, dat de demonstratie rap over is. Oooh's en aaah's klin ken vanuit het publiek. Iets rustiger is het een eindje verder bij een container waarin een brandende huiskamer gesi muleerd wordt. Wie erin stapt, moet proberen in het donker de uitgang te vinden. Iris (8) uit Kruiningen komt net naar buiten. Echt onder de indruk is ze niet. „Ik wist de weg al! En de rook is toch maar nep." Vuur maakt haar niet bang, vertelt ze. Misschien schuilt er een toekomstige brand weervrouw in haar? „Nee, ik wil bij de politie." Hoewel Christel Verton maar een klein stukje verhuisd is, van Zuid- naar Noord-Beveland, voelt het toch heel anders. „Rustiger", ver telt ze aan tafel. „Van het dorpsle ven naar het boerderijleven. We wonen net buiten Kats. In de pol der zag je dingen gebeuren. Nu maken we daar onderdeel van uit. Het uitzicht op de landerijen en de wolken. Zo mooi!" Verton is niet de enige die ver knocht is geraakt aan Noord-Beve land. Een eindje verder, aan de ta- Het uitzicht op de landerijen en de wolken. Zo mooi! fel 'Kortgene', zit een familie van vier aan hun bolus. Het zijn San- der, Debby en hun kinderen Cas sandra en Bas. Overgekomen uit Almere. „Blij dat ik daar weg ben!", zegt Debby. Al langer speelden ze met het idee om te verhuizen naar Zeeland. „Maar pas als we met pensioen zouden zijn of als de kin deren uit huis zouden gaan. Toen zei mijn moeder: 'Waarom doe je het niet nü al?' En nu wonen we in Kortgene. Een vriendin wil hier ook komen wonen als ze de kans krijgt." Achterin de zaal hebben de Vrouwen van Nu een quizje sa mengesteld. De nieuwe inwoners van het eiland moeten vragen be antwoorden over zeventien foto's, die ergens op Noord-Beveland ge nomen zijn. Een stel dat net de antwoorden invult, erkent wel een beetje moeite te hebben met de kerktorens. Zuigend op zijn pen wijst een man naar één van de foto's. „Is dat niet toch het haven tje van Geersdijk?" maandag 3 september 2018 BE Voor één keer met grof geschut Michiel Bouwman Kruiningen H - Iris (8), vindt haar weg uit een 'brandende huiskamer' Niet eerder was het traditionele Boerenontbijt op Noord-Beve land zó goed bezocht. Meer dan honderd nieuwe inwoners van het eiland werden zaterdagoch tend verwelkomd op de Rust- hoeve bij Colijnsplaat, waar ook burgemeester Marcel Delhez aanschoof. Michiel Bouwman Colijnsplaat - Christel Verton, inwoonster van Kats Het Boerenontbijt voor nieuwe bewoners van de gemeente Noord-Beveland, met Christel Verton(l), burgemeester Marcel Del hez, Leonda van Gent (blond met bril) en daarnaast Monika Schou ten, Wessel Bakhuizen en Nicole Slager, foto johan van der heijden De 5-jarige Boaz Kot uit Goes blust een brandje onder begeleiding van Ron van de Berge, foto johan van der heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 48