Wens van bezoekers f iZi in vervulling gegaan M 19 KUNSTMANIFESTATIE BALANS VAN ZOET EN ZOUT Wakker worden! Het klimaat verandert. Zeespiegelstijging, verzilting: er zijn dreigingen alom. Maar ook is er pracht, aan de rand van de Ooster- schelde. Kunstenaars lieten dat tijdens Balans van Zoet en Zout indringend zien. Het is één van de groot ste opgaven van dit moment, vindt gede puteerde Ben de Reu. 'Hoe krijg je bij men sen tussen de oren dat het klimaat verandert?' De droge zomer die we hadden, draagt bij aan die bewust wording. Maar ook een manifesta tie als Balans van Zoet en Zout. Het was huiveren en genieten in een, zaterdag, aan de Schelphoek bij Serooskerke. Het is hem wel eens door een kunstenaar verteld en De Reu sluit zich erbij aan: „Kunstenaars zijn veel beter in staat dan politici en bestuurders om op een indrin gende manier iets bij het publiek duidelijk te maken of mensen met iets te confronteren." Al deed hij het tijdens zijn openingstoespraak zelf ook niet verkeerd. De Reu schetste hoe Zeeland voor z'n zoet-watertoevoer volledig afhan kelijk is van water van elders, dat via waterleidingen naar de provin cie wordt gevoerd. „Als je het dan over terroristische aanslagen hebt...", wees De Reu op de Zeeuwse kwetsbaarheid. Zoet-wateropslag, verzilting en zeespiegelstijging. Het zijn dé uit dagingen van dit moment. Met de Oosterscheldekering zitten we nog een flinke tijd goed, zei Leo Adriaanse van Rijkswaterstaat. Maar hoe verder, is wel een vraag die de komende decennia centraal staat. „Ik denk dat we moeten stre ven naar een mooie fusie tussen natuur en techniek. En ik denk dat kunstenaars en filosofen ons daar bij kunnen inspireren." Inspirerend was het zeker, de manifestatie bij de Schelphoek. Het was de grote finale van het meerjarige project Balanceren tus sen Zoet en Zout van de Bewaer- schole. Dit in Burgh-Haamstede gevestigde centrum voor heden daagse kunst gaf een stuk of vijf tien kunstenaars de opdracht zich Ik denk dat we moeten streven naar een mooie fusie tussen natuur en techniek vijfjaar lang te verdiepen in het thema Balanceren tussen Zoet en Zout. Geen insteek of uitwerking was hetzelfde, zo bleek zaterdag. De grote 'sigaar' die een paar jaar geleden over heel Zeeland vloog om de zoutverdeling in het Zeeuwse grondwater in kaart te brengen, levert - voor de leek - weinig toegankelijke grafiekjes op. Hoe anders is dat met het 'bodem monument' van beeldend kunste naar Willem Besselink. Hij maakt dat wat onzichtbaar onder je voe ten ligt, zichtbaar: in een toren laat hij met kleuren zien hoe zout de bodem is. Michiel Romeyn presenteerde honderden meters verderop Mar- jolijn Boterenbroods Partituur van Zoet en Zout: een boek gemaakt in een bijenkast. Met op elke pagina (ofwel raam) een andere interpre tatie van het zoet en zout op Schouwen-Duiveland. Kleine bootjes brachten bezoe kers naar de caissons. Daar duw den kunstenaars Jeroen van Wes ten en Anne Ausloos de vaartui gen door de verborgen gelegen zeetuin. Via de koptelefoon klonk zuigend wier en spoelende oes ters, muziek en een wiergedicht van Miek Zwamborn. „Wij zijn een zilt universum. Een op-z'n- kops bos." De vijf jaar van de Be- waerschole zijn voorbij, maar voor Van Westen en Ausloos is het nog niet over. „Wij zijn nog niet klaar." Sloeg de balans de afgelo pen jaren voor hen vooral door naar zout, nu willen ze verder met zoet. „We hebben al een trasbak schoongemaakt bij een boerderij, die weer in gebruik is genomen. Dat is de basis voor meer." FiZi laat een doorlopend stijgende lijn in bezoekersaantallen zien, al dus voorzitter Remko Delfgaauw, die de cijfers op een rij zet. In 2004, drie jaar na de opening, waren dat er 2573. In 2012 wisten 7318 mensen het filmtheater te vinden. En nu hoopt het theater de 16.000 te pas seren. „Die groei past bij onze wens middenin de samenleving te staan", verklaart Delfgaauw. „Ook de restyling van de foyer draagt daar hopelijk aan bij." De vernieu wing was een wens van de film theaterbezoekers zelf. Ondanks de mooie cijfers blijft er Je kunt kinderen niet vroeg genoeg met cultuur laten kennismaken voortdurend werk aan de winkel. Het Zierikzeese filmtheater draait dit jaar voor het eerst mee in het educatieprogramma basisonder wijs van Film by the Sea. Leerlingen van de basisscholen krijgen tijdens de festivalweek in Zierikzee een ge varieerd filmprogramma aangebo den. Geen van de Schouwen-Dui- velandse basisscholen meldde zich voor dat initiatief aan. Alleen een Noord-Bevelandse school doet mee. „Ik ben verbaasd over die oor verdovende stilte", zegt Delfgaauw. „Hier krijg je films aangeboden die verder gaan dan de Walt Disney's en PixLs, waardoor kinderen hun blik verbreden. Je kunt ze niet vroeg genoeg met cultuur laten kennismaken." Het belang van diversiteit in de filmbranche is groot, vindt ook filmmaker Erik de Bruyn. Daarom zijn filmhuizen (met dank aan vrij willigers, benadrukte hij) zo waar devol. Zijn film Wilde Mossels was de eerste film die door fiZi, toen nog tijdelijk in het oude Mondra- gon, werd vertoond. maandag 3 september 2018 SD Huiveren en genieten aan het water Esme Soesman Serooskerke - Leo Adriaanse, Rijkwaterstaat Filmmaker met Zeeuwse roots, Erik de Bruyn, opende zater dagavond de vernieuwde foyer van fiZi in Zierikzee. Het film theater denkt dit jaar meer dan 16.000 bezoekers te trekken. Esme Soesman Zierikzee - Remko Delfgaauw, fiZi De vernieuwde foyer van filmtheater fiZi is zaterdag geopend. FOTO MARIEKE MANDEMAKER Kunstenaar Anne Ausloos (links) duwt de boot door de verborgen zeetuin in het caisson, ze vaart uit met schipper Bas van Damme (tweede van links) en Marjan en Hans Hidskes uit Serooskerke. fotomariekemandemaker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 46