No Surrender-baas overgeplaatst naar Vught 3 Moeder Armina: 'Weg van angst en paniek' De in Nederland opgegroeide Armeense asielkinderen Howick en Lili zijn ondergedoken. In een brief aan deze krant schrijft hun moeder Armina dat de kinderen in opdracht van haar 'op een veilige plek zijn ondergebracht'. De locatie van deze plek is niet bekend bij de autoriteiten. „Gisteren (zaterdag red.) heb ik Lili en Howick naar een veilige plek laten brengen. Ze hebben een erg zwaar jaar achter de rug. Ik hoorde vorige week van professor Eric Scherder dat mijn kinderen post traumatische stressstoornis (PTSS) hebben, dat ze ziek zijn en niet naar Armenië kunnen komen omdat hun kans op herstel hier nul is", schrijft de 37-jarige Armina Hambartsjumian in haar brief. Afgelopen maand bepaalde de Raad van State dat Lili en Howick terug moeten naar hun geboorte land, waar hun moeder Armina vorig jaar al naar is uitgezet. Ar mina werd vorig jaar in haar eentje uitgezet, omdat haar kinderen toen ook waren ondergedoken. De Dienst Terugkeer en Vertrek is van plan de kinderen zaterdag op het vliegtuig naar Armenië te zetten. „Ik raakte in paniek toen ik hoorde dat mijn kinderen niet meer kunnen herstellen. De afge lopen dagen is de spanning voor Lili en Howick té hoog. De stress is zo groot, dat ik bang ben dat mijn kinderen instorten als dit door gaat. In Armenië zullen zij nog meer stress krijgen. Ik kan hier niet voor hen zorgen en er is hier geen goede hulp voor traumaverwer king. Ik kan hun verdriet en angst niet meer aanzien. Dat doet mij erg pijn. Het is mijn taak als moeder om Howick en Lili te beschermen. Ik heb besloten dat de stress moet stoppen. Dit kan zo niet." Volgens Armina zijn de tieners 'nu op een veilige plek waar ze met andere kinderen spelen'. „Ze zijn nu weg van de angst en paniek. Ze zijn heel opgelucht", schrijft ze. Ook zegt ze dankbaar te zijn voor alle hulp. „Ik wil vragen of ze in Nederland mogen blijven. Zij heb ben te veel meegemaakt en heb ben hierin geen schuld." Geen informatie Een woordvoerder van de Immi gratie- en Naturalisatiedienst (IND) laat weten 'niet in te gaan op individuele zaken' en kan geen verdere informatie geven over het onderduiken van Lili en Howick. Vorige week schreven broer en zus via deze krant een emoti onele brief aan pre mier Mark Rutte, staatssecre taris van Justi tie en Veilig heid Mark Har- bers en de koning en koningin, waarin ze sme ken om hen niet naar een wees huis te sturen. Ook schreven zij 'doodsbang te zijn'. Zestien hulporganisaties riepen minister Harbers vorige week op om zijn discretionaire bevoegd heid in te zetten en een uitzonde ring voor Lili en Howick te maken door ze een verblijfsvergunning te geven. Harbers liet weten dat 'het niet voor de hand ligt dat hij tot een ander oordeel komt'. De Raad van State oordeelde dat Harbers de asielaanvraag van de kinderen terecht heeft afgewezen, omdat Armenië een veilig land is. Volgens kinderarts Paul Hoge- man laat de beslissing van Armina om haar kinderen te laten onder duiken zien 'hoe bang zij is dat ze zullen instorten'. „In Armenië is specialistische behandeling nodig en die is schaars en onbetaalbaar voor een alleenstaande moeder met twee kinderen. Uit rapporten blijkt dat psychische stoornissen in Armenië niet worden be schouwd als iets dat van hetzelfde belang is als lichamelijke gezondheid." Chronische stress is uiter mate beschadi gend voor de ontwikkeling van kinderen, aldus Hoge- man. „Maar je moet kinder arts zijn om dat te begrijpen. De beschadiging van "T JET Lili en Howick moet nu stoppen. Het is tijd voor maatwerk waarbij alle details een rol spelen. Zij moeten hier in Nederland een behandeling krijgen waar zij in hun eigen Ne derlandse moedertaal kunnen pra ten over angsten, pijn en verdriet." Lili en Howick wonen nu tien jaar in Nederland. Moeder Armina ontving verschillende afwijzingen op haar asielaanvraag. De recht bank oordeelde eerder dat de Russische nationaliteit waarmee Armina een asielprocedure startte, niet juist is. Volgens Roy van der Wal, advocaat van Kuipers, heeft het Openbaar Ministerie gezegd dat er vanuit het criminele circuit plannen zijn om Kuipers te bevrijden. Om die reden is zijn cliënt overgeplaatst naar een zwaarder regime. In de EBI in Vught zitten onder anderen Mohammed B. en Benaouaf A. vast. Van der Wal noemt het op web site Crimesite nonsens dat zijn cliënt zou willen ontsnappen. „In de PI Leeuwarden negen maanden lang te boek staan als modelgevan gene, maar twee weken voor de zit ting willen vluchten? Dat maak je mij niet wijs. Ik denk niemand die zijn boerenverstand gebruikt." O Volgens het OM zijn er plannen vanuit het criminele circuit om Kuipers te bevrijden Over de inhoud van de tip doet het Openbaar Ministerie geen mede delingen. „Wat deze advocaat roept, is voor zijn rekening. Wij vinden het van belang dat wij een tip als deze serieus in behandeling ne men." Vandaag doet Van der Wal namens zijn cliënt zijn beklag over de overplaatsing. De 53-jarige Kuipers zit sinds december vast op verdenking van onder meer afpersing en het leiden van een criminele organisatie. De straf die hij daarvoor kan krij gen, is minimaal twaalf jaar. Ook is volgens de rechtbank de kans aan wezig dat Kuipers opnieuw in de fout gaat. Begin juli legde Kuipers zijn functie als 'World Captain' van No Surren- der neer. Hij is ook geen lid meer van de motorclub. Dit was voor zijn advocaat een reden om opnieuw de rechtbank te vragen Kuipers voor lopig op vrije voeten te stellen. Ver gelijkbare medeverdachten zoals Klaas Otto en Rico R. zijn inmid dels vrij en dat zou Kuipers ook moeten zijn, aldus Van der Wal. Naast Kuipers zit alleen Theo ten V. (54) nog vast in het proces tegen de leiders van de motorclub. De volgende pro-formazitting is op 17 september. Dan wordt mogelijk ook de datum voor de inhoudelijke behandeling bekendgemaakt. UITVAART JOHN MCCAIN maandag 3 september 2018 GO Lili en Howick ondergedoken Rachel van Kommer Amersfoort De kist met daarin het lichaam van John McCain wordt zaterdag na de rouwdienst de National Cathedral van Washington uit gedragen. Tijdens de plechtigheid roemden partijgenoten zoals George W. Bush én Democraten zoals oud-president Barack Obama de Republikeinse oud-senator en oorlogsveteraan. John McCain is gisteren begraven op de Naval Academy Cemetery in Annapolis, Maryland. FOTO GETTY IMAGES Oud-No Surrender-voorman Henk Kuipers is overgeplaatst van de gevangenis in Leeuwar den naar de zwaarbeveiligde EBI in Vught. De politie kreeg een 'serieuze anonieme tip' dat er sprake is van vluchtgevaar. Sebastiaan Quekel Vught/Leeuwarden A Henk Kuipers, fotoanp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3