tunis ZNF trekt meer bezoekers Kruittoren Tholen kan eindelijk worden gebouwd 2 MARLEEN BLOMMAERT Column Y" B. e I egin deze zomer zagen we ^prachtige bomen vol kersen 'en we aten daar ongege neerd van. Ook de wijnranken, vol met zware trossen, zijn een lust voor het oog. De eerste druiven zijn rijp en smaken hemels zoet. Tege lijkertijd is er een ongemakkelijk gevoel dat knaagt. Het zoet krijgt een bijsmaak. opbrengst met allerlei vogels. Nu is er geen enkele vogel die aan deze overvloedige dis begint. Het is vooral de merel die opzichtig ont breekt. De merels zijn voor het tweede jaar op rij getroffen door een virus, het Usutu-virus. En niet alleen de merels blijven weg. Ook andere kleine vogels zoals de me zen en mussen zien we niet of nau welijks meer in onze tuin. Het ge bruik van bestrijdingsmiddelen, ook illegale, om de buxusmot te be strijden in onze tuintjes doet ook weinig goeds voor de vogelstand. Leuk voor de buxus, minder voor de vogels die de giftige rupsen eten. kauwen en eksters die de tuin be volken. De vliegende opportunis ten, het is dat ze vleugels hebben en eieren leggen anders zou ik ze bij de knaagdieren indelen. Ook met de insecten is het slecht gesteld. Twee insecten voeren wel erg de boventoon. De vlieg en de wesp. Vooral de vlieg leidt hier tot een kleine huwelijkscrisis. Meneer B. wil de deuren open en ik wil ze dicht. Ik verklaarde laatst nog plechtig dat ik zelden boos werd: dat was gelogen. Vliegen in huis, en vooral in de keuken, brengen een heel ander mens in mij naar boven. Woest maai ik alles neer dat durft te landen, ik spaar er geen. Er was deze zomer ook nog een kolo nie hoornaars. Ze besloten in onze schuur te gaan wonen. Ze zijn wel heel groot en, als ze met veel zijn, erg indrukwekkend. Het geluid van de zitmaaier naast het nest vonden ze ook al niet fijn. En zo heb ik, geheel tegen mijn principes in, deze familie laten opruimen. Want de mens, dat moge bekend zijn, is immers de grootste oppor tunist. Woest maai ik alles neer dat durft te landen, ik spaar er geen DESTELLING Vandaag: Ik heb genoten van Zeeland Nazomerfestival Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters teller elfstedentocht maarten van der weijden STAAT OP Al? MILJOEN Getuigen gezocht van fietsincident Fietser gewond door botsing KRUININGEN Brandweer bevrijdt kind EXECUTIEVERKOOP Vorig jaar beleefde het ZNF een dip. Theaterproductiehuis Zeelandia had toen minder bekende namen gepro grammeerd. „Deze keer hebben we meer grote namen op de planken ge bracht. Dat betaalt zich uit. We wil den ook meer jongeren trekken en dat is zeker gelukt. Voor bij ChefSpecial was zaterdag op het Abdijplein opvallend veel jeugd", zegt organisatiedirecteur Henk Schoute. Hij voegt eraan toe dat hij wil waken voor populisme. Kwalita tief goede, maar minder bekende acts verdienen wat hem betreft ook een plaats op het ZNF. Schoute is 'trots' op de locatie voorstellingen Wiek op Neeltje Jans, Winterreise in Fort Ellewoutsdijk en De Blinden op de stadswallen in Veere. De voorstellingen trokken ook behoorlijk wat bezoekers van buiten Zeeland. Inmiddels komt minstens 35 procent van de ZNF-be- zoekers van buiten de provincie. „Sommigen verblijven hier ook een week of, in het geval een echtpaar uit Purmerend, zelfs twee weken." Het Abdijplein vormde het brui send hart waar Zeeuws talent en ge vestigde bands als Racoon en Deze keer hebben we meer grote namen op de planken gebracht ChefSpecial voor een feestje zorg den. Het kernprogramma van het festival was goed voor 17.500 bezoe kers. De overige activiteiten zoals het verdiepingsprogramma, de picknick, het Nazomerzingen, de gratis concerten en de performance van Carmen Schabracq trokken 19.500 bezoekers. Het toekomstige wooncomplex aan het Slachtveld in Tholen, met een woontoren van 36 meter als opval lendste onderdeel, kwam er niet zonder slag of stoot. Buurtbewoners vochten de bouw aan. Ze vreesden voor verlies van privacy en zonlicht, en voor waardevermindering van hun woningen. Tot aan de Raad van State vochten ze het aan. Die wees de bezwaren tegen het plan van de hand. Nu alle vergunningen binnen zijn, kan na drie jaar vertraging de bouw van het complex eindelijk be ginnen. De toekomstige bewoners zijn daar vorige week over ingelicht. Het gevolg van de vertraging is dat kopers extra geld moeten neerleg gen voor dezelfde woning. „We kunnen niet om de hogere kosten heen", zegt Han van de Velde van Fraanje. „In goed overleg zijn we eruit gekomen." Van de Velde stelt dat de extra kosten waar kopers voor staan, deels wordt gecompenseerd door de waardevermeerdering van huidige woningen. „Door het aantrekken van de economie is het consumen tenvertrouwen gestegen en zit de woningmarkt weer in de lift. Wat gunstig uitpakt voor kopers die nog van hun huis af moeten." Trots Een van de kopers, die anoniem wil blijven, reageert opgelucht. „Naar dit moment hebben we lang uitge keken. Eindelijk is het zo ver. Na tuurlijk begrijpen we de bezwaren. Toch zou ik diezelfde mensen graag nog eens spreken als het complex helemaal klaar is. Volgens mij kun je dan als Tholenaar alleen maar trots zijn op wat er staat." Natuurlijk begrijpen we de bezwaren. Toch zou ik diezelfde mensen graag nog eens spreken als het complex klaar is Het gevolg van die vertraging is wel dat er nu nog 8 van de 28 wo ningen te koop staan. Het gaat vol gens Van de Velde om kadewonin gen, enkele van de onderste appar tementen en een penthouse. „Nu alles rond is, verwacht dat we die laatste paar woningen ook snel ver kopen." MUt. A f\l maandag 3 september 2018 Normaal gesproken delen we de Het zijn nu vooral duiven, kraaien, Reageer op pzc.nl Weekend: Jammer dat al die toeristen weer weg zijn 978 reacties OOSTDIJK De politie zoekt getuigen van een incident waarbij drie scholieren van hun fiets geduwd zijn. Het gaat om twee jongens van 12 en 13 jaar oud, en een 12-jarig meisje. Het incident gebeurde don derdag rond 16.15 uur op het fietspad langs de Oude Rijksweg, van Goes naar Krabbendijke. On derweg naar huis kwam het drietal een fietser tegen die naar Goes rijdt. Tijdens het passeren gaf deze fietser ineens een harde duw, waardoor de scholieren met hun fiets omvielen. Ze hielden aan de val pijnlijke ribben en schouders, kapotte han den en dikke knieën over. Ook zijn hun fietsen be schadigd. KAPELLE Bij een botsing tussen een fietser en een auto op de kruising van de 's- Gravenpoiderse Oudedijk met de Eversdijkeseweg is zaterdagochtend ie mand gewond geraakt. De fietser is per ambu lance naar het ziekenhuis vervoerd. Het ongeval gebeurde vermoedelijk als gevolg van een voorrangsfout. De auto kon na de bot sing zonder grote proble men verder. Een kind dat zich had opgesloten in een schuur aan de Edison- straat in Kruiningen is gisteravond door de brandweer bevrijd. Het kind had aan de binnen kant de deur op slot ge draaid, maar kreeg het daarna niet meer open. Daarop werd het schuurdak verwijderd. vcilingdeurwaardcr.nl Voor alle executieverkopen van de Belastingdienst: kijk op www.veilingdeurwaarder.nl Belastingdienst Het Zeeland Nazomerfestival (ZNF) heeft dit jaar 17.500 be zoekers getrokken. Dat zijn er 2500 meer dan in 2017. Samen met het nevenprogramma komt het totaal aantal bezoekers op 37.000. Vooral het slotconcert van Chef'Special zaterdag op het Abdijplein bleek een pu bliekstrekker. Zo'n 3300 toe schouwers kwamen erop af, ruim 2000 meer dan bij Douwe Bob op donderdag. Frank Balkenende Middelburg - Henk Schoute, ZNF ZEELAND 20 Kopers zijn opgelucht. De bouw van de veelbesproken Kruitto ren in Tholen gaat beginnen. In oktober start de aannemer met het bouwrijp maken van de grond. Het complex moet medio 2020 klaar zijn. Timo van de Kasteele Tholen - Toekomstige bewoner

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 2