ZEELAND GEBOEKT Verdronken Orisant is weer verkrijgbaar Franca Treur komt naar Middelburg Vlag uit voor de dichter ZEELAND 21 fff Wat begon met het traceren een krantenartikel uit 1884 eindigt nu - ruim tien jaar later - met de publicatie van het boek De Melksalon. Schrijfster Reineke van Wouwe (66) uit Vogelwaarde dook in de geschiedenis van haar familie. Reineke van Wouwe mag graag kij ken naar het televisieprogramma Verborgen Verleden, waarin be kende Nederlanders op zoek gaan naar de verhalen van hun voorou ders. Niet zelden levert dat emotionele mo menten op. 'Is dat niet wat overdreven', dacht ze wel eens. Maar nu ze zeifin de geschiedenis van haar familie is gedoken, betrapt ze zich zelf niet meer op dat soort gedachten. „Toen ik in Goes door het pand liep waar mijn over grootouders een melksalon hebben gehad, kon ik gewoon voelen dat daar een deel van mijn eigen geschiedenis lag." De zoektocht naar die familiehistorie begon toen Reineke en haar echtgenoot ruim tien jaar geleden Zwijndrecht verruilden voor de rust en ruimte van Zeeuws-Vlaanderen, het gebied waarvan ze wist dat een deel van haar voorouders er vandaan kwam. Sterker nog, in de familie deed al generaties lang een verhaal de ronde over een vreselijk ongeluk met een koets dat in Terneuzen - toen nog Neuzen ge heten - moest hebben plaatsgevonden. Na lang zoeken in de Krantenbank Zeeland vond de in Dordrecht geboren schrijfster eindelijk het artikel dat zonder twijfel over dat ongeluk moest gaan. „Dat was echt zo'n eureka-mo- ment", herinnert ze zich. Heel diep wil Rei neke liever niet op het ongeluk ingaan ('Men sen moeten het boek maar lezen'). Maar het was een groot drama dat het leven van één van haar voorouders heeft getekend. Het vinden van het artikel was de aanzet tot een nog diepere duik in de familiegeschiede nis. Van lieverlee ontstond het idee om een boek te schrijven. Dat kwam er. Beginnend bij de geboorte van Reinekes betovergrootmoe der Reina Leunis in 1851 en eindigend met de geboorte van de schrijfster zelf, precies een eeuw later. Het is een mengeling van feiten en fictie geworden. Met name overgrootmoeder Jannetje Pieterse uit Ellewoutsdijk speelt een voorname rol in het boek. Reineke wist veel interessante verhalen over deze vrouw op te diepen in archieven in en buiten Zeeland. „Ik kwam erachter dat mijn overgrootmoeder een heel ondernemende en sterke vrouw moet zijn geweest." Zo kwam Jannetje als 18-jarige als dienstmeid in Amsterdam te werken en ging ze naar de Haagse Kookschool. Dat waren hele avonturen in die tijd. Met haar Zeeuws- Vlaamse echtgenoot Levinus Reinier de Witte begon ze in 1905 een melksalon aan de Opril van de Grote Markt in Goes. Daar ontleent het boek zijn naam aan. Het was dit pand - tegen woordig zit kookstudio De Witte Lelie er - waar Reineke voelde dat er een stuk van haar eigen verleden lag. „Noem het zweverig als je wil. Maar ik begrijp nu dat mensen emotio neel worden als ze op een plek komen die zo belangrijk is geweest in het leven van één van hun voorouders." De Melksalon is een vlot geschreven boek dat een mooie inkijk biedt in het leven aan beide zijdes van de Westerschelde tussen 1850 en 1950. Nu de bevalling van het schrijven en het uitbrengen (in eigen beheer) is voltooid, wil de schrijfster op verschillende plekken over het boek gaan spreken. „Dit soort verhalen moet verteld worden", vindt ze. „In de beeld cultuur die we tegenwoordig kennen, wordt er nauwelijks meer een verhaal verteld. Dat is zo jammer." Camping Orisant bij Co- lijnsplaat bestaat dertig jaar. Ter gelegenheid van dat jubileum verscheen er net voor de zomervakantie een her druk van Orisant, verdronken ei land in de Oosterschelde van Paul de Schipper. De eerste druk ver scheen in 2000 en was alleen nog antiquarisch verkrijgbaar. Oud journalist De Schipper (1953) vertelt in het boek over het ei land in de Oosterschelde, dat slechts korte tijd droog en inge polderd is geweest. Maria van Nassau, zus van Willem van Oranje, investeerde in 1598 in de inpoldering. De droogmaking vanaf 1602 werd geen succes. Al in 1609 ver trok een groot deel van de pioniers, na een periode van hongers nood en dijk breuken. Rond 2634 hielden ook de laatste volhou ders het voor gezien en vijfjaar later verdween het eiland in de golven. In het boek (19,95 euro) is een hoofdrol weggelegd voor Hans van Damme, de eerste schout van Orisant. De herdruk bevat een katern met reproducties van oude kaarten en prenten. Franca Treur (1979) is vrij dag 7 september om 15.30 uur te gast in de Drvkkery in Middelburg. Ze gaat met lezers in gesprek en leest passages voor uit haar laatste roman, Hoor nu mijn stem. In haar grotendeels in Zeeland gesitueerde roman Hoor nu mijn stem leren we Ina en Gina ken nen: Ina het kind en Gina, de vol wassen versie van Ina. Op 3-ja- rige leeftijd verloor Ina haar ou ders, ze groeit op bij haar opa en zijn twee ongetrouwde zussen Ma en Sjaan. Ze probeert te klim men op de trappen van Gods ge nade, zoals haar lichtende voor beeld tante Ma. Maar, de maat schappelijke ladder lonkt. Gina, zelf verklaard be ste radio-in terviewer van Nederland, verliest in korte tijd haar baan, haar ge liefde en haar waardigheid. Haar leven lang heeft ze geïnformeerd naar de binnenwereld van ande ren. Maar hoe staat het met haar eigen innerlijk? In deze roman geeft Franca Treur een stem aan vrouwen uit dat deel van onze samenleving waar een vrouw niet vaak wordt gehoord. Zeeuwse schrijvers Straalt Victor Hugo (2802- 1885) als een zon boven de Franse literatuur? Of hangt hij er juist als een donkere wolk boven? De schrijver André Gide zei het prachtig: „Victor Hugo, no- tre plus grand poète, hélasl" Onze grootste dichter, jammer genoeg. Hugo was ondanks al zijn kwali teiten een te opdringerige aanwe zigheid, had een te opzichtige stijl. Uitgerekend hij wilde in de zomer van 1867 incognito naar het nog volkomen on-toeristische Zeeland reizen. Daarvan kwam niets te recht, hij werd onmiddellijk her kend en uitbundig geëerd. In 2027 publiceerde Johan Ever- aers een alleraardigst boekje Victor Hugo was hier. Victor Hugo op Schouwen- Duiveland. Maar dat is slechts een Z L A D F deel van het verhaal. Over zijn Zeeuwse reis schreefVic- tor Hugo zelf dagboekaan tekeningen. Zijn zoon, de journalist Charles Hugo (1826- 1871), leverde met Victor Hugo en Zélande een veel uitvoeriger ver slag. De uitgave uit r868 die ik gebruik, telt 257 bladzijden, en bij Everaers vinden we daarvan alleen pagina 97 tot en met 157 terug. Zo'n Zeeuwse reis was in 1867 ingewikkeld, spoorwegen waren er nog niet. Het reisplan voorziet in een boot naar 'Wemeldingen', dan een omnibus naar Goes, ver volgens naar 'Le Sloë apied', te voet naar het Sloe. Omdat Hugo Hugo is, gaat het allemaal veel eenvoudiger. In Middelburg blijkt er slechts één hotel, Thótel Bulterys'. Wan neer het gezelschap 's avond wil dineren zegt de hotelbaas: 'nee, hier in Zeeland dineert iedereen om drie uur 's middags'. Toch wordt het nog genieten, van het prachtige stadhuis en de tapijten, van een uitstapje naar Domburg. 'De duinen gezien', schrijft Hugo. En 'de polder van West-Chapel', heel duur in aanleg en onderhoud. Later wacht Zierikzee, door hem gespeld als 'Zierykzée'. 'Waarom heeft men de vlaggen uitgestoken', vraagt de dichter, 'is het een feest dag?' 'Nee, het is voor u', krijgt hij te horen. En de koets vervoerde eerder de koning van Nederland, maar nu 'le roi de la grande républi- que universelle' (de koning van de grote universele republiek). Ze wisten in Zeeland wat zo'n grote dichter toekwam, en nie mand die het feest verzuurde met een hélasl maandag 3 september 2018 GO Wekelijkse rubriek met boeken over Zeeland en boeken van Zeeuwse schrijvers Thuis in de melksalon Rob Paardekam Reineke van Wouwe. salon FOTO MECHTELD JANSEN Reineke van Wouwe: De Melksalon - Eigen uitgave, 368 blz. foto's, 24,95 euro. Het boek is vanaf vandaag te koop in boekwin kels in heel Zeeland. Zaterdag 8 september signeert Reineke van Wouwe haar nieuwe boek van 14.00 tot 16.00 uur in boekhandel Paard van Troje in Goes. Mario Molegraaf MGTOH MlfiO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 21