160 Smart Roadsters vanuit Europa rijden over Walcheren EN 19 OUDERS HOOGBEGAAFDEN Hoogbegaafde kinderen zijn soms eenzaam. Leeftijdgenootjes kunnen hun gedachten niet altijd volgen. De Middelburgse SylviaTas wil ouders helpen hiermee om te gaan. O ook kunnen hoogbe gaafde kinderen in tens driftig zijn. Ont ploffen als hun ouder na de derde 'waarom'-vraag het ook niet meer weet. Of ze zijn bang om te falen, omdat 'hoogbegaafd' ook bete kent: 'hoge verwachtingen'. Komend najaar geeft Sylvia Tas een cursus die ouders handvatten biedt om te snappen waar de pro blemen vandaan komen en die te leren hanteren. Ze volgt de aanpak van Amerikaanse psycholoog James T. Webb, die SENG op richtte: Supporting Emotional Needs of the Gifted. Tas brengt die aanpak uit San Diego naar Zee land. Moeder Als moeder van zowel hoogbe gaafde kinderen en een verstande lijk beperkt kind weet ze zeker: die eersten hadden het moeilijker op school. Ze kwam er pas later achter wat er bij haarzelf achter haar voortdurende onderzoeksdrang, perfectionisme en soms chaotisch lijkende denkwijze zat. Tas geeft les aan hoogbegaafde kinderen in de afdeling SterQ! van basisschool De Tweemaster/Ka meleon in Oost-Souburg. Een combinatieklas van groep 3 en 4, met kinderen van vijf tot acht jaar. „Intense kinderen. Maar aan ou ders heb ik soms veel meer werk." Tas verdiepte zich in de gevol gen van hoogbegaafdheid op de omgang met anderen, met leren en met werk. Vorig jaar richtte ze met gelijkgestemden het HB-café op. Elke twee maanden komen wisselende gezelschappen van circa dertig mensen naar de bij- We hebben zelf ook aangemodderd en getwijfeld. Je praat er niet makkelijk over op het schoolplein eenkomsten in Le Penseur in Mid delburg om ervaringen te delen en een spreker te horen. De eerstko mende bijeenkomst is vrijdag 21 september, ditmaal in de Zeeuwse Bibliotheek. Via haar bureau 'Ap parently gifted' (blijkbaar be gaafd), richt ze zich nu op ouders. „We hebben er zelf ook mee ge modderd, getwijfeld en gezocht. Je praat er ook als ouder niet makke lijk over op het schoolplein." Cursus De cursus begint op dinsdag 2 ok tober, bij de kinderfysiotherapie- praktijk aan de Kruitmolenlaan. Tot eind november gaat het over onderwerpen als motivatie en on derpresteren, communicatie als de sleutel tot relaties, grenzen stellen, perfectionisme en stress, het aan leren van zelfdicipline, teleurstel ling, depressie en de omgang met leeftijdgenoten. Meedoen kost 395 euro per persoon. Stellen krijgen korting. „Ik voer met elke deelne mer een intake-gesprek, je krijgt het boek van James T. Webb 'De begeleiding van hoogbegaafde kinderen', en er is een terugblik." De cursus eindigt vóór Sinter klaas, als er rijmpjes en surprises gemaakt moeten worden. „Dan hebben ouders iets anders aan hun hoofd." Van de Smart Roadster zijn er maar 43.091 geproduceerd. Theo Luwema, organisator van het week end: „In 2003 is begonnen met het maken van de autootjes. Twee jaar later is, na heel veel technische pro blemen, besloten te stoppen met de productie. Dat maakt de Smart Roadster tegenwoordig erg bijzon der." De Smartliefhebbers komen uit tien verschillende landen en daar moesten ze flink wat kilometers voor afleggen. „Iedereen die hier is, is helemaal gek van de kleine auto's. Er is zelfs iemand uit Italië die 6000 De Smartliefhebbers legden heel wat kilometers af om Ritthem te bereiken kilometer heeft gereden om hier te zijn. Je kunt wel zeggen dat de smartgemeenschap een heel hechte familie is." Ook Mike uit Duitsland heeft flink moeten reizen voor de bijeen komst in Ritthem. „Ik ben een groot liefhebber. In Duitsland zijn er wel kleine bijeenkomsten, maar ik wil eigenlijk alleen maar meer. Ik heb veel geld in de auto gestoken, dus ik vind het ook zeker de moeite waard om een lang stuk te reizen." Tour Gisteren reden de autootjes een rondje over Walcheren. „De tour van dit jaar is voor het goede doel," vertelt Ronald Lammers, medeor ganisator van het weekend. „Het geld dat hiermee wordt opgehaald gaat naar Stichting KIO uit Hein- kenszand. Zij zullen ook meerij den." De stoet Smart Roadsters vertrok om 11.00 uur vanaf de camping. Om 15.00 uur eindigde het spektakel op het Bellamypark in Vlissingen. maandag 3 september 2018 Als je het na al dat 'waarom' niet weet Claudia Sondervan Middelburg - Sylvia Tas, 'Apparently Gifted' Mini-camping Karnemelkshoek in Ritthem staat dit weekend vol met auto's van het type Smart Roadster. 160 enthousiastelin gen vanuit heel Europa kampe ren een nachtje in Zeeland, met als klap op de vuurpijl een tour over Walcheren. Jari Klapwijk Ritthem PRAGUE Sylvia Tas begint een cursus voor ouders met hoogbegaafde kinderen: „Die zijn vaak heel intens. FOTO RUBEN OREEL De Smart-familie is een hechte gemeenschap, foto ruben oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 19