Meer bruinvissen in de Oosterschelde 17 minder op als je er zelf woont, maar ik vind het ook. Friesland heeft elf steden, maar de Zeeuwse steden zijn mooier. De Zeeuw is te nuchter en te bescheiden om dat te zeggen." Dat beide provincies elkaar opzoe ken, vindt IJdema logisch. „De ver grijzing, de krimp, de leegloop van de dorpen, het is vergelijkbaar. Geert Mak had zijn boek Hoe God verdween uit Jorwerd, het dorp van mijn opa, mij pake, ook wel in Zeeland kunnen schrijven. Het is goed om als provin cie je horizon te verbreden. Als de provincies links en rechts van je niet zo op je lijken, moet je verder kijken. Ze kunnen van elkaar leren, dat juich ik toe." En met dat integreren is het best goed gekomen. „Ik denk dat ik inmiddels meer een Zeeuw ben dan een Fries." Fryslan 2or8, Culturele Hoofdstad van Europa. Ze is in het noorden terechtgeko men omdat ze alleen daar popcultuur kon studeren. Na haar jeugd in Yerseke en haar pubertijd in Kapelle en Kloetinge, studeerde ze een jaartje aan de kunstaca demie in Breda, maar dat vond ze te be perkt. „In mijn studie hier werd pop ver bonden met alle andere culturele discipli nes." Inmiddels werkt zij als zzp'er voor tal van culturele organisaties in Leeuwar den. Zodat zich meteen de hamvraag aan dient: zou zo'n succesvolle manifestatie als Culturele Hoofdstad van Europa in Zeeland ook kunnen? „Toen het idee hier voor het eerst werd geopperd, werd er ook gelachen. Daarna is het enorm ambitieus opgepakt. Iedereen heeft zijn schouders eronder gezet, niet alleen mensen in de culturele sector, maar ook Jannie om de hoek. De hele provincie is erbij betrokken. Dat zie je ook aan de mienskip-projecten. Het vrijwilligerswerk is fantastisch. Er zijn mensen die hiervoor het hele jaar hun agenda hebben geblokkeerd. En er is een culturele infrastructuur uit de grond gestampt. Zes, zeven jaar geleden had je niet de helft van de voorzieningen die er nu zijn. Qua schaal zou het in Zeeland ook kunnen, maar misschien dat de eilan denstructuur een vergelijkbare samen werking in de weg zit." De mentaliteit van de Friezen lijkt op die van de Zeeuwen - 'nuchter, recht door zee, ja zeggen is ja doen' -, beide provin cies liggen ver van de Randstad - 'de laat ste trein terug gaat om half tien' en sinds Middelburg een studentenstad is doet het met zijn 'kleine ondernemingen, unieke winkeltjes en leuke cafés' steeds meer denken aan Leeuwarden. Maar de vraag waar ze het liefst woont, is geen moei lijke. „Friesland. Zonder twijfel." Leeuwarden De eerste tijd dat ze in Fries land woonde, had de in Yer seke geboren Bente Hout (25) soms het idee dat ze was geëmigreerd. „Dat kwam door de taal. Er zijn mensen die je aan spreken in het Fries en maar met moeite overschakelen naar het Nederlands als ze merken dat je het niet verstaat. Het was net of ik over de grens was verhuisd." Na zeven jaar spreekt ze nog niet vloeiend Fries, maar ze verstaat en leest de taal uit stekend. „Dat scheelt al enorm. Mensen hier vinden het sympathiek als je ze kunt verstaan." Ze noemt zich ingeburgerd in Leeuwarden, maar nog niet in Friesland. Hout werkt onder meer voor de or ganisatie van Leeuwarden - Vorig jaar spotte de stichting 34 bruinvissen. De stijging is goed nieuws, zegt Frank Zanderink van Stichtng Rugvin. „De popu latie groeit. Dat duidt erop dat de bruinvissen voldoende voedsel kunnen vinden." De school bruinvissen kreeg na 2011 een zware klap. In dat jaar telde de stichting 61 bruinvissen. De po pulatie halveerde in de jaren daarna. De zoogdieren hadden te lijden onder wildgroei van Ja panse oesters, zwaardschedes en mosselen. De schelpdieren filte- Bruinvissen zijn de kleinste soort walvisachtigen van de Noordzee ren hun voedsel uit het water en kapen zo eten voor de monden van vislarven weg. Minder vis- larven betekent minder volwas sen vis, zodat er steeds minder voedsel op het bord van de bruinvis kwam te liggen. Uit on derzoek blijkt dat de bruinvissen nauwelijks door de stormvloed kering zwemmen, waardoor de stichting concludeert dat de sterfte hoofdzakelijk te wijten was aan voedselschaarste. Door het goede zicht en ge ringe wind (geen golfslag) kon den de over acht boten verdeelde veertig vrijwilligers zaterdag in de gehele Oosterschelde be trouwbare waarnemingen doen. Bruinvissen zijn de kleinste soort walvisachtigen van de Noordzee en lijken op dolfijnen. Volwassen dieren worden 1,60 tot 1,90 meter groot. Kalfjes me ten zo'n 70 tot 80 centimeter. De bruinvissen verblijven het hele jaar in de Oosterschelde. maandag 3 september 2018 lij ken op Zeeuwen RUBEN OREEL T Advocaat Jaap IJdema, een Fries in Zee land. FOTO De in Yerseke ge boren Bente Hout werkt voor Leeuwar- den-Fryslan, Cultu rele Hoofdstad van Europa, foto jaap schaaf Het gaat goed met de bruinvis sen in de Oosterschelde. Vrij willigers van de Stichting Rug vin hebben zaterdag tijdens de jaarlijkse telling veertig bruin vissen waargenomen. Daaron der ook vier kalfjes. Frank Balkenende Burghsluis De stichting zette acht boten in de voor telling, foto stichting rugvin

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 17