LAT-relatie met Leeuwarden? Multraship slaagt erin zeiljacht vlot te bergen Becoming Astrid Om te janken 16 ZE PLATTELAND SAMENWERKING Commentaar Zeeland en Friesland snuffelen aan een mogelijk verbond. Het Zeeuws provinciebestuur reist vandaag naar het noorden om te ontdekken of beide provincies baat heb ben bij een innige samenwerking. Ze liggen een flink eind uit el kaar, maar Fryslan en Zeeland hebben ook veel overeenkom sten. Vergrijzing, ontgroening, dorpen die leeglopen. Ook kennen beide provincies een agrarische basis, al domi neert akkerbouw in Zeeland en is Friesland toch de provincie van de koeien. Wel mist Friesland een echte zeehaven met een industrieel cluster. En al zit Friesland in enkele Europese inter regionale samenwerkingsverbanden, de kansen voor grens overschrijdende samenwerking zijn er kleiner dan in Zeeland. Los van wat beide provincies bindt en onderscheidt, is de vraag wat de meerwaarde van de as Middelburg-Leeuwarden kan zijn. Zeeland zit al in economische samenwerkingsverban den met Noord-Brabant en Limburg. Als het gaat om een be tere lobby in Den Haag, kun je ook van die partners leren. En de fusie van Zeeland Seaports en Havenbedrijf Gent geeft ook een impuls aan nauwere samenwerking met Vlaanderen. De hamvraag is of Zeeland er nu nog een andere provincie bij moet slepen? Wat wordt het rendement van een LAT-relatie met Leeuwarden? Goede voorbeelden van een slimme aanpak, een geslepen lobby en innovatieve projecten kun je ook zonder boterbriefje kopiëren. Zeeland is dan ook razend benieuwd waarmee het provinciebestuur naar huis komt. Wat wordt het rendement van een LAT-relatie met Leeuwarden? De Svartlöga (24 meter lang, 6 me ter breed) sloeg vorige week zater dag om, vermoedelijk nadat het jacht was gegrepen door een felle windvlaag. De elfDeense opvaren den werden gered door reddings maatschappij KNRM. Multraship kreeg donderdag ochtend officieel de bergingsop dracht. De Cormorant en het werkschip Multrasalvor 3 zijn daarna naar de locatie gevaren waar de Svartlöga was gezonken. Het jacht, in 1964 gebouwd als mij nenveger voor de Zweedse marine en in 2005 omgebouwd tot twee master, lag op zeventien meter diepte. De elf Deense opvarenden werden gered door de KNRM De Cormorant van Multraship heeft de Svartlöga gistermiddag afgeleverd in IJmuiden. Het is aan de Deense eigenaar wat er verder mee gebeurt. Multraship werkte bij de ber ging samen met DUC Diving uit Urk dat het werk onder water voor zijn rekening heeft genomen. ALMANAK De gepensioneerde boer uit de kanten van Zaamslag wil als nuttig tijdverdrijf zijn klein zoon, ook akkerbouwer, nog wel eens helpen. Hij had er net een rondje vuulte trekken op zitten en stond, geleund over zijn 'kapper', een shagje te roken toen een dikke auto van Duitse makelij met Belgische nummer plaat in de berm stopte. Een sjiek wat ouder stel stapte uit en liep onhandig door en over de kluiten op de akker, op zoek naar uien die de rooier had laten liggen. Het oude boertje zag het hoofdschuddend aan. „Dat is toch om te janken..." Verhage verrast bij ringrijden EU moet meer investeren in zeehavens BIGGEKERKE Veel rook door brandende haag Het startsein van Film by the Sea Vrijdag 7 september Tickets informatie www.filmbythesea.nl In zijn vrije tijd is advocaat Jaap IJdema (51) een verdien stelijke cabaretier. De in Hee renveen opgegroeide partner van het Middelburgse kan toor Adriaanse Van der Weel schreef ooit het liedje 'Fries in Zeeland'. Dat gaat zo: 'Ik rij ring en ik zing hier aan de kust, de Zeeuwse kust/Ik eet mosselen en oesters/hoe- wel ik ze niet lust/maar najaren consumeren moet ik helaas toch concluderen het valt niet mee te in tegreren voor een Fries in Zeeland. Het is met een knipoog geschre ven, bekent IJdema. „Ik zie meer overeenkomsten dan verschillen tussen Friesland en Zeeland. Ik ben min of meer bij toeval hier te rechtgekomen. Ik merkte dat de gemoedelijkheid die je in Fries land hebt, 'doe maar gewoon dan doe je gek genoeg', dat je dat in Zeeland ook hebt. Ik heb wel het gevoel dat Friesland meer eenheid uitstraalt dan het Zeeland waar ik me 25 jaar geleden vestigde. Dat is Middelburg ongetwijfeld het eilandenverhaal. Je had toen de tunnel nog niet. Als je de boot naar Breskens nam, gaf dat het gevoel of je naar het bui tenland ging. In Zeeuws-Vlaande- ren heb je echt een andere cultuur dan op Walcheren. Friesland is ei genlijk één groot eiland en weet zich beter als eenheid te presente ren. Ik merk wel dat we dat in Zee land steeds beter gaan doen." Lyrisch IJdema is fan van SC Heerenveen en draagt dat ook uit. Volgens hem durven Friezen beter dan Zeeu wen te laten zien waar ze voor staan. „Als mijn ouders vanuit Heerenveen hiernaartoe komen, zijn ze helemaal lyrisch over Mid delburg, zo mooi vinden ze die stad. Mis schien valt dat maandag 3 september 2018 Het Terneuzense sleep- en ber gingsbedrijf Multraship is erin geslaagd het voor Zandvoort gezonken Deense zeiljacht Svartlöga zaterdagavond boven water te halen met het kraan schip Cormorant. Harmen van der Werf Terneuzen Tip? redactie@pzc.nl GRIJPSKERKE De laatste wedstrijd ring rijden van dit seizoen is zaterdag gehouden in Grijpskerke. Er deden 28 mensen aan de wedstrijd mee. Teun Dingemanse werd dagkampioen. Hij stak als enige 30 ringen. De verrassing van de dag was de winnares van de 1e beker, Janita Verhage. Arjo Francke was de sterkste in de kamp om de pollepel. In Aagtekerke werd er dezelfde dag met 28 ringrijders een koppel wedstrijd gehouden. Die werd gewonnen door Ko Blaas en Natasja Simpe laar. Niels Wisse werd persoonlijk kampioen en Tjirke Roelofs won de pollepel. TERNEUZEN De Europese Unie moet meer investeren in zee havens. Dat zeggen de algemeen directeuren Jan Lagasse (I) en Daan Schalck van North Sea- port in een interview met Espo, de koepel van de havens in de 23 Euro pese lidstaten en Noor wegen. Wereldwijd ver loopt 90 procent van alle goederentransporten via havens. Europa moet daarin investeren, want vervoer over water ver mindert de C02-uitstoot en draagt ertoe bij dat er op wegen rond havenste den minder files ont staan. Aan de L. Simonse- straat in Biggekerke is zaterdagavond een brand ontstaan in een coniferenhaag. Een brandweervoertuig werd opgeroepen om met spoed naar de brand te gaan. Hoe de brand kon ontstaan is nog niet bekend. Bij de brand kwam veel rook vrij. De omwonen den probeerden onder tussen ook om het vuur onder controle te krij gen. Daarvoor gebruik ten ze een tuinslang. De brandweer was er snel om de brand te blussen. Friezen Maak je entree op de rode loper tijdens het Openingsgala van Film by the Sea. Krijg exclusief toegang tot de filmpremière van Becoming Astrid en de gala-avond in CineCity V lissin gen. 19:00 uur VANAF 29 NOVEMBER IN DE BIOSCOOP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 16