SMAR' is niet altijd heel slim Overwerk is niet best voor je gestel 13 Eerder boos, ongezonder eten, slecht slapen AAN HET WERK SENIOREN KOFFIE Eva werkt in het onderwijs en moet van haar baas al haar doelen SMART maken. Dat betekent dat ze niet langer tot doel heeft te zorgen voor 'zo min mogelijk' school uitval, maar dat 'de schooluitval binnen een periode van twaalf maanden wordt terugge bracht tot to procent onder de landelijke benchmark'. Moet Eva blij zijn met zo'n baas? Veel mensen geloven dat je door doelen SMART (Specifiek, Meetbaar, Acceptabel, Rea listisch en Tijdgebonden) te maken, meer suc ces boekt dan met vage ('doe je best') doelen. Dat lukt inderdaad met taakjes die proefperso nen in een laboratorium kunnen doen. Maar zodra het wat complexer wordt en we het la boratorium inruilen voor de echte wereld, blijkt SMART eerder een hinderpaal dan een hulpmiddel. Neem Eva. Zij werkt op een school en is voor het terugbrengen van het verzuim ook afhan kelijk van ouders, gemeente en allerlei hulp verleners. En - niet onbelangrijk - van spijbe lende kinderen. Los van het feit dat je zoiets niet kunt testen in een wetenschappelijk on derzoek, zijn er gewoon te veel variabelen waar een proefpersoon reke ning mee moet houden. We kunnen dus een voudigweg niet stellen dat SMART-doelen al tijd beter werken dan vage doelstellingen. Of dat SMART-doelen de kansen op succes ver groten. Wie dat claimt, moet toch eens met Eva gaan praten. Sinds zij van haar baas doelen SMART moet maken, heeft ze minder tijd om kinderen te helpen. Eva moet nu immers al lerlei registraties doen om alles meetbaar te maken. SMART is eerdereen hinderpaal dan een hulpmiddel Helaas voor haar zijn bestuurders dol op SMART. Die houden van mooie spreadsheets met benchmarks. Van interactieve dashboards met key performance indicators. Ik heb Eva daarom geadviseerd om haar bestuurder uit te dagen om het aantal SMART-doelen jaarlijks met 25 procent te laten afnemen ten opzichte van de benchmark. Vond die bestuurder een uitstekend plan. Hij ging direct een dashboard maken. En dat gaf Eva de gelegenheid om ge woon weer haar best te doen zo veel mogelijk kinderen in de klas te houden. Schikking SBMom smeergeld Topman JD.com opgepakt Bijna de helft van de werknemers merkt het meteen wanneer te lang is doorgewerkt. Vier op de tien zegt thuis sneller boos te worden op de kinderen en ruim een kwart van de werknemers heeft het gevoel tekort te schieten als ouder. Verder blijft er minder tijd over om te sporten, door het overwerk, wordt er onge zonder gegeten en slechter gesla pen. Jorcho van Vlijmen, senior on derzoeker Human Resource Ma nagement aan de Hogeschool van Arnhem en Nijmegen ziet over werk als werk dat mensen er (ei genlijk) niet bij kunnen hebben: „Het woord overwerk zegt het al: het is te veel (werk) en kost extra energie.' Altijd werk mee naar huis nemen betekent dat het op de zaak niet goed is geregeld Het gevoel dat je in je werk inves teert zonder er genoeg voor terug te krijgen, kan ook leiden tot span ning en stress. Van Vlijmen: „Over werk kan ervoor zorgen dat de ba lans tussen wat je aan je werk geeft en wat je ervoor terugkrijgt, ver stoord wordt. Die balans herstellen kost weer energie, die ten koste gaat van iets anders, zoals de thuis situatie." Waarom werken we dan massaal over? 30 procent van de medewer kers en 24 procent van de leiding gevenden zegt dat overwerken bij de bedrijfscultuur hoort. Leiding gevenden werken zelfs twee keer zo veel over als werknemers: gemid deld 6,5 uur in de week. Van Vlij men: „Werk is een onderdeel van het leven, en dat kan ook ten goede van mensen komen. Je doet er soci ale contacten op, je kunt jezelf er ontwikkelen en ontplooien, dat zijn allemaal redenen waarom mensen naar hun werk gaan. Daarom zetten mensen dat extra stapje, omdat ze denken dat het er bij hoort, of omdat ze het nu een maal graag doen." Niet goed Een andere reden dat medewerkers overwerken of werk mee naar huis nemen, is dat het werk anders niet af komt. Van Vlijmen: „Dat zou kunnen betekenen dat het op het werk niet goed geregeld is, op orga nisatorisch vlak." Uit het onderzoek blijkt dat lei dinggevenden zich lang niet altijd bewust zijn van de impact die over werken op hun medewerkers heeft. „De grens tussen thuis en werk is aan het vervagen. Thuis werken wordt steeds gewoner, we hebben mobiele technologie die dit ondersteunt. Het kan dan ontzet tend moeilijk zijn voor mensen om die grens te bewaken", aldus Van Vlijmen. Oplossing De kwaal benoemen is een ding, een oplossing bedenken valt nog niet mee, beseft de onderzoeker. „Wat we kunnen doen om de grens tussen werk en privé beter te bewa ken?", herhaalt Van Vlijmen de vraag: „Het kan bijvoorbeeld geen kwaad om kritisch naar je werk zaamheden te kijken. Bedenk of alles wat je doet echt nodig is. Neem niet te veel hooi op je vork, maar kijk waar het nu echt om gaat. Je hebt dan wel een leidinggevende nodig die daarvoor openstaat en er samen met jou naar wil kijken." Neem niet te veel hooi op je vork. Wel moet je leidinggevende ervoor open staan maandag 3 september 2018 GO Richard Engelfriet is spreker en schreef het boek De Succesillusie. BRAZILIË Oliedienstverle ner SBM Off shore heeft een deal bereikt met de Braziliaanse aanklager. SBM maakt zo'n 48 miljoen dollar over aan Petro- bras. Daarmee zet SBM een streep achter een smeergeld affaire in het land. SBM mocht overi gens alweer zaken doen met olie- en gascon- cern Petrobras. WEBWINKEL De topman van het Chinese JD.com is in de VS opgepakt op beschuldiging van crimineel seksueel ge drag. Liu werd na enkele uren weer vrijgelaten. Volgens JD.com is hij valselijk beschuldigd en worden stappen ondernomen tegen de men sen die de valse geruchten ver spreiden. o Starbucks is in Mexico een project gestart om oudere mensen weer terug te brengen in het ar beidsproces. Op Nationale Grootouderdag, die de Mexicanen op 28 augustus vieren, opende de koffieketen het eerste filiaal dat compleet bestierd wordt door senioren tussen de 60 en de 65 jaar. Op de foto neemt zestiger Carmen Lazo een bestelling op. fotoepa We werken gemiddeld drie uur per week over. Dat lijkt nog te overzien, maar dat is niet hele maal waar, blijkt uit onderzoek van Kantar Public in opdracht van Zilveren Kruis. Naomi van Kalken Rotterdam - J. van Vlijmen, onderzoeker - J. van Vlijmen Nooit kun je eens rustig je werk doen. Om de haverklap krijg je van je baas te horen dat het weer anders moet. Schrijver Richard Engelfriet helpt je uit de brand en scheidt in deze rubriek de zin van de onzin. Vandaag: doelen SMART maken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 13