Gepeste militair Schaarsbergen krijgt200.000euro ftl Verzwegen kwestie legt patroon in WD bloot 5 Analyse Fractieleider Klaas Dijkhoff stond gistermiddag kordaat de media te woord. „Als ik destijds fractievoorzitter was ge weest, had Han ten Broeke niet verder gekund." Punt is wel dat Dijkhoff al van de affaire wist toen hij oktober jaar begon als fractievoorzitter. Zijlstra had het hem verteld, maar Dijkhoff liet het erbij toen het WD-hoofdbestuur Ten Broeke op een hoge plek (9) zette. Hoog uit liet hij weten dat hij 'een nieuwe, soortgelijke misdraging niet zou accepteren'. De kloeke taal lijkt vooral een sluier voor wat de WD meer doet: het eigen blazoen bescher men tot het echt niet anders meer kan. Pas toen HP/De Tijd er gister over publiceerde, zag de partij zich gedwongen Ten Broeke te recht te wijzen. Als het minder bekendere Ka merleden zijn, de backbenchers, valt het oordeel wel snel. Kamer leden als René Leegte (verzwegen nevenfunctie), Matthijs Huizing (drankrijden) oflohan Houwers (fraude) verdwenen rap van het toneel. Maar als het om prominente par tijleden gaat die heimelijk de fout in gingen, bewindspersonen vaak, lijkt de WD een ander wijsje te blazen. In de bres Zoals bij partijvoorzitter Henry Keizer. Nog voor er duidelijkheid was over beschuldigingen van be- drijfsoplichting, sprong partijlei der al Rutte in de bres: „Ik ver trouw hem. Hij is integer. Alle fei ten liggen op tafel." Zoals bij minister Halbe Zijl stra. Die hield zijn leugen staande dat hij ooit bij Poetin op bezoek was, tot het bewijs van de Volks krant overweldigend werd. Zoals bij Ivo Opstelten en Fred Teeven. Die hielden maanden vol dat het veelbesproken bonnetje over de deal met crimineel Cees H. onvindbaar was. Tot een goede zoektocht werd gedaan en het toch opdook. Zoals bij minister Ard van der Steur. Pas toen de Kamer door vroeg, doken er documenten op waaruit bleek dat hij kort ervoor nog als Kamerlid zijn eigen WD- minister had gesouffleerd. En het leek er sterk op dat dit advies was dat informatie over de Teevendeal achtergehouden moest worden. En zoals bij huidig fractieleider Dijkhoff die hetzelfde deed, maar door de Tweede Kamer werd ge spaard, vooral omdat Van der Steur al in het zwaard viel in het zelfde debat. Ditmaal kleeft de affaire wel aan Dijkhoff. Hij greep immers niet in toen de prominente VVD'er Ten Broeke vorig jaar weer een plek in de bankjes kreeg. „Ik ben geen inquisitie die afge dane zaken gaat heropenen", zei Dijkhoff gister. Toch lijkt hij daar mee ook het partijmantra te vol gen: zolang er geen ophef is, is er geen probleem. Dat blijkt uit een verklaring die hij heeft afgelegd bij de marechaussee. Het bedrag zorgt voor verbijste ring bij sommige beschuldigde mi litairen. Zij besloten juist gisteren de vermeende slachtoffers aan te klagen wegens smaad, laster en het doen van een valse aangifte. In hun ogen klopt er niets van de beschul digingen. De schadevergoeding vinden ze ook voorbarig omdat het Openbaar Ministerie nog altijd geen beslissing heeft genomen of de tien mannen worden vervolgd. Het slachtoffer zelf spreekt over 'zwijggeld' als het bedrag in een van zijn laatste verhoren over de in cidenten ter sprake komt. Maar vol gens zijn advocaat Bart Damen is daarvan geen sprake. „Dat moet een uiting van frustratie zijn geweest." Ook woordvoerder Jurriaan Esser van defensie bestrijdt dat het hier gaat om zwijggeld. De vergoeding - over de hoogte ervan doet defensie geen uitspraken - is volgens hem aan twee militairen uitgekeerd. Dit gebeurde toen uit een intern on derzoek in 2013 naar voren kwam dat zij slachtoffer waren geworden van enkele militairen die ontoelaat baar gedrag hadden vertoond. Dat is een ander onderzoek dan het OM nu doet. Die zaak werd in 2017 op gestart toen in totaal drie slachtof fers alsnog aangifte deden en ze ook nieuwe incidenten meldden, zoals een verkrachting. Volgens Esser heeft defensie een zorgverplichting naar de drie slachtoffers. Twee van hen hadden aangegeven dat ze hier geen ge bruik meer van wilden maken, waarna een bedrag is uitgekeerd. De Tweede Kamer heeft er una niem op aangedrongen de slachtof fers van de toen nog interne affaire in Schaarsbergen te ondersteunen. Advocaat Michael Ruperti, die zes van de tien beschuldigde mili tairen bijstaat, noemt de uitkering Vreemd datje ziet dat de jongens meedoen, lachen, maar dan later ptss claimen zeer opmerkelijk. Ze hebben dit be drag volgens hem gekregen omdat ze slachtoffer zouden zijn van het zogenoemde 'vinger in de kont'-in cident. De twee zouden bij wijze van ontgroening een vinger in de kont hebben gekregen. „Ik vind het vreemd dat je op beelden ziet dat deze jongens lachen, meedoen en hun collega's uitdagen om dit te doen, maar later ptss claimen en een schadevergoeding krijgen." Volgens advocaat Bart Damen is er een vergoeding uitgekeerd, om dat de carrière van de jongens bij defensie voorbij is door toedoen van enkele collega's. Disney's Magische Vuurwerk Festival vrijdag 31 augustus 2018 Tobias den Hartog De affaire rond VVD'er Han ten Broeke lijkt te wijzen op een patroon binnen de partij. De VVD verhult affaires tot de li beralen er écht niet meer mee weg kunnen komen. Twee van de drie militairen die zeggen te zijn vernederd, mis handeld, bedreigd en aangerand op de kazerne in Schaarsbergen hebben een schadevergoeding gekregen van defensie. Volgens een van hen gaat het om 200.000 euro. Raymond Boere Schaarsbergen - Michael Ruperti, advocaat van de beschuldigde militairen Boek nu op oad.nl/disneyfestival, bel 0547 20 16 23 of ga naar uw reisbureau Prijzen zijn vanaf prijzen, p.p., excl. res. kosten en calamiteitenfonds. O.v.v. typefouten. sg|| het Binnenhof Geniet 6, 8 of I I november in Disneyland® Paris tijdens Disney's Magische Vuurwerk Festival en beleef twee spectaculaire avonden vol vuurwerk en special effects! Volledig verzorgd 3-daags auto- of busarrangement: 2 nachten in Disney's Davy Crockett Ranch, Disney's Newport Bay Club of Disney's Hotel New York ontbijtbuffet en afhaalontbijt voor Disney's Davy Crockett Ranch 3 dagen onbeperkt toegang tot de beide Disney® Parken per luxe Oad bus (indien geboekt) Boek vóór 22 september en profiteer van deze scherpe aanbieding! *o.b.v. eigen vervoer, 4 personen in Disney's Davy Crockett Ranch

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5