Pleidooi van beroepsvliegers om ongelukken te voorkomen 'Alstublieft, breng ons niet naar een weeshuis' Walcheren Lili en Howick die het land moeten verlaten, schrijven noodkreet in afscheidsbrief aan de koning »P3 'üijuiaikAtóitai» Zo richt je een kamer praktisch in Hobbypiloten mogen zonder les of toets hun drone de lucht in sturen. „Als recreant kun je drones tot wel 25 kilogram bedienen zonder iets af te weten van de regels. Dat is on houdbaar", zegt drone-expert Wiebe de Jager. Naar schatting zijn er inmiddels 100.000 hobbydrones in Neder land. Bestuurders moeten zich aan regels houden, zoals vlieghoogte en no-flyzones. Maar gemiddeld twee keer per week gaat het mis, blijkt uit nieuwe cijfers die de Inspectie Leefomgeving Transport (ILT) aan deze krant verstrekte. De toezichthouder van het mi nisterie van Infrastructuur en Wa terstaat turft sinds 2016 jaarlijks bijna honderd voorvallen met dro nes. Dit jaar staat de teller tot dus ver op 67. In heel 2015 ging het nog om 43 incidenten. In de meerderheid van de geval len gaat het om consumentendro- nes. Deze vliegen bijvoorbeeld te hoog of te dicht bij een luchthaven. Groot probleem als er een belandt in de motor van een verkeersvliegtuig Ook bijna-botsingen met vlieg tuigen komen voor. „Dronevliegers hebben vaak geen enkel benul van de regels", zegt een woordvoerder van pilotenvakbond VNV. „Als een drone te hoog komt en in de motor van een verkeersvliegtuig belandt, heb je een groot probleem." De Vereniging van Verkeersvlie gers en beroepsmatige bestuurders van drones pleiten daarom voor de invoer van een vliegbewijs voor re creanten, met theorietoets: „Het is onbestaanbaar dat zonder oplei ding of een minimum aan kennis bijna alles is toegestaan", zegt Rob van Nieuwland, voorzitter van Dar pas, branchevereniging voor pro fessionele dronepiloten. „Wat je vaak fout ziet gaan, is dat de be stuurders hun drone automatisch laten terugkeren naar een bepaald punt, maar geen veilige hoogte in stellen. Dan vliegt de drone zo te gen een boom. Professionele pilo ten moeten 120 pagina's theorie be studeren. Laat recreanten met dro nes boven de pakweg 250 gram dat ook doen." De beroepspiloten krijgen steun van de politiek. De Tweede Kamer riep het kabinet begin juli op om een kennistoets voor recreatieve dronevliegers mee te nemen bij de invoering van de nieuwe Europese regels eind dit jaar. Het kabinet be raadt zich nog op dat verzoek.P15 Nieuwsmedia De metereologische zomer loopt vandaag af. En dat was een bijzondere. Qp 27 juli piekte de tempe ratuur in Westdorpe op 38,1 graden. Dat is de hoog ste temperatuur ooit gemeten in Zeeland, een volle graad boven de 37,1 van 19 juli 2006. Op 26 juli van dit jaar werd het 36,7 graden in Westdorpe. Ook in Vlissingen werd op 27 juli het record verpulverd. Dat stond sinds 2006 op 35,5 graden. Nu werd het 36,8 graden. De Zeeuwse zomer wordt gekenmerkt door heel wat opvallende cijfers.ZEELAND 2 'Drone-amateur moet op les' Particuliere dronepiloten moe ten straks een vliegbewijs halen, vinden verkeersvliegers en pro fessionele dronebestuurders. Zo moet het aantal incidenten in de lucht afnemen. Niels Klaassen Rotterdam/Den Haag —Woordvoerder pilotenvakbond vrijdag 31 augustus 2018 20°C Iedere dag iets warmer pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 260 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,35 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688 5 5 5 530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 1