T Apple <64gb> iPhone X 7 Na 28 jaar steggelen zouden de Haringvlietsluizen komende week dan eindelijk op een kier gaan, zodat vissen én zout water landinwaarts kunnen. Maar de droogte verpest het openingsfeestje: voorlopig blijven ze dicht. Mannen vast na mislukte moord Zout water in Harincivliet Sinds 1970 lieten de Haringvlietsluizen alleen rivierwater de zee in. Estuarium ?/AfGVLIEl Ze torenen hoog boven ons rub berbootje uit, de Haringvlietslui zen. Zeventien stuks van elk 55 meter breed. Samen vormen ze een imposante 5 kilometer lange dam, die Nederland sinds 1970 be schermt tegen de zee. „Een knap staaltje Hollands ci vieltechnisch vernuft", beaamt waterexpert Bas Roels van het Wereld Natuur Fonds. „Maar de dood voor het ecosysteem. Van na ture is dit een heel bijzonder del tagebied. Met eb en vloed, zoet en zout, de overstromingsdynamiek van rivieren. Het krioelde hier van de vissen en het bodemleven, er zaten massa's trekvogels. Maar daar is vijftig jaar geleden botweg een dam in gezet. Wij zijn onge looflijk blij als die binnenkort een stukje opengaat." Maar Rijkswaterstaat, drinkwa terbedrijven, boeren en vissers zit ten er niet op te wachten dat het Haringvliet zouter wordt. Drukbevaren Natuurorganisaties en biologen zouden de sluizen liefst wagen wijd opengooien, zodat eb en vloed terugkeren en het nu nogal oninteressante zoetwatermeer brak wordt. In 2004 werd besloten de sluizen in 2008 op een kiertje te zetten. Dat werd op het laatste nippertje afgeblazen vanwege de hoge kosten en schade die het zoute water aan de landbouw zou toebrengen. Onder internationale druk zwichtte het kabinet alsnog. Landen langs de Rijn hebben de afgelopen jaren voor 600 miljoen euro maatregelen genomen om de waterkwaliteit te verbeteren en de rivier weer aantrekkelijk te maken voor trekvissen als zalm, die leven op zee en stroomopwaarts paaien. Maar dat heeft allemaal weinig zin zolang die in Nederland hun neus stoten tegen een dam. De enige open verbinding met zee die onze hermetische Deltawerken nu heb ben, de Nieuwe Waterweg, is te smal en drukbevaren, zegt bos wachter Ted Sluijter van Natuur monumenten. „Die is totaal onge schikt voor trekvissen, want er zijn geen rustige plekjes om te wennen aan zoet of zout." Ze ruiken het zoete water. Zodra ze een gaatje vinden, glippen ze erdoor De beoogde nieuwe toegangspoort voor vissen als zalm, paling, scho len haring en zelfs de bijna uitge storven Europese steur zou op 5 september eindelijk feestelijk worden geopend. Maar de droogte gooit roet in het eten. De lage wa terstand van de rivieren hindert de scheepvaart en zorgt voor te weinig tegendruk. Uitzonderlijk droge zomers worden in de toekomst waar schijnlijk normaler. Is het dan wel verstandig een van onze grootste zoetwaterreservoirs moedwillig zouter te maken? Daar is al rekening mee gehou den in het 'kierbesluit', stelt Rijks waterstaat. „Dat schrijft voor dat de sluizen alsnog dichtgaan als de rivieren te weinig water aanvoe ren. Hoe droger het is, hoe minder ver de sluizen opengaan", ver klaart een woordvoerder. Drink waterbedrijf Evides en het water schap hebben afgelopen jaren bo vendien maatregelen genomen om te zorgen dat er genoeg zoet water beschikbaar blijft. Roofdieren Afhankelijk van het weer kan het tot november duren tot de sluizen echt open gaan. Dat gaat in kleine stapjes. Hoe de vissen weten dat ze precies daar dan naar binnen kun nen? „Ze ruiken het zoete water", zegt Sluijter. „Ze zitten al voor de dam, in groten getale. Zodra ze een gaatje vinden, wurmen ze zich er doorheen." De effecten zullen voor natuur liefhebbers en recreanten al snel zijn te zien, voorspelt de boswach ter. „Al die vissen trekken vogels aan, en die lokken weer roofdieren als vossen. In deltagebieden wo nen niet voor niets zoveel mensen: omdat de natuur zo rijk is, viel er vroeger veel te vissen en jagen. In de Biesbosch broeden sinds een paar jaar weer zeearenden met een spanwijdte van 2 meter. Binnen kort kunnen we ook hier steeds vaker zo'n vliegende deur een zalm uit het water zien grijpen." Om de natuur een handje te hel pen, laat het WNF op een zand bank voor Middelharnis een vogel eiland bouwen. Nu zijn de bagge raars van Boskalis er nog druk in de weer. Maar dit voorjaar zal het nieuwe eilandje al gekoloniseerd zijn door de eerste broedende vis- dieven, zegt Sluijter. „Daar durf ik vergif op in te nemen." Een arrestatieteam heeft giste ren drie verdachten opgepakt voor betrokkenheid bij een li quidatiepoging in Amsterdam. De mannen werden opgepakt in de wijk Slotermeer. Ze zitten alle drie in volledige beperkin gen. Het slachtoffer werd dins dagochtend zwaargewond aan getroffen. De politie gaat ervan uit dat het de bedoeling was het slachtoffer neer te schieten. „Kennelijk weigerde het ge weer, waarna het slachtoffer werd geslagen en meerdere ke ren werd bewerkt - voorname lijk op het hoofd - met het ge weer", aldus de politie. Slachthuizen vorig jaar iets smeriger De hygiëne bij Nederlandse slachthuizen is vorig jaar ver slechterd vergeleken met 2016, blijkt uit onderzoek van de Nederlandse Voedsel- en Wa renautoriteit (NVWA). De score op het punt van 'hygië nisch slachten' (zichtbaar vuil op de karkassen na het slach ten) daalde van 94 procent in 2016 tot 88 procent vorig jaar. De NVWA onderzocht zo'n twintig grote slachthuizen en noemde deze voor het eerst bij naam. Voedselwaakhond Foodwatch noemt het 'heel zorgwekkend' dat na alle voedselschandalen de hygiëne is verslechterd. „Mensen kun nen ernstig ziek worden van vlees dat besmet is met ziek makende bacteriën." Bestuurder lijkwagen dood na botsing De bestuurder van een Neder landse lijkwagen is om het le ven gekomen door een ver keersongeval op een Duitse snelweg. De wagen kwam in de buurt van Hannover in bot sing met een vrachtwagen. De lijkwagen liep door de crash enorme schade op. Het voer tuig zou deels onder de vrachtwagen zijn geschoven. Toen de hulpdiensten pro beerden de bestuurder te be vrijden, ontdekten ze nog een lichaam in de wagen. Het ging om stoffelijke resten die wer den vervoerd in een grafkist. De bestuurder van de vracht wagen bleef ongedeerd. De politie kon nog niets zeggen over de oorzaak van het ongeval. T/m: Zo. 2 september extra korting! 10 GB Data 100 min/sms Let op! Geld lenen kost geld b~a" donderdag 30 augustus 2018 GO Om trekvissen te helpen mag er nu ook zout water de Haringvliet in. Innamepunt drinkwater (inmiddels verplaatst) Brie e Haringvlietsluizen He evoets uis wi Schiedam 9 Vlaardingen Om de drinkwater winning te beschermen, mag zout water niet voorbij Middelharnis. Trekvissen (zalm, steur, zeeforel, etc.) kunnen in dit overgangsgebied wennen aan zoet of zout, op weg naar paaigebieden of terug naar zee. Middel harnis Vanwege bereikbaar heid moet de haven van Moerdijk minimaal NAP- niveau blijven. Tienge- meten Moerdijk 3008181 BRON: MAPS4NEWS, RIJKSWATERSTAAT Stukje bij beetje glipt de vis door de sluis Annemieke van Dongen Middelharnis —Ted Sluijter, Natuurmonumenten AMSTERDAM DEN HAAG HANNOVER WEEKDEAL 15,00 voor je abonnement 34,00 voor je toestel Totale toestelkosten Eenmalige bijbetaling Totaal kredietbedrag Termijn bedrag Duur overeenkomst Vaste debetrentevoet 840,00 24,00 €816,00 34,00 24 maanden 0% Bergen op Zoom Breda Dordrecht Etten-Leur Goes Middelburg Oosterhout Roosendaal Rotterdam Terneuzen Tilburg Vlissingen Waalwijk Barendrecht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7