Spike Lee zet de Ku Klux Klan te kijk Tiener vindt in wolf een reisgezel voor het leven Iraanse regisseur komt met creatieve ontdekkingsreis 7 BLACKKKLANSMAN groot misverstand dat ik 24 uur per dag en zeven dagen per week kwaad rond zou lopen." Lee geeft toe: „Gisteren op de pers conferentie was ik kwaad. Maar niet met voorbedachten rade. Ik sprak spontaan, vanuit mijn hart. Voor mijn gevoel heb ik gewonnen. Ik kon vannacht slecht slapen en zag in mijn hotel dat CNN mijn tirade van Can- nes telkens vertoonde. Een trailer van mijn film er meteen achteraan. Be tere reclame kun je niet wensen." Slotbeelden Het meest spraakmakende onderdeel van BlacKkKlansman zijn de slotbeel den van de demonstratie in Charlot- tesville, waarbij een blanke demon- strante, genaamd Heather Heyer, om het leven kwam. Lee was eigenlijk al klaar met zijn film toen hij die beel den op de nieuwszender zag. „Mijn oorspronkelijke slotbeeld was een brandend kruis om aan te geven dat de KKK nog steeds volop actiefis. Toen de aanslag in Charlottesville plaatsvond, die werkelijk waar mijn hart brak, moest ik mijn film aanpas sen. Eigenlijk hebben die terroristen, en die man in het Witte Huis, dit einde van mijn film geschreven." Een paar dagen na de aanslag belde Lee met de moeder van de omgeko men vrouw. „Ik wilde haar toestem ming vragen om de beelden van die aanslag in mijn film te gebruiken. Zij ging akkoord. Ik liet haar weten dat ik Eigenlijk hebben die terroristen, en die man in het Witte Huis, dit einde van mijn film geschreven haar dochter als een heldin be schouwde. Zij was gestorven voor een belangrijke zaak. Net zoals veel andere moedige blanke actievoerders die in het verleden in het zuiden van Amerika protesteerden tegen rassen discriminatie. Ook toen zijn er velen om het leven gebracht." Wie de regisseur, die eerder spraakmakende films maakte zoals Do The Right Thing, Jungle Fever en Malcolm X, zo hoort praten, zou hem ook een nieuwe carrière als politicus of prediker kunnen toedichten. Lee lacht uitbundig bij die sugges tie. „Ik heb mijn roeping al gevonden. Ik ben in de eerste plaats filmmaker. Ik ben dankbaar dat ik dit werk mag doen. Hoeveel mensen haten niet hun baan? Ik prijs me gelukkig dat ik de middelen krijg om films te maken. Ik heb zeker iets te vertellen, maar als regisseur ben ik veel beter op mijn plaats dan in een politieke partij of in een kerkgebouw." De regisseur is in een goede bui, omdat zijn film heel goed is ontvan gen op het prestigieuze festival waar BlacKkKlansman uiteindelijk in de prijzen zal vallen. Toch wil hij iets rechtzetten. „Ik ben vaak neergezet als de angry black man van Amerika", stelt Lee vast. „Maar laten we wel wezen. Mijn vaderland heeft een ontstaansge schiedenis die is gebaseerd op de uit roeiing van de oorspronkelijke bevol king en op slavernij. Ik heb het recht om kwaad te zijn! Maar het is een pike Lee stelt het op prijs dat de naam van Donald Trump tijdens het vraagge sprek niet wordt ge noemd. Zelf ge bruikt hij liever an dere bewoordingen om de huidige president van Amerika te betitelen. 'Die gast in het Witte Huis' is nog de meest vriendelijke. Een dag voor het interview was de wereldpremière van BlacKkKlansman, een waargebeurd relaas over een zwarte rechercheur die in de jaren 70 bij de Ku Klux Klan (KKK) wist te in filtreren. Lee gaf daarna een histori sche persconferentie op het Filmfes tival van Cannes. Bijna tien minuten ging hij tekeer over de president, die motherjucker 'die haat in plaats van liefde predikt.' De woede van Lee heeft vooral be trekking op de reactie van Trump na de rellen in Charlottesville van vorig jaar, toen hij de KKK weigerde te ver oordelen. „Hij hielp de KKK weer in het zadel. Hij had over liefde moeten praten", fulmineert Lee. Bijna 24 uur na zijn gedenkwaar dige optreden lijkt Lee enigszins tot bedaren te zijn gekomen. Hij lacht herhaaldelijk zo luidkeels dat hij de gesprekken van zijn castleden (onder wie John David Washington, de zoon van Denzei) overstemt. Alpha Het is amper te geloven dat zelfs chihuahua's en mopshonden van de wilde wolf afstammen, maar onze tamme vriend was niet altijd ons maatje. In de prehistorie vormde een roedel wolven vooral een gevaar voor de mens. Toch moet er ooit iets voorgevallen zijn waardoor wolf en mens eikaars gezelschap wél konden waarde ren. In dit drama vol actie wordt ge speeld met dat thema. Keda, de ti mide zoon van een stamleider, moet zich bewijzen tijdens de le vensgevaarlijke bizonjacht. Er ge beurt een ongeluk en de gewonde tiener moet solo huiswaarts zien te geraken. Overlevingskansen: vrijwel nihil. Wanneer hij onder weg een gewonde wolf helpt, krijgt hij er een bijzondere metge zel bij. Of alles historisch of zoölogisch correct is, doet er niet zoveel toe. De letterlijke en figuurlijke reis van de jongen en de band tussen mens en dier zijn hier belangrij- ker. Het weerbarstige, veelal com putergeanimeerde landschap dat de personages bewandelen is re gelmatig oogstrelend, maar doet soms iets te veel aan een video game denken. 3 Faces De Iraanse regisseur Jafar Panahi slaagt er ondanks een werkver bod van de machthebbers in zijn land toch in creatieve films te ma ken. Ook 3 Faces begint impone rend: een jonge vrouw heeft een selfie gestuurd naar een be roemde actrice. In haar emotio nele betoog vertelt zij dat haar fa milie haar zo beknot in haar vrij heid dat zij geen andere uitweg ziet dan zelfmoord te plegen. Een strop bungelt achter haar. Daarna richt de film zich op de actrice. Samen met haar regisseur, ge speeld door Jafar Panahi zelf, gaat zij op zoek naar de vrouw. 3 Faces krijgt daarna steeds meer het karakter van een road- movie. Panahi ruimt veel tijd in voor de ontmoetingen met de lo kale bevolking en hun gebruiken, zoals een oude vrouw die al haar eigen graf heeft gegraven. Derge lijke terloopse momenten maken 3 Faces zeker voor westerlingen tot een verrassende ontdekkings reis. donderdag 30 augustus 2018 GO ZWARTE KOMEDIE Regie: Spike Lee. Hoofdrollen: John David Washington, Adam Driver en Laura Harrier. Het verhaal is zo bizar dat niemand het kon ver zinnen. Toch berust de nieuwe film van Spike Lee voor het merendeel op ware gebeurtenissen. In de jaren 70 lukte het een zwarte rechercheur te infiltreren in een plaat selijke afdeling van de Ku Klux Klan. Door zich aan de telefoon voor te doen als een blanke racist, werd hij uitgenodigd om geheime bijeenkomsten bij te wonen. De rechercheur, Ron Stallworth (gespeeld door John David Was hington, zoon van Den zei), stuurde in zijn plaats een blanke collega (een rol van Adam Driver) naar de KKK-bijeenkomsten. Ironie: deze Flip Zimmer- man heeft een joodse achtergrond, maar hij John David Washington als rechercheur Ron Stallworth. fotouniversal komt ermee weg. BlacKkKlansman is weer een ouderwets woe dende film van Lee. Hoe wel de film door het ab surde gegeven en de vlijmscherpe satire soms lijkt op een zwarte kome die, zijn er ook serieuze elementen. Zo richt de regisseur zijn pijlen ook op Hollywood, waar in de beginjaren tal van racistische films wer den gemaakt, zoals Birth of a Nation. Lee sluit zijn film af met de heftige beelden van vorig jaar van blanke ex tremisten en demon stranten in Charlottes- ville, waarbij een jonge blanke vrouw om het leven kwam. Na een paar matige films, waarvan een aantal zelfs niet de Nederlandse bioscoop haalde, heeft Lee weer een belang wekkende productie af geleverd die zelfs voor enkele Oscars in aan merking kan komen. - A.Z. 44 Ab Zagt Spike Lee op de set in gesprek met Adam Driver. fotouniversal Topher Grace in zijn rol van David Duke. fotouniversal AVONTUUR Regie: Albert Hughes. Hoofdrollen: Kodi Smit-McPhee, Natassia Malthe. Als Keda een gewonde wolf helpt, worden de twee vrienden. FOTO SONY PICTURES - Marieke Nieuwdorp DRAMA Regie: Jafar Panahi. Hoofdrollen: Behnaz Jafari en Jafar Panahi. - A.Z.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 51